Aktorius ir scenaristas Džekas Nikolsonas (Jack Nicholson) dar nesulaukęs 40-ies buvo superžvaigždė. Jis gimė 1937 m. balandžio 22-ąją Niujorke. Berniuko motina - šokėja ir dainininkė Džun Nikolson, scenoje pasirodydavusi Džun Nilson slapyvardžiu. Vaiko tėvas buvo muzikantas Donas Rouzas (Done Rose).
40 metų saugota šeimos paslaptis
Šokėja ir muzikantas ne taip dažnai būna rūpestingi tėvai. Mama mažąjį Džeką iškart atidavė auginti savo tėvams. Berniukas net buvo pavadintas visiškai kaip senelis - Džonas Džozefas Nikolsonas (John Joseph Nicholson, Džekas - mažybinė vardo Džonas forma). Senelis su močiute taip mylėjo ir rūpinosi Džeku, kad jis beveik 40 metų neabejojo: jie ir yra jo tikrieji tėvai. Tėtis Džonas ir mama Etelė. O Džun, savo tikrąją mamą, jis laikė vyresniąja seserimi. Didysis aktorius užaugo, suvyriškėjo ir pradėjo karjerą, apie save nežinodamas elementariausių dalykų. Tiksliau, manydamas, kad žino.
„Mama“ (iš tikro močiutė) sėkmingai plėtojo verslą, šeimai nieko netrūko. Mažasis Džekas pirmą kartą išmėgino jėgas kaip aktorius nedideliuose mokyklos spektakliuose. Paskui - aktoriaus meistriškumo kursai. Kelią į didįjį kiną būsimoji žvaigždė pradėjo kaip ir tūkstančiai kitų amerikiečių - „pasiuntinuku“ kino studijoje MGM. Bet net mokykloje Dž.Nikolsonas nebuvo „vienas iš daugelio“. Jis mušdavosi dėl įžeidžiamų pravardžių, rašė straipsnius mokyklos laikraščiui, sportavo, vaidino vietos teatre. Paskui jis suvaidins visus šiuos vaidmenis: žavaus chuligano, poeto, detektyvo, teisybės ieškotojo, žurnalisto. Pravers ir literatūrinė patirtis. Ne šiaip pravers - išgelbės ir nuties kelią į šlovę. Kai kas jį laikė nepaprastai talentingu, kai kas - bepročiu. Jis ir tai sujungs į vieną: genialiai vaidins pamišėlius.
Nuo nusikaltėlių vaidmenų jis ir pradėjo aktoriaus kelią. Filmas, po kurio Dž.Nikolsonas įgijo pirmųjų gerbėjų, vadinosi „Verkiančių vaikų žudikas“. Džekas suvaidino jauną nusikaltėlį, kuriam po žmogžudystės prasidėjo panikos priepuoliai. Kitas vaidmuo - tokio paties stiliaus. O paskui vaidmenų ėmė trūkti. Ir tada Džekas Nikolsonas ėmėsi rašyti scenarijus. Greičiausiai jis taip gelbėjosi nuo pinigų stygiaus, o ne norėdamas patirti kūrybinį pasitenkinimą. Per 4 metus Dž.Nikolsonas parašė keletą scenarijų. Tikros sėkmės kaip scenaristas sulaukė po filmo „The Trip“. Filmo herojus, pavartojęs LSD, mato haliucinacijas, jos ir sudaro siužeto pagrindą. Pats Džekas šiame filme nevaidino.
Didžioji aktoriaus karjera prasidėjo nuo kultinio filmo „Nerūpestingas keliautojas“. Asocialus personažas, hipių kultūra ir protesto filosofija šiame filme susiliejo į viena, filmą iki šiol kultiniu laiko ir „visuotinės meilės“ šalininkai, ir „jaunieji maištininkai“. Už vaidmenį šiame filme Dž.Nikolsonas pirmą kartą nominuojamas „Oskarui“. Po 5 metų - dar vienas kino šedevras - detektyvas „Kinų kvartalas“. Ir vėl nominacija „Oskarui“, Dž.Nikolsonas gauna „Auksinį gaublį“ ir pagrindinį BAFTA (Britanijos kino ir televizijos akademija) prizą. Tai buvo tikra šlovė, atrodė, kad aktorius pakilo į viršūnę ir toliau bus dar geriau. Bet tuo momentu subyrėjo viskas, ką Dž.Nikolsonas laikė savo „asmeniniu gyvenimu“. Žurnalo „Time“ reporteris atkapstė neįtikėtiną jo gimimo ir auginimo istoriją. Tuo metu aktoriui buvo jau 36-eri, „sesuo“ Džun mirusi nuo vėžio, o visai neseniai mirusi ir „mama“ Etelė. Tarsi perkūnas iš giedro dangaus: visa Amerika sužinojo, kad „sesuo“ buvo motina, kuri vaiką net įregistravo taip, kad „niekas neatrastų galų“. Džun Nikolson, sceniniu slapyvardžiu Nilson, sūnų įregistravo kaip Džoną Vilsoną.
Genialus beprotis
Nežinia, kaip būtų susiklosčiusi tolesnė aktoriaus karjera. Greičiausiai ji taip pat būtų buvusi sėkminga. Bet kiek jį pakeitė faktas, kad beveik 40 metų artimiausi žmonės jam melavo - nežinia. Mes niekada nesužinosime, kuo būtų Dž.Nikolsonas be viso šito, bet tiksliai žinome, kuo jis tapo. Kitais metais po sensacingo demaskavimo ekranuose pasirodė filmas „Skrydis virš gegutės lizdo“. Nusikaltėlio, patekusio į psichiatrijos ligoninę, sukursčiusio ten vietinės reikšmės maištą ir praradusio viską, įskaitant protą, vaidmuo Dž.Nikolsoną katapultavo į neregėtas aukštumas: „Oskaras“, „Auksinis gaublys“, BAFTA premija, Nacionalinės kino kritikų tarybos premija ir vieta geriausių visų laikų filmų sąraše. Tai buvo viršūnė, aukščiau kurios ne tik sunku pakilti - sudėtinga tokį furorą net pakartoti. Dž.Nikolsonas tai padarė lygiai po penkerių metų. 1980 m. pasirodęs filmas „Švytėjimas“ pagal Stiveno Kingo knygą nėra tiek apipiltas premijomis kaip „Skrydis...“, taip pat ir dėl „siaubų“ žanro. Bet filmas padarė didžiulę įtaką visam vėlesniam kinui. Psichiatrai, stebėdami, kaip Dž.Nikolsono personažas po truputį kraustosi iš proto, laikraščiuose tvirtino, kad aktorius išties serga, kad tai suvaidinti tiesiog neįmanoma. Scena, kurioje pagrindinis herojus laužia vonios kambario duris ir pro plyšį įkiša baisios grimasos iškreiptą veidą - viena žinomiausių visoje vizualinėje kultūroje. Po šio filmo Dž.Nikolsonas buvo galutinai pripažintas vienu geriausių XX a. aktorių. Ir vėliau jis visada puikiai vaidins pamišėlius (Džokeris „Betmene“) ir bet kokius kitus blogiukus (Derilas van Hornas „Ystviko raganose“).
Karalius pensininkas
Pastaraisiais metais Džekas Nikolsonas filmuojasi nedažnai, tik jeigu scenarijus iš tiesų labai patraukia. Taip buvo su filmais „Infiltruoti“, „Iš kur tu žinai?“, „Prieš pakratant kojas“. Įdomu, kad daugelį dešimtmečių Džekas Nikolsonas yra užkietėjęs sporto aistruolis. Triskart „Oskaro“ laureatas - beisbolo klubo „New Youk Yankees“ ir krepšinio komandos „Los Angeles Lakers“ gerbėjas. Per pastaruosius 30 metų Dž.Nikolsonas nė karto nepraleido mylimo klubo rungtynių. Todėl režisieriai, kurie nori dirbti su žvaigžde, pirmiausia išsinagrinėja „Los Angeles Lakers“ rungtynių tvarkaraštį. Tomis dienomis aktorius niekada nesifilmuoja. O dar Dž.Nikolsonas - aistringas kolekcininkas, jis turi puikią XX a. dailininkų paveikslų kolekciją. Mylimiausias tapytojas - bendravardis škotas Džekas Vetrianas (Jack Vettriano).
Gerbėjai, biografai ir žurnalistai veda tikslią Dž.Nikolsono laimėjimų apskaitą. Jo sąskaitoje - daugiau kaip 70 vaidmenų, 12 „Oskaro“ nominacijų ir 3 prestižiniai Amerikos kino akademijos apdovanojimai, teikiami nuo 1929-ųjų. O štai asmeniniame Džeko Nikolsono gyvenime jokio tikslumo nėra. Pats Džekas sako, kad turėjo daugiau kaip 2000 moterų. Vedęs jis buvo tik kartą, bet turi 5 vaikus, kuriuos jam pagimdė 4 moterys. Beje, romanai su kai kuriomis vyko lygiagrečiai. Štai Dž. Nikolsonas 17 metų gyveno neoficialioje santuokoje su Anželika Hiūston (Anjelika Huston). Aktoriai išsiskyrė paaiškėjus, kad kita aktorė tuoj pagimdys Dž.Nikolsonui dar vieną vaiką. Beje, aktorius nėra tikras, kiek iš tiesų turi atžalų, nes visą gyvenimą jam vis apsireikšdavo buvusios draugės ir teigdavo, kad su Dž.Nikolsonu susilaukė vaiko, kuris jau užaugo ir nori pasimatyti su tėvu.
Parengta pagal priedą „TV publika“