respublika.lt

„Didžiojo Alo“ gyvenimas ir mirtis

(0)
Publikuota: 2020 liepos 06 21:09:30, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Wikipedia.org nuotr.

Klasikinį 1920-1930 metų Amerikos mafijos įvaizdį su aršiais susišaudymais ir negailestingais samdomais žudikais iš esmės sukūrė vienas žmogus. Niekas tiksliai nežino, kiek žmonių buvo nužudyta jo įsakymu, bet vien Alo Kaponės vardas keldavo siaubą net nuožmiausiems jo „kolegoms“ iš kriminalinio pasaulio. Garsiausias Amerikos gangsteris nugyveno ne itin ilgą, bet įvykių kupiną gyvenimą...

 

Dėl to, kur gimė Alfonsas Gabrielis Kaponė (Alphonse Gabriel Capone), vadinamas Alu Kapone, nesutariama iki šiol. Visur rašoma, kad jis gimė Niujorke, Brukline, o pats mafijos bosas teigė gimęs 1899 m. sausio 17-ąją Neapolyje, bet kai kurie jo biografai yra įsitikinę, kad iš tiesų Alfonsas išvydo pasaulį 1895 m. Kastelamare del Golfo. Jo tėvai, kaip daugybė to meto italų, išvyko ieškoti laimės į JAV. Gausi Kaponių šeima (Alfonso tėvas turėjo 9 vaikus) įsikūrė Bruklino rajone, o ūgtelėjęs Alfonsas įsitaisė dirbti mėsininku. Beje, jo polinkiai išryškėjo jau mokykloje - jis galėjo be priežasties sumušti bendraklasį, yra pakėlęs ranką net prieš mokytojus. Tad nereikia stebėtis, kad jis labai greitai tapo vienos vietinės gaujos „berniuku pasiuntinuku“. Jo „mokytoju“ kriminalinėje srityje tapo grupuotės vadeiva Džonis Torijas (Johnny Torrio). Banditas įžvelgė geras naujoko perspektyvas - jo puikūs fiziniai duomenys derėjo su žiaurumu ir negailestingumu.

Iš kur tas randas?

Oficialiai Alfonsas pradėjo dirbti tvarkdariu viename biliardo klube, kuris buvo Dž.Torijo gaujos štabas. Neoficialiai - tapo žudiku ir atlikdavo vadeivos pavedimus pašalinti tuos, kurie jam neįtiko. Tiesa, iš pradžių Alfonso aukos buvo tik menki žmoneliai kaip kinų restoranėlio šeimininkas, susivaidijęs su banditais. Alfonso kriminalinė karjera galėjo ir baigtis Bruklino priemiestyje, nes įžūlus jaunas banditas neretai susikibdavo su rimtesniais „autoritetais“. Pretekstas tam būdavo visada: visko mačiusius nusikaltėlius siutino Alfonso meistriškumas žaidžiant biliardą, o šis savo pergales neretai palydėdavo įžūliais komentarais.

Kartą A.Kaponė susipyko su banditu Frenku Galučiju (Frank Gallucio) ir tas peiliu perrėžė Alfonsui veidą. Dėl šio pjūvio ir atsirado vėlesnė A.Kaponės pravardė - „Veidas su randu“. Reikia pasakyti, kad esant gyvam, A.Kaponės niekas taip nevadino, o jis pats, nė dienos netarnavęs armijoje, pasakodavo buvęs sužeistas fronte per Pirmąjį pasaulinį karą.

O Džonis Torijas tapo įtakingu žmogumi JAV nusikaltėlių pasaulyje ir persikėlė į Čikagą, kur pradėjo vadovauti vienai iš vietos nusikaltėlių grupuočių. A.Kaponė iš pradžių liko Niujorke, bet paskui nusekė paskui bosą. Pirma, Dž.Torijui Čikagoje reikėjo patikimo žudiko, o antra, ankstesniais A.Kaponės darbeliais Niujorke labai susidomėjo policija.

Nusikaltėlių pasaulio reformatorius


Pagrindinė to meto JAV nusikaltėlių veikla buvo prekyba alkoholiu. Šalyje, kurioje galiojo „sausasis įstatymas“, tai buvo itin pelningas verslas. Tačiau Dž.Torijo gauja Čikagos rinkoje turėjo nemažai konkurentų, tad su jais į kovą ir stojo A.Kaponė, pramintas „Alu Braunu“. Iki A.Kaponės mafiozai, aišku, taip pat nesikuklindavo kovodami tarpusavyje, bet dažniausiai švaistydavosi peiliais, kastetais ir tik daug rečiau naudojo pistoletus. A.Kaponė, Dž.Torijo gaujoje subūręs tikrą „specialiosios paskirties būrį“, nesiskaitė su niekuo ir savo žiaurumu priešininkams įvarydavo siaubą.

Dž.Torijo grupuotė kariavo su airio Dejono O‘Beniono (Dion O’Banion) gauja. Tame kare, be eilinių kovotojų, žuvo jaunesnis Alfonso brolis, taip pat tapęs banditu, ir pats O’Benionas. Dž.Torijas buvo sunkiai sužeistas ir dėl to atsitolino nuo šios veiklos, grupuotę patikėjęs valdyti savo „dešiniajai rankai“ - Alui Kaponei, kuriam tuo metu buvo 25 metai.

A.Kaponės grupuotė pakeitė Amerikos nusikaltėlių pasaulį. Naujasis bosas, neatsisakęs prekybos alkoholiniais gėrimais, pradėjo kontroliuoti ir prostitucijos verslą ir užsiėmė tuo, kas šiandien vadinama reketu, taip gaudamas didžiules pajamas.

Su konkurentais Alas Kaponė susidorodavo negailestingai: būtent jo laikais kriminalinio pasaulio „repertuaras“ praturtėjo susišaudymais iš automatinių ginklų ir automobilių sprogdinimais. Konkurentai būdavo šalinami vidury baltos dienos, kartais apmėtomi granatomis, neretai susidorojant ne tik su pačiu banditu, bet ir jo šeimos nariais.

Priešininkai, suprantama, bandė pasiekti patį Alą Kaponę, bet to padaryti jiems nesisekė, jį supo iki dantų ginkluota apsauga, jis važinėjo šarvuotu autmobiliu, o su įtariamaisiais išdavyste susidorodavo taip žiauriai, kad norinčių perbėgti į konkurentų stovyklą faktiškai neatsirasdavo.

Čikagos karalius

Į Amerikos istoriją įėjo vadinamosios „šventojo Valentino dienos pjautynės“, įvykusios 1929 metų vasario 14-ąją, kai persirengę policininkais A.Kaponės smogikai įsiveržė į konkuruojančios grupuotės pogrindinį gėrimų sandėlį, išrikiavo priešininkus prie sienos ir sušaudė iš automatų. Konkurentai, iki paskutinės minutės neabejoję, kad juos užklupo policija, net nespėjo nustebti. To užpuolimo aukomis tapo 7 žmonės.

A.Kaponės imperijos pajamos jo didžiausios įtakos metais siekė Amerikoje tais laikais astronominę 60 mln. dolerių sumą. Mafijos bosas pirkdavo policininkų, politikų, žurnalistų lojalumą ir buvo nekarūnuotas Čikagos karalius. „Didžiosios depresijos“ metais jis už savo lėšas atidarinėjo nemokamas valgyklas vargšams ir tuo pelnė visuomenės skurdžiausių sluoksnių palankumą. Istorikų vertinimais, mafijos karuose, kuriuose kariavo Alas Kaponė, žuvo ne mažiau kaip 700 žmonių, o bene 400 iš jų buvo nužudyti jam asmeniškai įsakius. Beje, mafijos struktūra buvo tokia, kad nė vieno iš tų nusikaltimų nebuvo įmanoma įrodyti.

Mokesčių spąstai

Padaryti galą A.Kaponės viešpatavimui ėmėsi naujasis FTB vadovas Edgaras Huveris (Edgar Hoover). Supratęs, kad už žmogžudystes ir reketą mafijos vadeivos pasodinti už grotų nepavyks, jis pasuko iš kitos pusės. Iš pradžių 1929 m. Alas Kaponė buvo nuteistas 10 mėnesių kalėti už nelegalų ginklo laikymą. Bet tos bausmės A.Kaponė net nepajuto - kalėjime gyveno komfortiškai, priiminėdavo lankytojus ir toliau vadovavo grupuotei. Tačiau 1931 m. A.Kaponė buvo nuteistas 11 metų už mokesčių nemokėjimą. Valdžiai kainavo daug pastangų, kol pasiekė kaltinamąjį nuosprendį, bet galop tai pavyko.

Iš pradžių vadovavimo gaujai iš kalėjimo istorija kartojosi, bet paskui A.Kaponė buvo perkeltas į federalinį kalėjimą Atlantoje ir jo ryšiai nutrūko. Atkirsti vadeivą nuo jo kriminalinės imperijos galutinai pavyko1934 metais, jį perkėlus į legendinį JAV Alkatraso kalėjimą, garsėjusį griežčiausiu režimu.

Čia kraugeriškam gangsteriui buvo aplaužyti ragai, privertus jį dirbti valytoju, dėl ko kiti kaliniai jį pradėjo tituluoti „bosu su šluota“. Laikui bėgant jo sveikata prastėjo ir gydytojai nustatė, kad A.Kaponė serga paskutinės stadijos sifiliu. Nebuvo ko stebėtis - nusikaltėlis Čikagoje išlaikė visą prostitučių „haremą“ ir nesivargindavo naudoti apsisaugojimo priemonių. 1939 m. Alas Kaponė, iš dalies paralyžiuotas, buvo išleistas į laisvę dėl sveikatos būklės. Savo įtaką nusikaltėlių pasaulyje jis prarado, o sergantis ir senstelėjęs žmogus net nebūtų pajėgęs geležine ranka valdyti 1000 banditų gaujos.

Nežiūrint viso to, Alui Kaponei, tam tikra prasme, pasisekė. Kitaip nei daugelis jo likimo draugų, jis paskutinius gyvenimo metus praleido nuosavame name Floridoje ir mirė savo lovoje. Kraugeriškasis gangsteris iškeliavo iš šio pasaulio 1947 m. sausio 25-ąją. Mirties priežastis - insulto padariniai ir pneumonija.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s