respublika.lt

Antonas Čechovas ir jo mūzos

(0)
Publikuota: 2020 vasario 05 09:45:49, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Antonas Čechovas su žmona Olga Kniper.

Prieš 160 metų, 1860 m. sausio 29-ąją, gimė rusų ir pasaulio literatūros klasikas Antonas Čechovas.

 

Rašytojas, pagal specialybę - gydytojas, sukūrė per 500 kūrinių, daugiausia apsakymų ir dramų. Jo pjesės jau daugiau kaip 100 metų su didžiuliu pasisekimu ekranizuojamos ir statomos įvairių šalių teatruose, sukrėsdamos sielas ir užburdamos širdis - „Žuvėdra“, „Dėdė Vania“, Vyšnių sodas“, „Trys seserys“... Savo kūriniuose A.Čechovas nagrinėjo įvairiausias temas, bet apie save rašyti nemėgo. Kaip kartą sakė: „Sergu liga, kuri vadinasi autobiografofobija“. Taigi mūsų žinios apie rašytoją dažnai apsiriboja gana skurdžia informacija iš mokyklos programos. Ir dar atminty išplaukia A.Čechovo chrestomatinis portretas iš vadovėlių, kuriame - griežtas vyriškis su pensnė. Beje, pats rašytojas to portreto negalėjo pakęsti: manė, kad visai į save nepanašus ir atrodo „tarsi krienų priuostęs“. Taigi, atėjo laikas į klasiką pažvelgti kitu žvilgsniu.

Patrauklios išvaizdos, talentingas ir sąmojingas Antonas Čechovas visada turėjo didelį pasisekimą tarp moterų. Rašytojo draugai jo daugybę gražiosios lyties gerbėjų, kurios jį visur sekiodavo, juokais vadindavo „antonovkomis“ („antaninėmis“). Ir nors A.Čechovas stengėsi neįsivelti į rimtus romanus ir visaip vengdavo pokalbių apie vedybas, daugelis jo meilės istorijų paliko ryškų pėdsaką rašytojo gyvenime.

Kartą sumanęs parašyti romaną „Apie meilę“, A.Čechovas sąžiningai triūsė keletą mėnesių - rašė, braukė, stengėsi jį sutrumpinti. Ir galop iš visko, ką rašė, liko vienas sakinys: „Jis ir ji pamilo vienas kitą, susituokė ir buvo nelaimingi...“ Iš esmės jis taip ir įsivaizdavo santuoką. Labiau už viską A.Čechovas vertino laisvę ir nepriklausomumą.

Daugybė damų A.Čechovą mylėjo, visaip siekdavo jo dėmesio, buvo pasirengusios bėgti pas jį vos pakviestos. O jis, nežadėdamas joms nieko rimta, vis dėlto neleisdavo užgesti jų viltims. O pats tuo metu laisvai galėdavo užmezgti naują romaną. Ir jį įsimylėjusios moterys, su tuo susitaikiusios, sutikdavo palaikyti su juo romantiškus santykius, mainais nereikalaudamos jokių pažadų. Toks buvo jo žaidimas. „Vesti aš nenoriu, o ir nėra ką. Man būtų nuobodu terliotis su žmona. O įsimylėti būtų visai neprošal. Liūdna be didelės meilės. Tebūnie, vesiu. Bet duokite man tokią žmoną, kuri, kaip mėnulis, mano danguje šviestų ne kasdien. Laimės, kuri trunka nuo ryto iki ryto, aš neatlaikysiu“.

Ir ieškojo A.Čechovas visai ne meilės, o įsimylėjimo, kuris, nušviesdamas jo gyvenimą, suteiktų jam įkvėpimo, bet netrukdytų kūrybos procesui. Būtent tokie buvo jo santykiai su Lidija Mizinova.

Lidija Mizinova


Būdamas 28-erių A.Čechovas ne juokais susižavėjo viena iš sesers draugių, 19-mete Lidočka Mizinova. Lidija, kurią visi meiliai vadino Lika, buvo labai graži, „tikra caraitė Gulbė iš rusų pasakų“.

Pažinties pradžioje jie dažnai kartu leisdavo laiką - vaikščiodavo į svečius, į parodas, koncertus. Jausdamas, kad jis taip pat patinka Likai, A.Čechovas trykšte tryško sąmojumi, pokštaudavo.

Bet toliau už pusiau prisipažinimus laiškuose Likai jis nenuėjo ir visada bendravo juokaujamu tonu. Taip tęsėsi apie 10 metų. Lika aistringai įsimylėjo ir atvirai rodė savo meilę, o A.Čechovas apie vedybas nė negalvojo. Jis tarsi žaidė su Lika - tai nutoldavo, tai vėl atsirasdavo šalia. Lika, jau suprasdama tokių santykių pražūtingumą, nepajėgė suvaldyti savo jausmų. Ji pradėjo atakuoti A.Čechovą laiškais, bandė jam matant flirtuoti su kitais, kad sukeltų jo pavydą, bet tai nepadėjo. Galop ji vis dėlto suprato, kad pasiūlymo tekėti iš A.Čechovo nesulauks, kad jam patinka su ja žaisti ir nieko daugiau jam nereikia. Ir tada jų santykiai nutrūko.

Lidija Avilova

Lidija, pati literatė, labai mėgo A.Čechovo apsakymus, daugelį jų beveik mokėjo atmintinai. O susitikus ji, aišku, jį įsimylėjo, nors tuo metu buvo ištekėjusi, o ir A.Čechovas atkreipė į ją dėmesį. Kitas susitikimas įvyko po 3 metų, kai Lidija jau turėjo tris vaikus. Jie stengėsi nuslėpti savo jausmus ne tik nuo pašalinių žvilgsnių, bet atvirai apie juos nekalbėjo net tarpusavy. Tik apsakyme „Užmiršti laiškai“ Lidija prisipažino: „Gyvenimas be tavęs, net be žinelės apie tave, yra daugiau nei žygdarbis - tai kankinystė. Aš būnu laiminga, kai man pavyksta atmintyje atgaivinti tavo balso tembrą, tavo bučinio pojūtį ant savo lūpų... Galvoju tik apie tave“.

A.Čechovas, perskaitęs šį apsakymą, suprato, kam yra adresuotos tos eilutės, ir taip pat parašė apsakymą-prisipažinimą „Apie meilę“: „Mylėjau švelniai, giliai, bet svarstydavau, klausdavau savęs, kuo gali baigtis mūsų meilė, jeigu mums nepakaks jėgų su ja kovoti; man atrodė neįtikėtina, kad ta mano tyli, liūdna meilė staiga šiurkščiai nutrauks laimingą jos vyro, vaikų, visų tų namų gyvenimo tėkmę“.

Lidijos Avilovos užsakymu juvelyrinėje parduotuvėje buvo pagamintas knygos formos pakabutis su išgraviruotu užrašu: „Apysakos ir apsakymai. An.Čechovo raštai, psl.207, 6 ir 7 eil.“. O nurodytame tos knygos puslapyje rašoma: „Jeigu tau kada nors prireiks mano gyvenimo, ateik ir jį pasiimk“. Tą pakabutį ji nusiuntė A.Čechovui. Ko gera, ne veltui I.Buninas L.Avilovą pavadino „didžiausia A.Čechovo meile“. Jų romanas, kurį jie buvo priversti slėpti, truko ilgiau kaip 10 metų.

Jelena Šavrova

Jelena susipažino su A.Čechovu, kai atnešė jam recenzuoti savo apsakymą, ir iškart jį įsimylėjo. Jai tuomet buvo vos 15 metų, o A.Čechovas tuo metu buvo susižavėjęs L.Mizinova. Puikiai suprasdama, kad tikėtis abipusių jausmų jai neverta, Jelena pabandė pamiršti A.Čechovą ir po penkerių metų ištekėjo. Bet praėjus trejiems metams po vestuvių ji atvyko pas giminaičius į Maskvą, ir ten jie vėl susitiko. Šįkart tarp jų įsiliepsnojo romanas. Jie pabėgo į Jaltą ir kurį laiką ten buvo kartu. Po to Jelena grįžo į šeimą, o jų romanas tęsėsi laiškuose. A.Čechovas Jelenai parašė jų apie 70. Jų romano rezultatas - nuostabus apsakymas „Dama su šuniuku“.

Marija Drozdova


Dailininkė Marija Drozdova buvo artima A.Čechovo sesers draugė. Ji taip pat įsimylėjo A.Čechovą, bet žinodama apie jo romaną su L.Mizinova, atsakomosios meilės nesitikėjo. Vis dėlto su juo susipažinti artimiau bandė. Ir savo pasiekė.

Nina Korš

Nina buvo įsimylėjusi A.Čechovą nuo 12 metų, kai jos tėvo teatre buvo statoma A.Čechovo pjesė „Ivanovas“. O A.Čechovas atkreipė į merginą dėmesį ir ja susižavėjo po 11 metų, per „Žuvėdros“ premjerą Maskvos Dailės teatre (MCHAT). Bet jų santykius sugriovė prasidėjęs A.Čechovo romanas su Olga Kniper.

Olga Kniper

Ir štai A.Čechovo gyvenime pasirodė ji - Olga Kniper. Moteris, kuri sugebėjo įtikinti A.Čechovą atsisakyti savo principų ir vesti. Jie susipažino 1898 m. Maskvoje, per „Žuvėdros“ repeticiją. Iš pradžių rašytojas atkreipė dėmesį į Olgą kaip į talentingą aktorę, gyrė jos vaidybą, o netrukus ją įsižiūrėjo. Iš pradžių bandė su ja pradėti žaidimą, kaip tai darydavo anksčiau su kitomis moterimis. Vaikštinėjo su ja, kvietėsi į svečius, rašė laiškus su humoristiniais prisipažinimais, stengdamasis išlaikyti tam tikrą atstumą.

Bet O.Kniper pasirodė esanti daug praktiškesnė už kitas moteris ir veikė daug ryžtingiau. Ir pasiekė, ko norėjo - tapo A.Čechovo žmona. Tiesa, A.Čechovas vesti nenorėjo, tuo metu jis jau rimtai sirgo ir suprato, kad susituokę jie vargu ar ilgai kartu gyvens. Taip ir atsitiko. A.Čechovui dėl sveikatos būklės prisiėjo keltis gyventi į Jaltą, o Olga, būdama pagrindinė MCHAT‘o aktorė, gyveno ir dirbo Maskvoje. Nuvykti pas vyrą į Krymą jai pavykdavo retai. Jų meilės istorija, prasidėjusi audringais jausmais ir gražiu merginimu, baigėsi susirašinėjimu ir retais susitikimais. A.Čechovas taip ir liko vienišas, daug kur prieštaringas ir iki galo neperprantamas žmogus.

Faktai apie A.Čechovą, apie kuriuos nerašoma vadovėliuose

A.Čechovas pasižymėjo įspūdingu stotu, buvo tvirto kūno sudėjimo. Jo ūgis buvo 1,85 m - tais laikais jis atrodė tikras karžygys.

Rašytojas buvo filatelistas, rinko įvairių šalių pašto ženklus. Be to, jis kolekcionavo įdomias ir juokingas realių žmonių pavardes. Ir paskui panaudodavo tas pavardes savo kūriniuose.

A.Čechovui patikdavo redaguoti svetimus literatūros kūrinius. Jis dažnai rinkdavo apsakymus iš laikraščių ir juos redaguodavo. Tai vadino proto mankšta.

Rašytojas mylėjo gyvūnus ir laikė kuo įvairiausius. Jo mylimiausia šunų veislė - taksai.

Visą gyvenimą, net sirgdamas, rašytojas užsiėmė labdara - nemokamai gydė nepasiturinčius, padėdavo rinkti lėšas kaimo mokykloms, sanatorijoms statyti.

A.Čechovas turėjo daugybę užrašų knygelių, į kurias susirašydavo informaciją, kuri patraukdavo jo dėmesį.

Politikai A.Čechovas buvo abejingas, net bjaurėjosi. Jis nemėgo „politiškų“ žmonių ir retai lankydavosi namuose, kuriuose būdavo diskutuojama apie politiką.

A.Čechovo senelis buvo baudžiauninkas, o rašytojui imperatorius Nikolajus II 1899 m. suteikė bajoro titulą, bet A.Čechovas dovanos nepriėmė.

„Medicina - mano teisėta žmona, o literatūra - meilužė“, - taip rašytojas atsiliepdavo apie gyvenimo prioritetus. Paskutiniais gyvenimo metais A.Čechovas nebepraktikavo, nors medicina domėjosi visada.

Jis yra vienas iš trijų pasaulyje dažniausiai ekranizuojamų autorių. Rašytojų, pagal kurių filmus yra sukurta daugiausia filmų, sąraše A.Čechovas dalijasi 2-3 vietomis su Č.Dikensu. O juos lenkia, beje, su dideliu atotrūkiu, V.Šekspyras.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s