Restorane ne vienam iš mūsų gražaus elgesio tenka mokytis tiesiog vietoje, žvilgčiojant į kaimynus, juk ne visi gali pasigirti esantys etiketo žinovai. Tačiau sėdus į lėktuvą viskas atrodo paprasta: svarbiausia, ilgai nestovėti tarp krėslų eilių, kai visi sėdasi į savo vietas, negerti alkoholinių gėrimų ir netriukšmauti. Bet tai tik ledkalnio viršūnė! Ką dar reikėtų prisiminti, jeigu ketinate skristi lėktuvu?
Kas įėjo, tas ir sveikinasi
Jeigu prieinate prie savo eilės lėktuve, o ten jau sėdi kiti keleiviai, reikia su jais pasisveikinti. Juk yra taisyklė: pirmas sveikinasi tas, kas įeina į patalpą, kabinetą, kambarį, kuriuose jau yra žmonių, arba prieina prie žmonių grupės lauke. Lytis, amžius, padėtis čia neturi jokios reikšmės. Įėjote - ir labas!
Nuleisti ar atsiklausti?
Faktiškai visuose lėktuvuose sėdynės atlošą galima nuleisti. Jei tai techniškai yra įmanoma, klausti kaimynų leidimo nebūtina. Svarbiausia, kad atlošas nusileistų tvarkingai ir netrenktų kitam žmogui per kelius.
Pats klausykis savo Bacho!
Jeigu norite pasiklausyti muzikos, pažiūrėti filmą ar tiesiog pažaisti telefonu, būtinai naudokitės ausinėmis! Gal jums ir atrodo, kad prietaiso skleidžiami garsai yra labai tylūs ir niekam netrukdo, arba visi aplinkui žavisi jūsų mėgstama muzika. Patikėkite, taip nėra. Dauguma keleivių tiesiog nori pasėdėti tyliai. Net jeigu jūsų vaikas žiūri filmuką, uždėkite jam ausines. Vaikams nuo mažų dienų reikia aiškinti, kad šalia yra kitų žmonių, ir pratinti prie elementarių elgesio visuomenėje taisyklių.
Tarkime, jums „pasisekė“ ir gretimai sėdintis žmogus įsijungė filmą su garsu. Jam tikrai galima padaryti pastabą „Gal galėtumėte užsidėti ausines?“, bet mandagiai, o ne įsakomu tonu. Net jei jis bus nemandagus ir jūsų prašymo negirdės, prarasti savitvardos nereikėtų, tokiomis aplinkybėmis galima pasinaudoti ausų kamštukais.
Puskojinės ir šlepetės prie šono
Lėktuve dažnai tinsta kojos ir, suprantama, norisi nusiauti. Todėl tam iš anksto reikia pasiruošti - įsidėti į rankinę švarias puskojines. Būkime atviri: mes nesame pasakų elfai ir pasakiškais aromatais nedvelkiame, o prakaituotų kojų kvapas nieko nedžiugina. Gerai pasiimti ir šlepetes, kad būtų galima nueiti į tualetą arba pasivaikščioti po saloną.
Traškučių ir lako kvapai
Kai skrydis trunka ilgai, daugelis pasiima ką nors valgomo. Pavyzdžiui, bulvių traškučių ar kokių nors kitų stipraus kvapo produktų. Kad netrukdytumėte aplinkiniams ir patys nepasijustumėte nepatogiai, geriausia juos suvalgyti tada, kai stiuardesės dalija maistą, kai visame lėktuve ir taip pasklinda specifiniai kvapai. Taip pat reikia pasakyti, kad kvepalų aromatas gali erzinti ne mažiau, o kartais net labiau, negu keptų bulvių, todėl niekada nepraraskite saiko. Patikėkite, nieko baisaus neįvyks, jei skrisdami apskritai nesikvėpinsite. Pagyvensite keletą valandų be savo mėgstamų kvepalų, pagailėkite kaimynų. Nors kai kurie piliečiai to nesupranta: juk pasitaiko ir tokių, kurie nevengia lėktuve lakuotis nagus, o juk lako kvapas kai kam apskritai kelia alergiją. Darytis manikiūrą sėdint šalia kitų žmonių - tai nepagarba jiems. Dėl grožio kai kurios moterys pamiršta elementarias padorumo taisykles ir skrisdamos lėktuvu ne tik dažosi, bet ir naudoja veido kaukes. Taip elgtis kategoriškai nedera, nes savo elgesiu tarytum sakote aplinkiniams: „Man ant jūsų nusispjauti, jūs visi čia esate niekas. Aš turiu būti graži žmonėms.“ Tai yra nepadoru.
Dalijamės porankiu su kaimynu
Nėra aiškios etiketo taisyklės, kaip dalintis porankiu su kaimynu, jei jis yra vienas dviem. Čia reikia elgtis tik pagal abipusį susitarimą. Deja, kito varianto šiam klausimui išspręsti tiesiog nėra. Jei jūs pirmi „užgrobėte“ šią teritoriją, nebūkite egoistas, prisiminkite, kad kaimynui taip pat norisi patogiai įsitaisyti.
Knarkimas per visą saloną
Tipiška situacija: jūsų kaimynas lėktuve užsnūsta ir ima knarkti. Žadinti jį ar ne? Vis dėlto geriau nežadinti, juk žmogus negali valdyti savo fiziologijos. Kam dar kartą priminti kaimynui jo nedidelį trūkumą ir demonstruoti savo pranašumą? Tarp kitko, kas žino, ar jūs miegodami neknarkiate. Galbūt jums apie tai tiesiog niekas nepasakė?
Ištiesėte kojas
Jei jums pasisekė ir šalimais niekas nesėdi, galite atsigulti ant tuščių krėslų. Taip, tai nėra labai gražu, bet būkime realistai - tokia maža privilegija padeda lengviau ištverti ilgą skrydį. Svarbiausia - niekam netrukdyti: nusisukite nuo praėjimo į langą ir tada ištieskite kojas. Dar vienas svarbus dalykas: stenkitės kojų neįremti į priešais esančio krėslo atlošą, nes gali būti nepatogu tam, kas jame sėdi. Derėtų iš pradžių atsiklausti: „Ar jums netrukdysiu, jei taip pasėdėsiu?“
Krėslas - kabykla
Įsidėmėkite paprastą dalyką: priešais jus esantis krėslas jums nepriklauso, todėl užkabinti ant jo atkaltės savo švarką galima tik paprašius leidimo, o dar geriau visai to nedaryti. Jei ignoruojate šią taisyklę, būkite pasirengę, kad jūsų drabužis gali nukentėti, juk kitas žmogus neprivalo galvoti, ar jis jo nesuglamžys.
Galima praeiti?
Kai žmogus eina prie savo vietos teatre (ar priešingai, išeina), jis turi pasisukti veidu į tuos, kas jau sėdi. Bet lėktuve ir kitose transporto priemonėse praėjimai būna tokie siauri, kad pasisukti veidu į sėdinčiuosius yra tiesiog neįmanoma, taigi tenka brautis taip, kaip išeina. Ar kaimynai turi atsikelti, kai prie lango sėdinčiam žmogui prireikia išeiti? Žinoma, tai pageidautina, bet viskas priklauso nuo sąlygų, o jeigu jų nėra, elkitės pagal aplinkybes, tiesiog stenkitės niekam nenumindžioti kojų. Tokioje situacijoje būtina nepiktnaudžiauti aplinkinių kantrybe ir nuolatos nevaikščioti pirmyn atgal, galvokite ne tik apie savo patogumą, bet ir apie kitų keleivių.
Savadarbis kondicionierius
Kai salone labai karšta, o individualus ventiliatorius virš krėslo neveikia arba veikia silpnai, galima pasinaudoti vėduokle ar žurnalu. Bet nereikia jais mojuoti plačiai, nervinant aplinkinius ir skleidžiant prakaito kvapą po visą saloną.
Mama ir vaikas
Lėktuvuose nėra atskiro kambario mamai ir vaikui, todėl nebus nieko baisaus, jeigu šalimais sėdinti moteris su kūdikiu jį pamaitins krūtimi. Mamos užduotis - nepatraukti visų dėmesio. Pirma, tokiems atvejams yra specialių drabužių, antra, krūtinę visada galima pridengti. Šalia sėdinčių keleivių užduotis - nerodyti didelio dėmesio, nesėdėti išpūtus akis ir žmogaus negluminti.
Duok paskaityti
Jeigu nuobodžiaujate ir nežinote, kuo užsiimti, galima kaimyno paprašyti žurnalo ar knygos, suprantama, jei jis tuo metu jų neskaito, pavyzdžiui, ketina numigti. Knyga nėra intymus dalykas. Vienintelis dalykas, kurį reikėtų prisiminti: jeigu jums ji pasirodė neįdomi, nereikia apie tai garsiai sakyti, pasilaikykite savo nuomonę sau.
Susikeiskime vietomis?
Dažnai lėktuve žmonės prašo susikeisti vietomis, tai įprasta. Tačiau nereikėtų sutikti keistis tik iš mandagumo, čia niekas niekam nėra skolingas. Galbūt žmogus užsisakė vietą prie lango prieš kelis mėnesius iki skrydžio - tai kodėl jis ją turi kam nors užleisti? Taip pat galite išvis neaiškinti atsisakymo priežasčių. O kitam, kurio prašymas nebuvo patenkintas, nereikia įsižeidus vartyti akių - elkitės oriai.