Spalio 14-ąją Lietuvoje minėsime Karaliaus Mindaugo vardo dieną. Tai viena tų dienų, kai visi Lietuvos mindaugai gali pasijusti karaliais ir šią dieną paminėti ypatingai. Mindaugai, beje, švęsti savo vardo dieną gali du kartus metuose, Spalio 14-ąją dieną ir liepo 6-ąją – Lietuvos Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną.
Sakoma, kad vardas yra tarsi vizitinė žmogaus kortelė, tačiau ar išskirtinis vardas įpareigoja jo turėtoją elgtis ir gyventi prasmingiau, išskirtiniau? Apie šio vardo reikšmę ir vardo dienas „Laisvalaikis“ kalbėjosi su žymiais Lietuvos Mindaugais.
Džiaugiasi „atgavęs“ savo vardą
Krepšininkas Mindaugas Lukauskis:
- Ar spalio 14-ąją švenčiate savo vardadienį?
- Apie tai, kad mano vardadienis švenčiamas ne tik liepos 6-ąją, bet ir spalio 14-ąją, sužinojau tik dabar. Tai, kad turiu dvi vardo dienas – maloni naujiena, nors vardadienių niekaip ypatingai nešvenčiu. Vis dėlto liepos 6-oji, manau, man didesnė šventė, nes tai šventė ir visai tautai. Tiesiog būna malonu, jei kas nors prisimena ir pasveikina.
- Ar didžiuojatės savo vardu? Ar jis įpareigoja gyvenime siekti daugiau?
- Savo vardu aš didžiuojuosi, tačiau nemanau, kad vardas įpareigoja siekti daugiau. Aš tiesiog stengiuosi siekti ir pasiekti ko nors gyvenime.
- Ar įsivaizduojate save kitu vardu?
- Nelabai įsivaizduoju save kitu vardu, nors ilgą laiką mane vadino pravarde – Lukas. Savo vardą visiškai „atgavau“ tik tada, kai su žmona susilaukėme sūnaus ir jį pavadinome Luku. Dabar pravardę visi pamiršo ir kreipiasi į mane vardu. Dėl to labai džiaugiuosi ir nieko keisti nenorėčiau.
Vardo reikšmė atitinka charakterį
Atlikėjas Mindaugas Mickevičius-Mino:
- Kaip švenčiate vardo dieną?
- Vardo dienos kažkaip ypatingai nešvenčiu. Žinau, kad turiu dvi vardo dienas, bet man svarbesnė ir prasmingesnė liepos 6-oji - Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo diena. Tada sulaukiu ir sveikinimų, o spalio 14-ąją manęs niekas turbūt net nėra sveikinęs.
- Ar smagu, kad vardadienis – du kartus per metus?
- Žinoma, smagu. Manau, kad kiekviena šventė yra smagus dalykas. Tačiau manau, kad švęsti vardadienius įprasta vyresniems žmonėms. Jauni žmonės dažniausiai vardadienių nešvenčia, jiems gimtadieniai - didesnė šventė. Todėl ir aš vardadienių nešvenčiu, bet man labai malonu, jei draugai nepamiršta, pasveikina. Tai dar viena proga susiskambinti ir pabendrauti.
- Ar didžiuojatės savo vardu?
- Taip, nors man labiau patinka trumpi vardai. Mane ir tėvai, ir draugai neretai vadina Mino. Todėl aš jau pripratau, kad mano vardas ne Mindaugas, o Mino. Tačiau, tikrai galiu pasakyti, kad vardas atitinka savo reikšmę. Mindaugas susideda iš lietuviškų žodžių „mintis“ ir „daug“. Iš tiesų esu daug galvojantis, svarstantis, nuolat kažką mąstantis.
- Ar vardas įpareigoja stengtis ir gyvenime siekti daugiau?
- Nežinau. Turbūt ir vardas, ir mano požiūris į gyvenimą skatina kažko siekti. Būdamas visuomenės dalimi, žmogus privalo stengtis ir po savęs palikti kokį nors pėdsaką.
- Ar vardas suteikia papildomo patriotiškumo?
- Nemanau, kad tai susiję su vardu. Manau, jog tai susiję su aplinka, auklėjimu ir visuomene, kurioje gyvename. Svarbu ir kiek save laikome pasauliečiais, kiek europiečiais ir kiek lietuviais.
- Ar įsivaizduojate save kitu vardu?
- Kodėl gi ne? Prieš maždaug 6-7 metus mano vardas pasikeitė iš Mindaugo į Mino. Galbūt jau netgi esu labiau pripratęs būti vadinamas Mino. Jei ateityje, pavyzdžiui, mano žmona norėtų mane vadinti kitu vardu, manau, jog leisčiau. Gali vadinti nors ir ežiu. (Juokiasi.)
Mindaugo vardas yra išskirtinis
Laidų vedėjas, sporto žurnalistas Mindaugas Rainys:
- Ar didžiuojatės savo vardu?
- Taip, aš labai didžiuojuosi savo vardu. Ir nepaisant to, kad galbūt Mindaugų Lietuvoje netrūksta, bet aš visuomet stengiuosi tą vardą susiasmeninti. Bent jau man tai yra išskirtinis vardas. Gyvenime, atlikdamas bet kokius darbus stengiuosi nepadaryti gėdos garsiausiam Mindaugui Lietuvos istorijoje, tad sakyčiau vardas įpareigoja kartas nuo karto.
- Gal yra kokia nors istorija, kodėl tėvai jums parinko būtent šį vardą?
- Na, aš esu iš pakankamai didelės šeimos, trys broliai ir dvi seserys, tai visų vardai yra visų pirma lietuviški. Vyriausio brolio vardas yra Antanas, kitas brolis Vytautas, o aš esu Mindaugas – abu gavome kunigaikščių vardus. Tėvai, rinkdami vardus, žinoma atsižvelgė į tai, kad tai yra istoriškai reikšmingos personos. Tėvai tikriausiai tikėjosi, kad mes taip pat savo žygdarbiais paliksime kokius nors pėdsakus. Aš džiaugiuosi savo tėvų sprendimu. Esu pasidomėjęs savo vardo reikšme: „daug minėti“. Kai pagalvoju, gyvenime taip ir susiklostė, kad tas vardas minimas vienu ar kitu būdu. (Šypsosi.)
- Ar vardas jums suteikia papildomo patriotiškumo?
- Vienareikšmiškai taip. Aš ir šiaip save vadinu Lietuvos patriotu ir didžiuojuosi tuo, kad nebuvau pavadintas kitu vardu. Vardas juk irgi įprasmina.
- Kokiais atvejais jaučiatės karaliumi?
- Geras klausimas. (Juokiasi). Jaučiuosi karaliumi tada, kai nuveikti darbai atneša gerą rezultatą ir už tai būnu įvertintas geru žodžiu, arba kai pats priimu sprendimus ir jie puikiai pasiteisina. Tada tikrai jaučiuosi karaliumi. Čia turbūt ryškiausias dalykas. O kartais karaliumi galima jaustis ir asmeniniame gyvenime. Karalius žino, ką daro, ir žino, kas yra gerai kitiems. Bet protingas karalius visada įsiklauso ir į kitų nuomonę.
- Ar įsivaizduojate save kitu vardu?
- Ne, atskleidžiant paslaptį, tai aš niekados gyvenime neturėjau pravardės. Kažkokių epitetų buvo, bet mano didžiausia ir vienintelė pravardė, tai buvo vardo trumpinys – Mindė. Šiap mano pavardė jau yra mano pravardė, nes į mane kartais kreipiasi tiesiog pavarde. Todėl kolektyvuose, kur nors bendraujant su žmonėmis, aš labai vertinu, kai į mane kreipiasi pilnu vardu. Tada aš jaučiuosi ypatingesnis, nei tada, kai trumpina mano vardą. Aš kitų žmonių vardų taip pat niekada netrumpinu, gerbdamas žmogų gerbiu ir jo vardą.
- Ar abi dienas švenčiate?
- Mane visą gyvenimą dažniau sveikina liepos 6-ąją Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, o spalio 14–ąją mažiau kas atsimena, nors šis vardadienis kaip ir yra tikrasis. Bet, kai sveikina ir liepos 6-ąją, priverčia kiek ypatingiau jaustis turint tokį vardą. Aš pats švenčiu liepos 6-ąją dieną, bet ne vardadienį, o valstybės dieną. Ir ši diena man yra svarbiausia. Bet kiekvieną spalio 14-ąją aš tyliai vis tiek paminiu savo vardadienį ir pasidžiaugiu, kad tai yra mano diena.
- Kaip švenčiate?
- Spalio 14-ąją labai minimalus tas mano šventimas. Kartais sau leidžiu pasilepinti kokiu nos skanėstu, kitokiu negu įprastai. O liepos 6-ąją kartais švenčiame su bičiulių kompanija. Tai tiesiog puiki proga susirinkti draugams ir paminėti tą dieną. Beje, šią dieną aš gaunu ir vainiką nuo draugų. Ir tada jau jaučiuosi nediskriminuojamas tarp Jonų, kuriems specialiai pinami vainikai.
Per gyvenimą žmogus susitapatina su savo vardu
Kompozitorius Mindaugas Urbaitis:
- Ar didžiuojatės savo vardu? Nekeistumėte kitu?
- Taip, aš savo vardu patenkintas. Tikrai nekeisčiau. Manau, kad žmogus ir vardas per gyvenimą, ilgesnį laiką kažkaip susitapatina ir paskui neišeina žmogaus atskirti nuo vardo. Jeigu kiekvienas pagalvotų apie savo draugus ir pažįstamus tam tikrais vardais, nesvarbu populiariais ar retesniais, manau, kad net ir sąmonėje, esybėje neatskirtų žmogaus nuo jo vardo.
- Ar vardas jums suteikia papildomo patriotiškumo?
- Manau, kad taip, ypač dėl to, kad niekas pasaulyje daugiau neturi tokio vardo. Dėl to tikrai galime pasidžiaugti. Mindaugas juk karalius, valstybės įkūrėjas. Visuomet užsieniečiams būdavo proga paaiškinti vardo kilmę ir reikšmę, beje, juos tekdavo nuliūdinti, kad šio vardo negalima sutrumpinti - tai buvo pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius.
- Kokiais atvejais jaučiatės karaliumi?
- Niekada turbūt nesijaučiu karaliumi. (Šypsosi).
- Ar abi dienas švenčiate?
- Nuo vaikystės švenčiu spalio 14-ąją dieną savo vardadienį, ir vardadieniu pripažįstu tik šią dieną. Dabar vis populiarėja kaip vardadienį švęsti ir liepos 6-ąją dieną, tačiau tai ne visai vardo diena.
- Kaip manote, ar toks lietuviškas karališkas vardas įpareigoja gyvenime stengtis labiau ir siekti daugiau?
- Manyčiau, kad taip. Nors, tiesą pasakius, niekada apie tai giliau nesusimąsčiau. Ar vardas gali tave kaip nors įpareigoti? Na, jeigu ir nesijauti karaliumi, vis tiek jautiesi kažkiek atsakingas už tėvų dėka įgytą karališką vardą. Toks vardas galbūt labiau įpareigoja nei paprastas. Bet noriu pasakyti, kad visi varsai yra savaip ypatingi.
Parengta pagal dienraščio „Respublika“ priedą „Laisvalaikis“