respublika.lt

„La dolce vita“: kad kelionė į Italiją nenuviltų

(7)
Publikuota: 2023 rugsėjo 07 17:17:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Italija yra nepaprastai populiari - tiek lankoma, kad prie kai kurių įžymybių renkasi minios turistų. EPA-Eltos nuotr.

„La dolce vita", „saldus gyvenimas" - šie žodžiai bene pirmiausia ateina į galvą, pradėjus kalbėti apie Italiją. Turistai tikisi nepamirštamų įspūdžių plaukiojant gondolomis, yra pasirengę pasinerti į senovės atmosferą Koliziejuje, svajoja paragauti tikros picos ir lazanjos ir tiki, kad tas „saldus gyvenimas" Italijoje yra visur. Bet ką reikėtų žinoti apie šią šalį, kad kelionė nenuviltų?

 

Pasiteisinę lūkesčiai

Kalbame apie Italijos grožį. Pajūrio miestai su spalvingais namais, kylančiais stačiu šlaitu virš paplūdimio... Venecijos gondolininkai dryžuotais drabužiais, porelėms traukiantys dainas apie meilę... Senoviniai Romos griuvėsiai, akmeninės vilos, alyvuogių giraitės, vynuogynai, restoranų staliukai gatvėse ir nuostabus maistas... Visa tai išties egzistuoja. Ir visa tai yra tiesiog nuostabu.

„Tagliatelle al ragu"

Net Bolonijoje, kuri yra „bolonijos" padažo tėvynė, nerasite patiekalo „spaghetti bolognese". Viskas labai paprasta: Italijoje panašus patiekalas vadinasi „tagliatelle al ragu", jam gaminti naudojami plokštesni ir platesni makaronai.

Vatikanas, Koliziejus ir Uficių galerija

Apie tai nerašoma nė viename kelionės vadove, bet Italijoje praktiškai visur - minios turistų. Ypač vasarą Italija yra nepaprastai populiari - tiek lankoma, kad prie kai kurių įžymybių kaip Vatikanas, Koliziejus ir Uficių galerija išsirikiuoja ilgiausios eilės. Jos nutįsta tiek, kad praktiškai susijungia su kitomis eilėmis prie kitų įžymybių.

Ne tik „didysis trejetas"

Dauguma turistų, planuojančių pirmą kartą nuvykti į Italiją, paprastai rengiasi apsilankyti trijuose didžiuosiuose miestuose: Romoje, Florencijoje ir Venecijoje. Žinoma, netenka abejoti, kad šiuose senuose miestuose yra ką pamatyti. Tačiau Italija - tai daug daugiau negu vien Roma, Florencija ir Venecija. Ko verta vien Amalfio pakrantė, Činkve Terė, Komo ežeras, kaimiškoji Toskana, Milanas, Neapolis, Sicilija,Sardinija, bet kuris iš tūkstančių žavių miestukų ir kaimų. Tai nedidelė šalis, bet joje galima praleisti visą gyvenimą ir visos jos neapžiūrėti.

Kai kurie stereotipai - tiesa

Gyvuoja nemažai su Italija ir italais susijusių stereotipų, kurie greitai išryškėja atvykus į šią šalį. Iš pradžių reikia priminti, kad eismas čia išties beprotiškas, ir jeigu turistas ketina išsinuomoti automobilį, jam reikia būti pasirengusiam važinėti greitai ir akis išplėtus žiūrėti, kas dedasi aplinkui. Be to, niekas negeria kapučino po 10:30 valandos, visi valgo daug makaronų, šeima italams yra svarbiausia, o dar jie kalbėdami smarkiai mostaguoja rankomis.

„Ciao bella"

Tai dar vienas iš stereotipų, kurių nepavadinsi neteisingu. Italai vyrai išties myli gražias moteris. Priklausomai nuo asmeninio požiūrio į šį faktą, jis atvykėlėms gali tapti malonių įspūdžių šaltiniu, galimybe maloniai praleisti dieną, arba poilsis Italijoje virs nuolatinio susierzinimo šaltiniu.

Amžinasis miestas


Galite drąsiai padėti į šalį kelionės vadovą ir žemėlapį. Jie yra visiškai nereikalingi mieste, kuriame už kiekvieno kampo - visame pasaulyje žinomos istorinės vietos. Galima praleisti visą dieną tiesiog klaidžiojant po Romos istorinį centrą: kiekvienas neišvengiamai atsidurs Navonos aikštėje, prie Trevio fontano, Panteono, Koliziejaus, Kampo dei Fiori, Ispanijos laiptų ir daugybės kitų įžymybių.

„Pica - siaubinga"

Tai klasikinis pirmą kartą atvykusių į Italiją žmonių nusiskundimas: vietinė pica tiesiog siaubinga. Tiesa yra ta, kad kai kuriose vietose pica išties, kaip sakoma, „ne itin". Bet taip yra todėl, kad pica čia kepama turistams, bet tai - ne vietos virtuvės dalis. Norint paragauti išties puikios itališkos picos, verta nuvykti į Neapolį arba Romą. Visur kitur šį patiekalą galima pamiršti.

Nėra prastos kavos

Kad ir keistai skamba, Italijoje išties nėra prastos kavos. Nuo mažyčių kavinukių stotyse iki viešbučių restoranų itališka kava - puiki visur. Taip yra todėl, kad italai į šį gėrimą žiūri rimtai Geriausias ir autentiškiausias būdas išgerti puodelį aromatingo gėrimo - užeiti į bet kurį seną barą.

Regionų kulinariniai koziriai


Šią pamoką išmoksta dauguma žmonių po to, kai būna užsisakę, pavyzdžiui, „spaghetti carbonara" Florencijoje. Bet praktiškai visi patiekalai, kuriomis garsėja šalis - tik atskirų regionų patiekalai, todėl reikia tiesiog „paguglinti", ko čia galima gauti. Kepsnį geriau užsisakyti Florencijoje, „salumi" - Bolonijoje, „carbonara" - Romoje, rizotą - Milane, picą Neapolyje, „arancini" Sicilijoje, jūros produktų Kalabrijoje, o „orecchiette" - Apulijoje. Net patiekalų pavadinimai įvairiuose regionuose dažnai skiriasi.

Pervertintos įžymybės

Kas nėra girdėjęs apie Ispanijos laiptus. Visi, atvykę į Romą, stengiasi ten apsilankyti ir dažnai nusivilia. Juk tai yra tiesiog laiptai. Kai kuriuos žmones nuvilia net Pizos bokštas, kuris tikrovėje pasirodo esantis ne itin aukštas, lengvai pasviręs statinys. Ir dar galima pamiršti „Džuljetos balkoną" Veronoje.

Neįvertintos įžymybės

Kažkodėl visi kalba apie Šv.Petro baziliką Romoje, bet nelabai daug kas girdėjo apie Duomo Florencijoje. Lygiai taip pat visi žino Uficių galeriją Florencijoje, bet ne Borgezių vilą Romoje. Tokių pavyzdžių - daugybė. Pavyzdžiui, verta pamatyti visiškai siena apjuostą Lukos miestą, audringą šiaurės Sardinijos pakrantę, Lečės griuvėsius Romoje, nedidelius žvejybinius uostus Kalabrijoje ir senovinius turgus Bolonijoje. Sąrašą galima tęsti be galo.

Mokami paplūdimiai

Kai kas galbūt įsivaizduoja, kad viešieji paplūdimiai yra neatimama žmogaus teisė, todėl gali nustebti, kai Italijoje panorus pasideginti ant jūros kranto iš jų bus pareikalauta pinigų. Žinoma, yra ir nemažai nemokamų viešųjų paplūdimių, bet daug kur teks susimokėti, kad gautumėte gultą ir skėtį.

Siesta - šventas dalykas

Kuo toliau į Italijos pietus, tuo karščiau, ir tuo didesnė tikimybė, kad parduotuvių savininkai dieną kelioms valandoms uždarys savo parduotuves, kad galėtų nueiti namo pamiegoti. Todėl nereikia stebėtis, jeigu po pietų sugalvoję išeiti apsipirkti atsidursite mieste vaiduoklyje. Daugelis parduotuvių taip pat nedirba sekmadieniais.

Kavinė su panoraminiu vaizdu

Italijoje tai yra auksinė taisyklė: jeigu baras arba kavinė yra priešais visame pasaulyje garsų paminklą arba vidury turistų gausiai lankomos aikštės arba iš jų atsiveria nepaprasto grožio vaizdas į miestą arba kraštovaizdį, kainos už gėrimus juose bus „kosminės", valgis - vidutiniškas, o aptarnavimas - prastas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
11
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar vairuojant visada laikotės kelių eismo taisyklių?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +18 C

+12 +16 C

 

+8 +16 C

+14 +18 C

+12 +16 C

 

+15 +18 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-6 m/s