respublika.lt

Ką reikėtų žinoti apie konservų sudėtį ir laikymo sąlygas?

(4)
Publikuota: 2022 kovo 15 10:46:13, „Zen PR" info
×
nuotr. 1 nuotr.
Maistas skardinėse. Asociatyvi pixabay nuotr.

Konservuoti produktai - visais laikais reikalingi ir praverčiantys įvairiose gyvenimo situacijose. Juos įsigyjant svarbu atidžiai panagrinėti sudėtį ir išsirinkti sveikatai palankesnius, mažiau priedų turinčius gaminius. Prekybos tinklo „Rimi" sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria, į ką atkreipti dėmesį konservų etiketėse, o kategorijos vadovė Lilija Eidukaitienė dalijasi patarimais, kur namuose laikyti konservus ir kaip patikrinti, ar jie vis dar tinkami vartojimui.

 

Ilgesnio galiojimo produktai

Anot „Rimi" sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, konservavimas - populiarus produktų apdorojimas, padedantis išsaugoti greičiau gendančias daržoves, vaisius ar žuvies bei mėsos produktus. Tiesa, konservuoti gaminiai, priešingai nei rauginti produktai, papildomų naudų žmogaus sveikatai praktiškai neturi.

„Konservavimas - būdas prailginti maisto galiojimo laiką, todėl jis nuo seno naudojamas ruošiant maisto atsargas. Konservuoti galima įvairiausius produktus: mėsą, žuvį, daržoves ar vaisius. Tačiau konservai turi tiek pat naudos, kiek turi jų bazinis produktas.

Pavyzdžiui, ankštinių daržovių konservai yra puikus baltymų šaltinis, žuvies - Omega-3 riebalų rūgščių šaltinis ir pan. Konservavimo procesas neturi reikšmingos įtakos dalies riebaluose tirpių vitaminų sumažėjimui ar tokioms maistinėms medžiagoms kaip baltymai, angliavandeniai arba riebalai. Visgi, papildomų naudų konservuotuose produktuose (priešingai nei raugintuose) neatsiranda, o kai kurių maistinių medžiagų nauda, apdorojant tokiu būdu, tik sumažėja. Pavyzdžiui, vandenyje tirpių vitaminų", - sako E. Gavelienė.

Svarbu atkreipti dėmesį į sudėtį

Prieš perkant konservus E. Gavelienė rekomenduoja atidžiai perskaityti jų sudėtį ir vengti pridėtinių riebalų, didelio druskos ar cukraus kiekio turinčių konservų.

„Informacija apie produkto maistingumą etiketėje visuomet yra pateikiama mažėjimo tvarka. Vadinasi, pirmoje vietoje būna įvardintas ingredientas, kurio gaminio sudėtyje yra daugiausia. Jeigu mes perkame pomidorų ar kitų daržovių konservus - pirmoje vietoje ir turėtų būti nurodyti šie ingredientai. Jeigu perkame mėsos konservus - turi būti nurodyta mėsos rūšis, o perkant žuvies konservus - žuvies.

Jeigu, skaitant produkto sudėtį, pagrindinės sudedamosios dalies gaminyje nėra daugiausia, tai nebus sveikatai palankiausias maistas. Žinoma, jei renkamės konservuotas salotas, sriubą ar kitą patiekalą - produkto ženklinime reikėtų ieškoti mažesnio maisto priedų kiekio. Todėl nevertėtų pasitikėti tik pakuotės paveikslėliais", - patarimais dalijasi E. Gavelienė.

Gydytoja priduria, kad renkantis konservus svarbu atsižvelgti ne tik į pirmąją gaminio sudėtinę dalį, bet ir į kitas jame esančias medžiagas. „Neretai konservuotuose produktuose gausu riebalų, transriebalų, įvairių konservantų, dažiklių bei skonio stipriklių, yra didelis druskos ir cukraus kiekis. Kuo pridėtinių medžiagų kiekis bus didesnis - tuo produktas, savo maistine verte, bus menkavertiškesnis. Šie rodikliai yra tiesiogiai susiję su žmogaus sveikata", - primena gydytoja dietologė.

Kur laikyti namuose?

Konservai yra ilgo galiojimo produktas, kurį lengva transportuoti ir patogu sandėliuoti namuose. Visgi, prekybos tinklo „Rimi" kategorijos vadovė Lilija Eidukaitienė primena, kad prieš įsigyjant konservus vertėtų atkreipti dėmesį ir į jų galiojimo laiką bei apgalvoti, ar per nurodytą laikotarpį produktą iš tiesų pavyks suvalgyti.

„Pastebime, kad šiuo metu ženkliai išaugo mėsos ir žuvies konservų paklausa. Pirkėjai renkasi tunų, šprotų, skumbrių, lašišų ir kitų žuvies rūšių bei mėsos konservus. Nors konservai yra ilgo galiojimo produktas (dažniausiai 2-3 metų), tačiau perkant visuomet reikėtų žvilgtelti į jų galiojimą laiką ir nuspręsti, ar tikrai suvartosite konservus per nurodytą laiką ir turėsite kur juos laikyti namuose. Konservus geriausia laikyti rūsyje, ant pakuotės nurodytomis temperatūros (dažniausiai nuo 0 iki 25 °C) sąlygomis. Neturint rūsio konservus galite laikyti virtuvinėse spintelėse - jų nebūtina dėti į šaldytuvą", - pataria L. Eidukaitienė.

Surūdijusius, nesandarius ar išsipūtusius konservus išmeskite

Specialistė įspėja, kad prieš atidarant konservų dėžutę reikėtų ją atidžiai apžiūrėti. „Jokiu būdu negalima valgyti konservų, kurių pakuotė pažeista, nesandari, išsipūtusi arba surūdijusi. Tokius konservus nedelsiant išmeskite. Be to, svarbu atkreipti dėmesį į gaminio skonį. Jei juntamas nemalonus kartumas - konservai sugedę. Kai kuriais atvejais tai gali išduoti ir pasikeitusi konservų spalva bei sklindantis nemalonus kvapas", - teigia „Rimi" kategorijos vadovė ir primena, kad konservus rekomenduojama pirkti tik iš patikimų prekybos vietų, kurios vykdo kontrolę, yra atsakingos už parduodamų produktų kokybę bei saugą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar jūsų namuose šalta?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+1 +6 C

+1 +5 C

-3 +4 C

+5 +11 C

+5 +9 C

+4 +10 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s