respublika.lt

Protėvių kondicionierius: kaip nuo kaitros gelbėjosi persai

2022 liepos 11 13:20:46
Parengė Milda KUNSKAITĖ

Civilizacijos laimėjimai padeda žmonėms ištverti kaitrą, bet veiksmingi šiuolaikinių kondicionierių analogai atsirado prieš daugiau kaip du tūkstančius metų.

×
nuotr. 2 nuotr.
Jachčalas Irano provincijoje. Wikipedia.org nuotr.

 

Šiuolaikinių kambarinių kondicionierių „prosenelis" buvo sukurtas XX a. pradžioje, ir šis išradimas įsitvirtino milijonų žmonių buityje. Bet veiksmingos oro vėsinimo sistemos namuose per vasaros karščius buvo įrenginėjamos jau prieš tūkstančius metų. Daugiau už kitus jas kurdami pasižymėjo senovės persų statybininkai ir inžinieriai: jie išmoko vėsinimui ir ventiliacijai naudoti vėją, kuriam „pagauti" namuose buvo statomi specialūs bokštai - badgirai. Daug tokių bokštų iki šiol galima pamatyti Irane ir kitose Persų įlankos šalyse.

Daugiau kaip du tūkstančius metų badgiras yra tradicinės persų architektūros dalis. Tai yra kvadratinės, stačiakampės arba aštuonkampės formos bokštas, kurio viršutinėje dalyje yra įrengtos angos vėjui. Viduje badgiras yra padalytas į keletą vertikalių kanalų su sklendėmis. Kiekvieno badgiro aukštis ir konstrukcijos ypatybės priklauso nuo tose vietose vyraujančių vėjų krypties ir greičio, o taip pat nuo namo savininko turtinės padėties.

Badgiras gali vėsinti orą namuose įvairiai. Paprasčiausias variantas - bokštai vėjagaudžiai veikia kaip ventiliatoriai: vėjas patenka į namo patalpas ir sukuria jose skersvėjį, išeidamas pro angas pavėjinėje pusėje. Naktį, kai lauko temperatūra pažemėja, į namus patenkantis vėsus oras kartu atšaldo per dieną įkaitintas sienas. Pagal sudėtingesnę veikimo schemą naudojamas vanduo, o tada bokštas tampa panašus į kondicionierių.

Norint Persijos miestus aprūpinti geriamuoju vandeniu ir vandeniu drėkinimui buvo tiesiami požeminiai kanalai - kiarizai arba kanatai, kuriais vanduo dešimtis kilometrų atitekėdavo iš kalnų. Miestuose taip pat buvo kuriama išsišakojusi kiarizų sistema, o palei tuos kanalus statomos vertikalios šachtos. Namų rūsiuose būdavo įrengiamos angos vėsiam kanalų vandeniui pasiekti. Karštas oras patekdavo į šachtas, įrengtas virš kiarizų ir po truputį atvėsdavo, paskui pro namų rūsius kildavo į kitas patalpas, o paskui išeidavo pro badgiro pavėjinę pusę. Tokia vėsinimo sistema ne tik pastebimai atšaldydavo namus, bet ir vandeniui garuojant didindavo patalpų drėgmę. Jeigu po badgiru vandens kanalas buvo nepasiekiamas, jį pakeisdavo nedidelis vandens rezervuaras.

Prieš šimtus metų iki mūsų eros pradžios persų statybininkai išmoko ne tik vėsinti namus, bet ir kiaurus metus dykumoje laikyti ledą ir greitai gendančius produktus. Šiam tikslui buvo naudojami kūgio formos įrenginiai - jachčalai („ledo duobės"). Daugelis jų Irane išliko iki mūsų dienų. Jachčale yra įrengta didelė požeminė saugykla storomis sienomis iš smėlio, molio, vilnos, kiaušinių baltymų ir kitų sudedamųjų dalių mišinio, gerai sulaikančio šaltį ir nepraleidžiančio drėgmės.

Ledas į jachčalus būdavo gabenamas iš kalnų, bet dažniau vanduo šalia jų šaldomas žiemą, kai nakties temperatūra nukrisdavo žemiau nulio. Po to ledas būdavo sukraunamas į saugyklą. Žema temperatūra jachčaluose būdavo palaikoma naudojant badgirus ir kiarizus arba vien oro srautu per nedideles angas: oras leisdavosi į apatinę saugyklos dalį, padėdamas išlaikyti vėsą, o sušilęs išeidavo pro nedidelę angą įrenginio kūgio formos stoge. Nekeista, kad Irane ir kai kuriose kitose šalyse „jachčalu" kartais vadinamas šiuolaikinis šaldytuvas.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
  • PASLAUGA: Kėdainių rajono taryba pritarė siūlymui nuo kitų metų sausio 1 dienos pensijos sulaukusius asmenis ir neįgalius keleivius vežioti nemokamai.
  • MOKYKLA: Patvirtintos atnaujintos bendrosios programos, kurios mokyklose bus pradėtos diegti nuo 2023 mokslo metų, pranešė Nacionalinė švietimo agentūra.
  • APSKUNDĖ: Už piktnaudžiavimą nuteistas Seimo narys Petras Gražulis ir jo advokatas Rolandas Tilindis Lietuvos Aukščiausiajam Teismui apskundė nuosprendį.
  • DUOMENIS: Registrų centras, gavęs informacijos apie galimai neteisėtą duomenų disponavimą, penktadienį kreipėsi į teisėsaugą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo - centrą pasiekė informacija apie galimai neteisėtą disponavimą kelerių metų senumo žemės sklypų kadastro duomenimis, tam tikra informacija apie nuosavybės teises.
  • PAJAMOS: Energetikos ministras Dainius Kreivys sako, kad Europos Sąjungos energetikos ministrų tarybos posėdis Lietuvai buvo sėkmingas, kadangi jame buvo pritarta išlygai, pagal kurią pigiai elektrą gaminančios šalys turės pasidalinti viršplaninėmis pajamomis su ją perkančiomis valstybėmis.
  • BAUDA: Kauno apygardos teismas dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną nuteisė Latvijos pilietį ir skyrė jam 7 tūkst. eurų baudą, pranešė prokuratūra.
  • PILIETYBĖ: Seime svarstomas siūlymas, kad siekiant įteisinti dvigubą pilietybę iš Konstitucijos būtų išbraukti jos ribojimai ir perkelti į atskirą konstitucinį įstatymą.
  • ELEKTRA: Seimas atmetė parlamentaro Petro Gražulio pateiktas Elektros energetikos įstatymo pataisas, siūlančias numatyti kompensacijas įmonėms dėl padidėjusių elektros kainų.
  • LAISVĖ: Seimo Laisvės premijų komisija kviečia visuomenines organizacijas ir asociacijas, kūrybines sąjungas, bendruomenes, akademinę bendruomenę, valstybės ir savivaldybių institucijas, visus piliečius iki 2022m. spalio 31d. teikti prašymus su siūlomais pretendentais 2022 metų Laisvės premijai gauti.
  • PIENAS: Lietuvoje energijos kainoms pasiekus vienas didžiausių Europoje, pieno pramonei konkuruoti eksporto rinkose tampa labai sudėtinga, teigia sektoriaus atstovai: šių metų pirmąjį pusmetį lietuviškų pieno produktų į ne Europos Sąjungos šalis eksportuota jau 27,7 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu – 34 tūkst. tonų.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Lietuvai reikalinga Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kiek per paskutinį mėnesį padidėjo jūsų elektros sąskaitos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +9 C

+7 +13 C

 

+5 +12 C

+8 +14 C

+4 +12 C

 

+8 +13 C

0-6 m/s

0-10 m/s

 

0-8 m/s