respublika.lt

Išmokti gyventi įkvepiančiainuotraukos (0)

2019 balandžio mėn. 03 d. 11:26:11
Dalia DAŠKEVIČIŪTĖ

Sporto ir sveikos gyvensenos judėjimo „My Hero!“ vienas iš įkūrėjų, treneris, lektorius, knygos autorius, vegetaras, trijų vaikų tėvas ir laimingai vedęs vyras Ignas Bakėjus, tapęs pavyzdžiu dešimtims tūkstančių lietuvių, teigia, kad tai - ne tik malonus faktas, bet ir labai didelė atsakomybė. O paklaustas, kas tai yra įkvepiantis gyvenimas, kurį pats teigia gyvenantis, atsako, jog tai susiję su žinių įgijimu ir jų pritaikymu kiekvienoje rūpimoje gyvenimo sferoje - ar tai būtų santykiai, ar darbas, ar sveikata.

×
nuotr. 4 nuotr.
Ignas Bakėjus. Jurgitos Bieliūnienės nuotr.

 

- Ignai, dabar viešite Indijoje. Ką ten veikiate?

- Čia turėjome stovyklą, į kurią važiavo dvidešimt penki žmonės. Aplankėme daug miestų, pamatėme Tadžmahalą, tuomet vykome į Delį ir žmonės galiausiai grįžo namo. Pagrindinė idėja buvo atvežti ir supažindinti - neturistiškai - žmones su Indija. O kadangi visi atvyko norėdami transformuotis, keisti gyvenimą, tai per žaidimus, per kvėpavimo praktikas, per meditacijas visa tai vykdėme. Tai reikalinga, kad žmogus galėtų saugioje aplinkoje atsiverti, jog įvyktų transformacija.

Po stovyklos mes su kolega Mindaugu Vidugiriu pasilikome dar aštuonioms dienoms, nes vedėme vienai įmonei mokymus - žmonės norėjo išsigryninti vertybes, užmegzti ryšius bei jaustis, kad jie priklauso įmonei, gauti patirties. O aš dar norėjau susitikti su savo srities specialistais ir sužinoti, kaip viskas Indijoje vyksta, kaip nutiesti tiltą tarp Lietuvos ir Indijos fizinio lavinimo atžvilgiu. Tad artimiausiu metu, manau, mano veikla prasidės ir Naujajame Delyje.

- Esate apibūdinamas kaip įkvepiančio gyvenimo treneris. Tai yra visa filosofija, apimanti kur kas daugiau nei tik sportą. Kaip galima gyventi įkvepiančiai, kas tai yra?

- Įkvepiantis gyvenimas, mano manymu, būna tiktai tada, kai turi žinių apie patį gyvenimą, ir tada - patirties. Juk kai mokykloje mokaisi matematikos, chemijos, biologijos, tai - visai neįkvepiantis gyvenimas. Kodėl? Nes čia ir dabar nori patirti ir sužinoti tai, ką patiria ir žino suaugusieji... Tau sako, kad vieną dieną studijuosi, užsidirbsi pinigų, ir šio pažado vedamas judi į priekį. Randi porą, kuri santykius, dirbi darbą, tačiau to įkvėpimo vis nėra ir daug metų galvoji apie tą svajonę, apie kurią tau pasakojo, ir tiki, kad vieną dieną tikrai taip gyvensi. Ir kai įdedi neįtikėtinai daug pastangų, gal net dėl to prarandi sveikatą, vieną dieną tau ima ir pasiseka. Bet staiga suvoki, kad turi viską, o vis tiek jautiesi nelaimingas.

Čia trumpai papasakojau savo paties gyvenimo eigą. Turėjau darbų, pinigų, o įkvepiančio gyvenimo nebuvo, arba jis buvo, bet aš nežinojau, kad jis kokybės ir spalvų atžvilgiu gali būti kur kas įdomesnis. Man asmeniškai padėjo su patirtimi įgytos gyvenimiškos žinios. Pradėjau domėtis, kaip kurti geresnius santykius su žmona ir vaikais; apie vyro ir moters ryšį. Ir kai gavau tų žinių, nutiko kaip filme „Matrica“, kur įdedama mikroschema į galvą ir gauni reikiamą informaciją - viskas tapo neįtikėtinai lengviau. Suvokiau, kad nereikia nuolat bartis su žmona, kad galiu padaryti santykius geresnius ir tai nėra taip sunku, kaip man atrodė! Pradėjau svarstyti, kad ir kitose srityse galiu žinias pritaikyti. Domėjausi finansais, sveikata, sportu ir kitais dalykais. Kuo daugiau žinių ir aiškumo, susijusio su pačiu gyvenimu, o ne kaip kuo daugiau pinigų uždirbti ar susirasti kitą žmogų, radosi, tuo labiau atėjo įkvėpimas gyventi kitaip ir eiti pirmyn.

Visiškai neįkvepia gyventi, kai turi daug pinigų, daug dirbi, šeimos ir draugų nematai, neturi kada atsikvėpti, nors ir esi labai sėkmingas darbe. O štai gautos gyvenimiškos žinios bei patirtis padeda nusimesti naštą nuo pečių. Suvoki, kad gali gyventi paprasčiau - nuo to gyvenimas ne blogesnis, o ir visko pakanka.

- Teko skaityti, kad įkvėpėte keisti gyvenimą ar bent jau pradėti sportuoti jau kelias dešimtis tūkstančių žmonių. Koks jausmas turėti tokią įtaką? Kalbu ne apie valdžią ar galią, o apie žinojimą, kad galite padaryti ir darote kažką gero, kas paliečia kitų gyvenimus?

- Pamenu, anksčiau skaičiuodavau, kiek žmonių dalyvaus mokymuose, kiek bus treniruotėje, kiek pakomentavo mano vaizdo įrašą, bet ilgainiui tai pradėjo varginti. Tuomet skaitant vieną knygą mane užkabino eilutė: kad turėčiau neprisirišti prie veiklos rezultatų. Ką tai reiškia: aš darau, ką turiu daryti, bet nesitikiu nei kad man pasiseks, nei kad man nepasiseks - abiem atvejais aš esu laimingas, kad turiu galimybę atlikti savo paskirtį. Siekimas skaičiaus tikrai vargina. O dabar labai ir nesigilinu ir man tikrai tapo lengviau gyventi.

Dabar vyksta toks procesas, kad aš sakau: mano patirtis tokia, o jeigu žmonėms viso to nereikia, aš jaučiuosi atidavęs savo duoklę ir galintis užsiimti kitomis veiklomis. Labai geras jausmas neprisirišti prie veiklos rezultatų, tas pats galioja ir kitose gyvenimo srityse: santykiuose, darbe, finansuose, saviugdoje ir pan.

Tikrai suprantu, kad ir koks mastas bebūtų, tai yra milžiniška atsakomybė, kuri slegia. Ir ilgą laiką buvo labai sunku po seminarų, treniruočių, po interviu, po laidų filmavimo, atrodo, būdavau išsunktas, bet ne kaip po darbo dienos, o be gyvybinės energijos. Pradėjau domėtis, kas tai, esu laimingas, kad savo gyvenime turiu mokytoją, kuris man padeda nenuklysti šunkeliais. Tad pamenu, gavau iš jo atsakymą, kad reikalingos praktikos, kaip apsisaugoti, kaip neišdalinti savęs, kaip ir kur pasikrauti energijos. Pradėjau praktikuoti tai, kas buvo patarta, ir pokytis įvyko. Viskas apsivertė aukštyn kojomis, nuo scenos nulipu pasikrovęs. Bet turbūt labiausiai veikia tai, kad nesitikiu, jog padėsiu visiems, nesitikiu, kad visi pasikeis, taps sveikuoliais, net neliūdžiu dėl žmonių nesėkmių, nes suprantu, kad tai yra jų etapas, ir kada jiems ateis laikas - pasiseks, o jeigu tai dar neįvyko, vadinasi, dar ne laikas.

- Prieš dešimtmetį jūs visiškai atsisakėte alkoholio, tabako, pradėjote sveikai maitintis, sportuoti, jūsų pavyzdžiu vėliau pasekė ir žmona. Apie tai nemažai buvo rašyta ir mes girdime tai kaip įkvepiančią istoriją, tačiau turbūt tame kelyje taip lengva ir sklandu nebuvo nė vienam?


- Nebuvo lengva, nes buvome jauni, žmona buvo dar tik neseniai pradėjusi gyventi ne su tėvais, su ja pasilinksminome metus ar pusantrų, aš linksmybių buvau ragavęs nuo seniau, tad priėmiau sprendimą, kad man to užteks. O žmonai dar norėjosi linksmai pagyventi. Aš supykau, norėjau, kad ji man paklustų, prasidėjo konfliktai. Tuomet prisiminiau, kaip kartą, užuot nurodinėjęs, kaip jai elgtis, tiesiog parodžiau savo pavyzdžiu, kaip turėtų būti, ir žmona juo pasekė. Pasakiau, kad galime gyventi, kaip kiekvienas norime, bet mūsų keliai gali pradėti skirtis. Po pusmečio ji pamatė pokytį - kad skiriasi mūsų požiūriai, gyvenimo būdas. Be to, reikėjo atlaikyti didžiulį visuomenės spaudimą - penkerius metus mane draugai ir artimieji traukdavo per dantį, kodėl aš negeriu. Supratau, kad mano tėvai man perdavė po supergalią, mama empatijos jausmą, tėtis geležinę valią, ir tos stiprybės vedamas aš vis atsilaikydavau. Nesakau, kad buvo lengva ar kad nesinorėjo grįžti prie ankstesnio gyvenimo. Kartą po ilgos kelionės grįžo mano draugas ir prikalbino išgerti kokteilį ar du. Aš stipriai apsvaigau, tuomet išgėriau daug vandens ir išsiblaiviau. Nuliūdau, kad draugai, užuot mane palaikę, siūlo išgerti. Svarsčiau, ar čia tikri draugai?

Per tą laiką supratau, kad jei sugebėsiu atsilaikyti, galbūt galėsiu parodyti gerą pavyzdį tiems, kuriems nepavyksta. Tuomet dar nemaniau, kad vesiu treniruotes ar seminarus, tačiau viduj kirbėjo mintis, kad jei galiu atsilaikyti, jei turiu tokią didelę valią, galbūt kažkam kitam galiu padėti, patarti? Tai vedė pirmyn. Visus šiuos dalykus aš aptardavau su žmona. Ji mane stipriai palaikė, skatino nepasiduoti. Pradžioje jai pačiai buvo sunku persilaužti, tačiau kai tai įvyko, gavau didžiausią paskatinimą, koks tik galėjo būti.

- Ar taip pamažu gimė idėja rengti rytinius pasilinksminimus be svaigalų?

- „Rytėlis“ gimė vėliau ir iš vidinės ramybės, iš noro ieškoti kažko daugiau. Jaučiau vidinį norą linksmintis, tačiau ne baruose ar klubuose, plius, mano manymu, naktis skirta miegui, tad reikėjo sugalvoti kitą laiką ir būdą pasilinksminti - kad ir ryte, prieš darbą. Pašoki kelias valandas ir eini dirbti (šypsosi). Kažkada buvau matęs panašų dalyką internete, tačiau man tai nesurezonavo. O vėliau pagalvojau, kad būtų galima bendruomenei ir visiems norintiems rengti „Rytėlius“. Pirmame renginy dalyvavo gal penki šimtai žmonių, tų renginių buvo apie dešimt. Dabar labiau įmonėms vedu mokymus apie sportą darbe, apie sveiką gyvenseną, apie įkvėpimą ir kartais per įmonės šventes surengiame diskoteką, aš ten pravedu šokius su didžiule energija. Žmonės patys nustemba, kad be svaigalų galima taip puikiai linksmintis, šokti net kelias valandas!

O prieš visa tai pirmiau atsirado sportas ir noras treniruoti kitus.

- Sportuoti, žinoma, reikėtų visus metus, bet tą pradėti daryti nemažai žmonių suskumba po Naujųjų ir atėjus pavasariui, kai jau tuoj reikės išsirengti. Šiuo sezonu sporto klubai sausakimši! Kaip išlaikyti motyvaciją tokiems žmonėms?

- Tokiems žmonėms labai sudėtinga, nes atsiranda sezoniškumas - po Naujųjų, prieš vasarą ir panašiai, jie sportuoja prabėgomis, vis bando, taip ir nepasiekia rezultato. Šį fenomeną pastebiu, tačiau nesmerkiu. Pakeisti žmogaus įsitikinimą galima per sekundę, jei žmogus tikrai nori keisti gyvenimą, bet lygiai taip pat galima nepakeisti niekada, jei žmogus nusistatęs prieš tai.

Siūlyčiau neprisirišti prie sezonų ar datų, o tiesiog imti ir daryti. Padarote dešimt atsispaudimų, dešimt pritūpimų, dešimt atsilenkimų ir t.t. Atsikėlę rytoj vėl tą patį darote. Tai turi tapti įpročiu, o ne bandymu mesti svorį ar sustiprinti kūną, nors gali būti ir toks tikslas. Tačiau per laiką pastebėjau, kad sėkmė lydi tuos, kurie nori geresnės sveikatos, o viena iš sveikatos sudedamųjų dalių yra sportas. Nereikia statyti kūno į pirmą vietą, nes likusios gyvenimo sritys - šeima, mityba, savijauta, tobulėjimas ir t.t. - nukentės. O kai jos nukenčia, tada jau meti sportą ir leki „tvarkyti“ tų nukentėjusių sričių. Kiekvienas turime pareigų, kurias privalome atlikti, tačiau reikia atrasti balansą. Manau, kita knyga, kurią parašysiu, bus apie balansą - kaip išlaviruoti gyvenime, kad nenukentėtų nė viena sritis, ir kad viską padarytume gerai, po truputį, turėdami laiko peržiūrėti gautas pamokas klaidų ar sėkmės pavidalu (šypsosi).

Viską reikia daryti po truputį, tikrai ne kiekvienas gali imti ir vienu ypu keist gyvenimą, nors yra ir tokių, kurie tikrai ima ir padaro.

- Kokių dažnų klaidų pastebite, kai žmonės pradeda keisti gyvenimo būdą, be jūsų minėto susikoncentravimo vien į kūną ir pamirštant kitas sritis?

- Pagrindinė klaida - kad žmonės fanatiškai pasineria į sportą ar kitą veiklą, tampa išminčiais, pradeda kritikuoti ir vertinti kitus, numeta daug svorio nežiūrėdami savo sveikatos, pradeda per greitai suvokti dalykus ir savo pavyzdžiu gąsdina aplinkinius. Jeigu nežinosi, kaip maitintis sportuojant, ar sportuosi savarankiškai, neturėdamas žinių, tau gali pasisekti, bet gali ir susigadinti sveikatą. Didelis iššūkis, kai žmonės galvoja, jog patys geriausiai viską žino ir be pagalbos viską atlieka, tik keista, kad dantų patys netaiso, ir operacijos patys sau nedaro. Tiesa, kartais ir trenerių neįgudusių pasitaiko, kurie gali kito sveikatą sugadinti. Todėl pradžioje reikia žinių, patirties, o tuomet galima savarankiškai veikti.

Žmonės turėtų pajusti širdimi, kur yra jų kelias, ką turėtų daryti, ką moka ir ko nemoka, atrasti, kas jiems geriausia, domėtis ir imti daryti. Netgi pagal savo kriterijus verta atsirinkti trenerį ar mokytoją, žiūrėti, kokiomis vertybėmis jis vadovaujasi, ar jos sutampa su jūsiškėmis, ar jums tai tinka. Tokie dalykai išties padeda.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠNIEKINO: Estijos sostinėje Taline vandalai išniekino memorialą komunizmo aukoms, ant jo išraižydami penkiakampes žvaigždes ir kitokius įrašus.
  • ČEKIJOJE: infekuotųjų koronavirusu skaičius nuo kovo mėnesio išaugo iki 9 200.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar pateisinate gydymo įstaigas dėl neskubėjimo atnaujinti paslaugas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar lankėtės pas medikus karantino metu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +11 C

+12 +14 C

 

+10 +11 C

 +19 +21 C

+22 +23 C

 

+16 +17 C

2-7 m/s

1-6 m/s

 

0-4 m/s

Nuorodos