Balandžio 22 d. sukanka 85 metai visapusiškajam ir nepakartojamajam Džekui Nikolsonui (Jack Nicholson), kuris užima garbingą vietą geriausių Holivudo aktorių ir režisierių sąraše. Kino kritikai garsųjį amerikietį net 12 kartų nominavo „Oskarui". Jo filmus žino ir prisimena tiek jauni, tiek seni, nes didžioji jų dalis - tikri šedevrai. Kino klasika pripažinti jo vaidmenys filmuose „Švytėjimas", „Skrydis virš gegutės lizdo", „Kaip bus, taip gerai", „Apie Šmitą".
Ponas Atsitiktinumas
Jam buvo 17-ka, kai 1954 m. išvyko į svečius Kalifornijoje ir namo nesugrįžo, nes liko Holivude, pakerėtas pamatyto pasaulio. Džekas įsidarbino „berniuku pasiuntinuku" kino studijoje „Metro-Goldwyn-Mayer" ir jautėsi laimingas vien dėl to, kad galėjo matyti Odrę Hebern (Audrey Hepburn), Marloną Brando, Merliną Monro (Marilyn Monroe), girdėti paskalas apie savo dievaičius. Būsimoji kino žvaigždė išnešiodavo picas, sudarinėjo būtinų buitinių prekių sąrašus, išvežiodavo laiškus ir t.t.
Dž. Nikolsonas aktoriumi tapo visiškai atsitiktinai. Vaikinas niekada nesvajojo nei apie teatro sceną, nei apie filmavimo paviljonus. Kartą lifte išgirdęs garsaus prodiuserio klausimą: „vaikine, ar negalvojai filmuotis kine", sąžiningai atsakė: „ne". Gali būti, kad pasaulis Džeko niekada ir nebūtų pamatęs kadre ir jo nepamilęs, jei režisierius Rodžeris Kormanas (Roger Corman) nebūtų įžvelgęs jame tikro aktoriaus talento.
Dž.Nikolsonas dešimt metų filmavosi mažo biudžeto „B" kategorijos filmuose, kurie pasisekimo nesulaukdavo, tad jo entuziazmas su kiekviena nesėkme slopo. Beveik susitaikęs su tuo, kad Holivudo žvaigžde netaps, Dž.Nikolsonas pradėjo rašyti scenarijus, kad kaip nors išsilaikytų finansiškai. Tikro pripažinimo kaip scenaristas jis sulaukė po filmo „Kelionė". Kuriant šį filmą Dž.Nikolsonas susipažino su Piteriu Fonda (Peter Fonda) bei Deniu Hoperiu (Dennis Hopper), ir 1969 m. 32 metų aktorius patraukė Holivudo ir žiūrovų dėmesį vaidmeniu D.Hoperio filme „Nerūpestingas keliautojas".
Asocialus personažas, hipių kultūra ir protesto filosofija - „visuotinės meilės" šalininkams ir „jauniesiems maištininkams" filmas iki šiol yra kultinis. Už šį smukusio pietiečio advokato, pajutusio laisvės dvelksmą užsimezgus draugystei su dviem ilgaplaukiais baikeriais, vaidmenį Dž.Nikolsonas buvo pirmą kartą nominuotas „Oskarui". Kiek premijų jo laukia ateityje, tada dar niekas nė nenutuokė...
Dar labiau aktorių išgarsino kitas filmas - „Kinų kvartalas". Už vaidmenį jame Dž.Nikolsonas pelnė dar vieną „Oskaro" nominaciją ir tapo „Auksinio gaublio" laureatu. Kai aktoriaus karjera pradėjo kilti kaip ant mielių, kartu su populiarumu jį užgriuvo ir labai sunki tiesos našta.
Tiesa apie mamą
Vienas žurnalistas taip ilgai ir uoliai kapstėsi po aktoriaus šeimos „apatinius baltinius", kad paaiškėjo, jog jo mama iš tikro yra jo močiutė, o vyresnioji sesuo Džun - jo tikroji motina. Aktoriaus artimieji slėpė šį faktą, nes Džun sūnaus susilaukė būdama nepilnametė ir šeimai tai atrodė gėdinga. Ši naujiena buvo naujas išbandymas ir taip ne itin stabiliai aktoriaus psichikai: tą akimirką griuvo viskas, ką Dž.Nikolsonas laikė savo „asmeniniu gyvenimu".
Didis aktorius užaugo, subrendo ir karjerą pradėjo manydamas, kad žino apie save viską, tačiau staiga paaiškėjo, jog nežino net elementariausių dalykų.
Tuo metu aktoriui buvo 36-eri, „sesuo" Džun jau buvo mirusi nuo vėžio, neseniai mirė ir „mama". Kaip jį pakeitė faktas, kad beveik keturis dešimtmečius artimiausi žmonės jam melavo, tegul ir mylėdami, - nežinia. Mes niekada nesužinosime, koks būtų buvęs Dž.Nikolsonas be viso to, bet tiksliai žinome, kuo jis tapo.
Psichopato amplua
Kitais metais po sensacingo demaskavimo ekranuose pasirodė filmas „Skrydis virš gegutės lizdo". Už nusikaltėlio, patekusio į psichiatrinę ligoninę ir sukėlusio ten maištą, vaidmenį jis pelnė visus penkis pagrindinius Kino akademijos apdovanojimus ir dar daugybę premijų. Filmas buvo įtrauktas į geriausių visų laikų filmų sąrašą.
Tai buvo viršūnė, aukščiau kurios ne tik yra sunku pakilti, bet sunku tokį furorą ir pakartoti. O Dž.Nikolsonas tai padarė lygiai po penkerių metų. 1980 m. pasirodęs filmas „Švytėjimas" pagal S.Kingo knygą nebuvo tiek apipiltas premijomis, bet padarė didžiulę įtaką visam tolesniam kinui. Vos ištarus Dž.Nikolsono pavardę, prieš akis iškyla scena, kurioje pagrindinis herojus laužia duris į vonios kambarį ir prakiša pro skylę baisios grimasos iškreiptą veidą. Psichiatrai, stebėdami, kaip Dž.Nikolsono personažas po truputį kraustosi iš proto, žurnalistams sakė, kad aktorius išties serga, nes taip suvaidinti yra tiesiog neįmanoma. Po šio filmo Dž.Nikolsonas galutinai pelnė vieno geriausių XX a. aktorių reputaciją.
Kai kada atrodo, kad šis vaidmuo tiksliai apibrėžė jo amplua ir prikabino bepročio etiketę, bet tai buvo ne trūkumas, o išskirtinis talento požymis, „firminis" bruožas. Galima suvaidinti meilę, antipatiją, komediją, bet vaidinti pamišėlį, į kurį žiūrint kūnas tiesiog nueina pagaugais, yra didžiulis talentas. Tiesą sakant, nuo nusikaltėlių vaidmenų ir prasidėjo jo karjera, o Holivudo dievuko statusą Dž.Nikolsonas amžiams įtvirtino taip pat piktadarių vaidmenimis.
Gąsdinantis, beprotiškas, bet patrauklus
Karjeros pradžioje priimdavęs bet kokį pasiūlymą, sulaukęs pripažinimo, Dž.Nikolsonas ėmė daug priekabiau rinktis vaidmenis. Kitaip nei dauguma kolegų, kurie norėjo filmuotis potencialiai populiariuose filmuose, Džekas galėdavo atsisakyti vaidmens būtent todėl, kad numanoma sėkmė jam atrodė nuobodi. Štai jis nesutiko vaidinti Maiklo Korleonės „Krikštatėvyje", nors tai jam būtų suteikę galimybę padirbėti su Marlonu Brando, kuriuo Dž.Nikolsonas jaunystėje žavėjosi. Beje, Marlonui mirus, Džekas nupirko jo vilą už 6 mln. dolerių ir liepė pastatą nugriauti - galbūt metams bėgant aktorius pakeitė savo požiūrį į jaunystės dievaitį.
Aktoriaus gerbėjai, biografai ir žurnalistai tiksliai suskaičiavo Dž.Nikolsono laimėjimus. Jo sąskaitoje - per 70 vaidmenų, jis yra rekordininkas pagal „Oskaro" nominacijų skaičių - 12, pelnė 3 trokštamas statulėles. Taip pat 3 kartus aktoriui atiteko Britų kino ir televizijos akademijos apdovanojimas (BAFTA), 7 kartus jis tapo „Auksinio gaublio" laureatu, po 6 kartus pelnė JAV kino kritikų nacionalinės tarybos ir Kino aktorių gildijos apdovanojimus.
O štai asmeniniame Dž.Nikolsono gyvenime jokio tikslumo nėra; jis buvo toks skandalingas ir beprotiškas, kad neužteks vietos viskam aprašyti. Džekas pagarsėjo kaip tikras Holivudo mergišius, jis nuolatos būdavo neištikimas savo partnerėms, kurios apie jo naujas meiles neretai sužinodavo iš bulvarinių laikraščių ir televizijos ekranų. Aktorius buvo vedęs tik kartą, bet turi 5 vaikus su 4 skirtingomis moterimis.
17 metų Dž.Nikolsonas neoficialioje santuokoje gyveno su Andželika Hiuston (Anjelica Huston). Aktoriai išsiskyrė paaiškėjus, kad kita aktorė tuoj turi pagimdyti Džekui vaiką. Beje, pats aktorius nėra tikras, kiek iš tiesų turi atžalų, nes visą gyvenimą jį vis persekioja buvusios meilužės, sakydamos, kad augina Dž.Nikolsono vaiką, kuris jau užaugo ir nori susitikti su tėvu. Galbūt tai yra šeimos dramos, apie kurią Dž.Nikolsonas sužinojo būdamas beveik 40-ies ir kuri, kad ir ką sakytume, aktorių labai paveikė, padarinys.
Karalius pensijoje
Naujajame tūkstantmetyje Džekas taip pat sukūrė nemažai ryškių vaidmenų: sužibėjo komedijoje „Psichoterapija", pademonstravo aukščiausią klasę M.Skorsezės filme „Infiltruoti" ir iki ašarų sujaudino tragikomedijoje „Prieš pakratant kojas", kurioje vaidino su Morganu Frimanu (Morgan Freeman). Po 2010-ųjų legendinis aktorius vis atmesdavo viliojančius pasiūlymus. 2013 m. spaudoje pasirodė gandų, kad Džekas turėjo išeiti į pensiją, nes dėl prasidėjusių atminties problemų nebegali išmokti vaidmenų tekstų, nors aktoriaus agentas šią informaciją paneigė. To oficialiai nepatvirtino nė vienas šaltinis. Vėliau aktorius dalyvavo keliose televizijos laidose, kuriose atrodė visiškai sveikas.
Aktorius nuo vaikystės yra sporto aistruolis. Dž.Nikolsonas palaiko beisbolo klubą „New York Yankees" ir krepšinio komandą „Los Angeles Lakers" ir niekada nepraleisdavo savo favoritų rungtynių. Režisieriams ir prodiuseriams tekdavo atsižvelgti į rungtynių grafikus, kad jos nesutaptų su filmavimais, kuriuose dalyvaudavo sporto aistruolis.
O dar Dž.Nikolsonas - aistringas kolekcininkas, turi puikią XX a. dailininkų paveikslų kolekciją. Mylimiausias tapytojas - bendravardis škotas Džekas Vetrianas (Jack Vettriano). Įdomu, kad aktoriaus rekvizitas taip pat tampa vertybe kino mylėtojams. Pavyzdžiui, 2019 m. aukcione už 200 tūkst. dolerių buvo parduotas Dž.Nikolsono herojaus kirvis iš filmo „Švytėjimas".
Dabar Džekas Nikolsonas nedažnai pasirodo viešai, jo nuotraukos nepatenka į bulvarinę spaudą. Bet 2021 m. aktorius trumpam atsisakė atsiskyrėliško gyvenimo ir su sūnumi Rėjumi pasirodė mylimos krepšinio komandos „Los Angeles Lakers" rungtynėse. 2021 m. pabaigoje žiniasklaida pranešė, kad aktorius serga demencija ir būtent dėl to neišeina iš namų, o jį prižiūri sūnus ir dukra.