respublika.lt

Mama, noriu šuniuko! Kokią veislę rinktis?nuotraukos (0)

2020 rugsėjo mėn. 07 d. 06:55:09
Milda KUNSKAITĖ

Šunys - vieni populiariausių augintinių šeimose. Tai mylintys, ištikimi draugai, kurie padeda vaiką išmokyti ne tik atsakingumo, bet ir meilės. Renkant šunį vaikui, būtina atsižvelgti į tai, kur šuo gyvens. Stambus aktyvus šuo vieno kambario bute - kankynė gyvūnui ir šeimininkams, o lepią bolonę apgyvendinti kieme stovinčioje būdoje - pasityčiojimas. Kai kurie šunys gerai jaučiasi visur, kiti gerai jaučiasi tik name, prie kurio yra didelis sklypas.

×
nuotr. 3 nuotr.
Mopsas. EPA-Eltos nuotr.

 

Šuo bute

Bute gyvenantis šuo turi būti nedidelis arba vidutinio dydžio, saikingai aktyvus. Taip pat yra svarbu atkreipti dėmesį į fizinio krūvio poreikį, polinkį šertis, seilėtis ir švaros pomėgį.

- Bostono terjeras

Reitingo lyderis - be galo draugiškas ir visus mylintis Bostono terjeras. Šunelis gana tvirtas, taigi galima nesibaiminti, kad vaikas jį patampys arba atsitiktinai užlips ant letenos. Kartu jis nėra stambus - sveria iki 12 kg. Jis be galo draugiškas, puikiai sugyvena su visais namiškiais ir kitais gyvūnais, jam nereikia didelio fizinio krūvio, jis yra lengvai dresuojamas, o jo trumpaplaukis kailiukas beveik nesišeria. Viena bėda - jį gali nusivesti bet kas, nes jis myli tikrai visus.

- Kokerspanielis

Jeigu reikalingas prisiekęs optimistas - pasidomėkite kokerspanieliais. Jie puikiai tinka aktyviems vaikams nuo 9 metų. Energingas šunytis nuvargins net didžiausią nenuoramą ir jam neliks jėgų išdykauti. Tiek anglų, tiek amerikiečių kokerspanieliai yra vienodai geraširdiški, mylintys ir visiškai nepavojingi. Jie retai serga, bet jiems reikia ilgų pasivaikščiojimų ir nuolatos bendrauti su žmonėmis.

- Mopsas

Uždaro būdo namisėdai puikiai tiks mopsas. Šiam šuniui nereikia didelio fizinio krūvio. O dar jis puikiai jaučia šeimininko nuotaiką, prisitaiko prie jo ir yra puikus „klausytojas“. Mopsas mielai žais ir vaikštinės su mažyliu, bet taip pat mielai pasivolios ant sofos arba ramiai patupės šalia, kol vaikas ruoš pamokas. Mopsai stipriai šeriasi ir neretai knarkia. Tai gali tapti šiokia tokia problema, turint omeny, kad mopsas - vienintelis šuo, kurio neįmanoma atpratinti miegoti lovoje.

- Basetas

Kresnas, ilgas, trumpomis storomis kojomis, su ilgomis nukarusiomis ausimis ir raukšlėtu snukučiu ir kaklu basetas atrodo nerangus. Bet išvaizda yra apgaulinga. Tai medžioklinis šuo. Nespėsite atsegti pavadėlio, kaip jis atsidurs už poros kvartalų, šniukštinėdamas, iš kur sklinda toks viliojantis kvapas. O šiaip, nors ir užsispyrę, šunys yra labai draugiški ir mėgsta bendrauti. Jie nė už ką nenuskriaus vaiko. Puikiai tinka flegmatikams, nes jiems užtenka tik minimalaus fizinio krūvio. Tik netiks švaruoliams: jie seilėjasi ir dėl trumpų kojų pilvu sušluosto visą gatvės purvą.

Šuo name

Žmonės, gyvenantys individualiame name, stengiasi įsigyti tikrą sarginį šunį. Bet ne visi jie sugeba ir saugoti teritoriją, ir nebūti agresyvūs su vaikais. Užmiesčio namui tiks stambūs „geriečiai“: jiems taip pat reikia daug erdvės žaidimams, bet jie niekada neįkąs vaikui, o vien išvaizda atbaidys piktavalius.

- Vidurinės Azijos aviganis

Jeigu jums reikia sargo, kuris sutars su vaikais - atkreipkite dėmesį į Vidurinės Azijos aviganį (alabajų). Šie stambūs stiprūs šunys patikimai gins šeimos narius ir teritoriją nuo svetimųjų. „Savų“ alabajai neliečia: jie kenčia vaikų išdaigas, gerai sutaria su katėmis, paukščiais ir graužikais, bet yra nepakantūs svetimiems šunims ir pašaliniams žmonėms, nors šiaip yra gana santūrūs, tik jų reakcija - žaibiška. Laikyti juos geriausia voljere, name jie jaučiasi blogiau.

- Vokiečių aviganis

Tai nepaprastai protingi šunys, labai kantrūs ir pakantūs kiekvienam vaikui. Ir, aišku, puikūs gynėjai.

- Airių vilkogaudis

Išoriškai grėsmingi vilkogaudžiai yra nepaprastai klusnūs. Jie myli visus šeimos narius ir jų augintinius ir yra pasirengę draugauti su kiekvienu sutiktuoju. „Airius“ geriau laikyti voljere. Bet sergėti teritorijai jie netiks, nebent įsibrovėlius atbaidytų jų grėsminga išvaizda. Juos auklėti nesunku net vaikams: augintiniai greitai įsimena komandas, yra dėmesingi ir kantrūs. Tiesa, jų priežiūra gana sudėtinga.

- Vokiečių dogas

Šiam šuniui irgi reikia daug erdvės - suaugę patinai sveria 60-90 kg. Į svetimus žmones dogai žiūri įtariai arba abejingai, bet savo teritoriją gina. Tiesa, turint omeny šuns gabaritus, vargu ar kas nors užsinorės nekviestas įeiti į namą. Šuo mėgsta bendrauti, yra labai draugiškas, prieraišus, gali valandų valandas kentėti vaikų išdaigas, bet visai mažiems vaikams netiks - milžinams šunims sunku apskaičiuoti savo jėgą. Prižiūrėti geraširdžius milžinus nėra sudėtinga, nors jie seilėjasi ir nėra švaruoliai, užtat beveik nesišeria.

- Senbernaras


Nėra kantresnio ir pakantesnio vaikams šuns už senbernarą. Veislė yra išvesta žmonėms gelbėti, todėl senbernaras nuolatos prižiūrės mažylius ir juos gins nuo bet kokio pavojaus. Jiems reikia daug erdvės, jų uždaryti voljere negalima - augintiniams būtina nuolatos bendrauti ir palaikyti kontaktą su šeimos nariais. Jų tanki vilna beveik nesišeria ir nesivelia. Senbernarai yra paklusnūs, bet jiems būtina ankstyva socializacija.

- Niufaundlendas

Šie milžiniški gražuoliai yra laikomi puikiomis mažų vaikų auklėmis. Šuo su vaiku elgsis labai atsargiai ir dėmesingai, niekada neužgaus ir neparodys agresijos. Geriausia tokiam šuniui gyventi privačiame name su sklypu ir netoliese esančiu vandens telkiniu.

Universalūs šunys

Kai kurių veislių šunys gali gyventi tiek name, tiek bute. Tik prie gyvenimo sąlygų šuniuką būtina pratinti nuo mažumės: suaugęs šuo, visą gyvenimą praleidęs voljere, negalės prisitaikyti gyventi miesto sąlygomis ir atvirkščiai.

- Berno zenenhundas

Tai tikras šeimos šuo. Jie yra švelnūs, meilūs, draugiški, kantrūs ir dievina vaikus. Labai protingi ir lengvai mokomi šunys beveik neloja ir yra stabilios psichikos, visiškai neagresyvūs tiek su žmonėmis, tiek su kitais gyvūnais.

- Labradoras

Labradoras puikiai tiks name, bet jei gaus užtektinai fizinio krūvio, gali būti laikomas ir bute. Šie stambūs geruoliai yra nepaprastai linksmi ir meilūs. Jie dievina vaikus. Bet šunys yra labai aktyvūs, todėl negalima augintinio palikti žaisti su vaikais be priežiūros. Įsidūkę jie gali netyčia vaiką pastumti ar pargriauti. Jie yra lengvai dresuojami, bet jiems reikia didelio fizinio krūvio ir nuoseklaus auklėjimo. Su juo kasdien nedirbant, jis virs nevaldomu visa griaunančiu padaru.

- Haskis

Tai visiškai neagresyvūs šunys, kurie puikiai sutaria su vaikais ir kitais naminiais gyvūnais. Haskis tiks paugliams, jaunesni vaikai nesusitvarkys su stambiu, išdidžiu ir užsipyrusiu, labai aktyviu šunimi. Haskiai neblogai dresuojami, bet su jais dirbti reikia reguliariai. Nėra blogesnio šuns už neišauklėtą Sibiro haskį, nebent nė vienos komandos nežinantis labradoras!

- Kolis

Šie šunys yra labai protingi ir pakantūs vaikams, net kai šie būna pernelyg įkyrūs. Nežiūrint „prašmatnios“ išvaizdos, koliai yra tarnybiniai šunys, todėl gerai apmokytas kolis jūsų vaikui taps ne tik draugu, bet ir sargu.

- Bobteilas

Ši veislė buvo išvesta avims ganyti, o šiandien bobteilas - puikus, mylintis, geraširdis kompanionas, tiks bet kokio amžiaus vaikui. Paklusdamas instinktui, jis „gano“ ir saugo visus, ką mato, nėra gyvulių - tada vaikus. Dresuoti juos yra sunku dėl to, kad šie šunys yra savavališki ir labai judrūs.

- Anglų mastifas


Nežiūrint dydžio (60-90 kg), mastifai gerai pripranta gyventi bute. Jie yra ramūs ir santūrūs, namuose miega arba ramiai sėdi šalia šeimininko, kol tas dirba. Jie yra švelnūs ir ištikimi, myli vaikus. Šiaip nėra aktyvūs ir labiau mėgsta vaikščioti neskubant, todėl tinka ramiam vaikui. Galima be baimės leisti vieną vaiką pasivaikščioti su šunimi. Mastifas - geras gynėjas. Dažnai šios veislės šunys atsistoja tarp nepažįstamojo ir šeimininko ir nesitraukia, kol įsitikina, kad šeimininkui niekas negresia.

- Bokseris


Išdykę bokseriai niekada nesuauga. Jie be galo mėgsta bėgioti, žaisti ir dūkti. Tai geriausias variantas nenustygstantiems vaikams. Bokseriai yra labai protingi. Kadangi psichologiškai subręsta vėlai, pirmaisiais metais jį auklėti yra sunku, šuo tarsi negirdi šeimininko. Būtina kantrybė - vieną gražią dieną šuo supras viską, ką jam aiškinote. Augintiniui reikia labai intensyvaus fizinio krūvio, tik tada jis galės gyventi bute.

Kokių veislių geriau nesirinkti

Jeigu namuose yra vaikų, nereikia rinktis agresyvių, nepriklausomo charakterio, sunkiai auklėjamų, medžioklinių ir kovinių šunų. Su jais nėra lengva susitvarkyti net suaugusiajam, vaikui - tuo labiau. Nerekomenduojama vaikui pirkti rotveilerio, akitos, Bordo dogo, bulterjero, dobermano. O šiaip bet kuris socializuotas, stabilios psichikos šuo, užaugęs kartu su vaiku, mažylio be priežasties nenuskriaus.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar esate davęs medikui kyšį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar palaikote pilietinius, ekologinius sukilimus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +8 C

+5 +6 C

 

+8 +10 C

 +18 +20 C

+17 +18 C

 

+19 +20 C

0-4 m/s

0-2 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1797 PLN - 4.4579
RUB - 88.6075 CHF - 1.0742
GBP - 0.9153 NOK - 10.7238

Nuorodos