respublika.lt

Kaip siuvėja tapo žvaigžde: Monserat Kabaljė

(0)
Publikuota: 2023 spalio 05 13:02:37, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Taip operos primadona Monserat Kabaljė atrodė 1969 m. „Wikipedia“ nuotr.

Kai 2018 m. spalio 6 d. didžioji žvaigždė išėjo, opera liko tarsi našlaitė. Monserat Kabaljė istorija - tarsi iš pasakos apie Pelenę. Neturtinga katalonė siuvėja ne tik ištrūko iš kibios beviltiško skurdo nelaisvės, bet ir tapo pasauline žvaigžde. Sunku patikėti, kad iš tos, kuri buvo tituluojama „geriausiu sopranu pasaulyje", kadaise buvo šaipomasi, jai patarinėjama net nesvajoti apie sceną. Principą „niekada nesėdėti sudėjus rankas, o atkakliai siekti savo" Monserat savo gyvenime pritaikė tiesiog tobulai.

 

 

Didysis šventasis kalnas

Visą didžios operos žvaigždės vardą net ištarti yra sunku. Tėvai jai suteikė vardą, vertą jos talento ir puikios ateities - Marija de Monserat Viviana Konsepsjon Kabaljė i Folk (María de Montserrat Bibiana Concepciėn Caballé i Folch). Jie buvo paprasti, neturtingi žmonės, o dukrą pavadino kaip karališko kraujo aristokratę. Tokį vardą jai parinko pagerbdami šventąjį Marijos de Monserat kalną.

Nuo mažų dienų mergaitė mėgo dainuoti. Jai nuo vaikystės prisiėjo dirbti, tiesiog tam, kad prasimaitintų - dirbo siuvėja ir papildomai parduotuvėje. Visur dainavo. Mergaitė pati mokėjo už muzikos bei prancūzų ir italų kalbų pamokas. Tėvai taip pat iš visų jėgų stengėsi, kad vaikams nieko netrūktų, puikiai suprasdami, kad vienintelė išeitis iš skurdo - geras išsilavinimas. Dukra įstojo į Barselonos licėjų, o paauglė jau lankė garsių operos pedagogų pamokas. Jie iškart pastebėjo jos talentą.

Jauna dainininkė svajojo apie puikią karjerą, bet jos svajonių vos neperbraukė baisi avarija. Monserat patyrė sunkią galvos traumą, bet išgyveno ir atsistojo ant kojų. Traumos padariniai - greitas svorio augimas, kurio numesti nepadėjo jokios dietos. Per avariją buvo pažeista smegenų sritis, atsakinga už riebalų apykaitą organizme.

Su antsvoriu buvo susijęs pirmasis ir didžiausias nusivylimas, dėl kurio M.Kabaljė vos neprarado nesugriaunamo pasitikėjimo savimi. Vienas žinomas italas impresarijus, kuriam ji pasiūlė bendradarbiauti, labai žiauriai ją „nusodino". Jis paniekinamai nužvelgė Monserat apkūnią figūrą ir su šypsenėle patarė tėvynėje susirasti kokį nors žioplį, jį supančioti, kepti jam pyragus ir gimdyti vaikus. Scena - ne tokiai storulei!

Atsitiktinė sėkmė? Atkaklus darbas!

Monserat nenustojo tikėti savimi ir savo talentu. Ji atkakliai kasdien tobulino vokalą ir dainavo provincijos operos teatro scenoje. Jos balsas klausytojus užburdavo. Karjeros laiptais M.Kabaljė kopė sunkiai, bet niekada neleido sau nuleisti rankų. Aišku, ji nežinojo, kad ateityje jos laukia pasaulinis pripažinimas ir šlovė, bet visa tai išsipildė tada, kai dainininkė to mažiausiai tikėjosi.

Netikėtai susirgo amerikietė operos garsenybė, turėjusi dainuoti Lukreciją Bordžiją G.Donicečio to paties pavadinimo operos koncertiniame atlikime „Carnegie Hall". Pakeisti Merilin Horn (Marilyn Horne) buvo pakviesta Monserat Kabaljė. Spektakliui pasibaigus salė debiutantei surengė 20 minučių trukmės ovacijas. Tai ir buvo ilgai laukta pasaulinė šlovė. Tiesa, pagrindinis tikslas dar nebuvo pasiektas. Praėjo dar šešeri metai, kol, jau būdama operos primadona, M.Kabaljė išėjo į teatro „La Scala" sceną. Spauda ją titulavo ne kitaip kaip „geriausias sopranas pasaulyje".

Ji labai daug dirbo, darydavo specialią dviejų valandų trukmės kvėpavimo mankštą, kurios išmoko jau studijų metais, niekada netingėjo, daug repetavo, kruopščiai ruošdavosi pasirodymams ir dėkinga lenkdavosi Brėmeno ir Milano, Barselonos, Vienos, Lisabonos ir kitų miestų žiūrovams. O kažkur vienas italas impresarijus įnirtingai graužė sau nagus...

Viso gyvenimo tarnybinis romanas

Ji įtaigiai atlikdavo fatališkų moterų vaidmenis, bet asmeniniame Monserat Kabaljė gyvenime nevyko nieko. Jai buvo jau 29, o ji nė karto nebuvo rimtai įsimylėjusi ir jau abejojo, ar tokie jausmai išvis egzistuoja. Nors širdies gilumoje vis dar tikėjosi sutikti savo svajonių vyrą, iš esmės buvo pasirengusi gyvenimą skirti tik muzikai.

Savo vienintelį mylimąjį Monserat sutiko taip pat teatro scenoje. Gražuolis tenoras Bernabė Martis (Bernabe Marti) dainininkę pakerėjo iš pirmo žvilgsnio. Užkulisiuose ji paskubėjo išreikšti susižavėjimą jo talentu. Bet susitikimas Monserat nuvylė: su ja jis elgėsi mandagiai ir dėmesingai, bet gana šaltai. Likimas juos vėl suvedė po kelių mėnesių, kai jiems teko kartu dainuoti operoje „Madam Baterflai".

Bernabė pavadavo susirgusį kolegą ir net nespėjo gerai išmokti partijos žodžių, ir Monserat teko jam sufleruoti, o scenoje, kurioje jis pagal scenarijų turėjo heroję pabučiuoti, Bernabė prie jos net neprisiartino. Monserat tuo pasipiktino ir savo grimuotojui pasiskundė partnerio neprofesionalumu. Šis, aišku, nenutylėjo, o paskleidė jos žodžius po visą teatrą. Pasiekė jie ir Bernabės ausis. Taigi kitame spektaklyje B.Martis taip aistringai pabučiavo partnerę, kad ta vos išsilaikė ant kojų - salė tiesiog apmirė, o pauzė užsitęsė kone nepadoriai ilgai. Į po spektaklio išsakytas M.Kabaljė pretenzijas B.Martis akiplėšiškai atrėžė, kad moteris, apkaltinusi jį drovumu, tokio elgesio nusipelnė. Ir labai greitai abu suprato, kad nebegali gyventi vienas be kito.

Trumpą meilinimosi laikotarpį pakeitę nedrąsūs Bernabės siūlymai „pagyventi kartu ir patikrinti jausmus" Monserat buvo nepriimtini. Ji kategoriškai pareiškė: jeigu jokių rimtų planų jis nepuoselėja, jiems susitikinėti nėra prasmės. Pauzė užsitęsė keletą mėnesių: M.Kabaljė naktimis raudojo į pagalvę, bet nusileisti neketino. Ir B.Martis pasidavė: atėjo į jos namus ir paprašė jos rankos.

1964 m. rugpjūčio 14-osios, laimingiausios dainininkės gyvenimo dienos, vos nesugadino lietus ir purve įklimpęs senas automobiliukas, kuriuo nuotaka su mama važiavo į bažnyčią Monserat kalno viršūnėje. M.Kabaljė teko baigti kelionę pakeleivinga mašina, svečiams pasirodė peršlapusi ir purvina suknele praėjus valandai po numatytos ceremonijos pradžios. Bet, nepaisant visko, spindėjo laime.

Ši santuoka abiems buvo labai laiminga. Šeimoje gimė du vaikai, kurie buvo pavadinti savo tėvų vardais - Bernabė ir Monserat. Monserat arba Monsita Marti, kaip yra vadinama M.Kabaljė dukra, taip pat tapo garsia operos dainininke, o Bernabė su menu nieko bendra neturi. Monserat Kabaljė ir Bernabė Marti kartu nugyveno 54 laimingus metus, daugybę metų kartu dainavo, tačiau 1985 m. Bernabė teko palikti sceną dėl plaučių ligos. Tačiau jis visada liko pagrindinis žmonos patarėjas ir padėjėjas. Bernabė švelniai ir jaudinamai rūpinosi žmona, jaudindavosi prieš kiekvieną jos pasirodymą scenoje, o už kulisų laukdavo jos su puodeliu šilto sultinio.

Monserat ir Bernabė išskyrė tik mirtis. Didžiąją primadoną ji pasiglemžė 2018 metų spalį. Ryškiai spindėjusi žvaigždė užgeso, belkanto karalienė išėjo visam laikui. Našlaičiais tapo ne tik B.Martis ir jų vaikai, bet ir visas operos pasaulis... Šeimos nariai atsisakė paskelbti dainininkės mirties priežastį. Didžioji operos žvaigždė buvo palaidota gimtojoje Barselonoje, San Andreu kapinėse, šalia tėvų.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
39
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar keliaujate traukiniais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate kriminogeninę situaciją Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-9 -1 C

-8 -3 C

-7 0 C

-7 +1 C

-6 -2 C

-5 +1 C

0-6 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s