Itin greitas šių dienų tempas įsuka mus į kasdienybės verpetus, užkrauna tam tikrų atsakomybių, dėl to retas kuris susimąsto, ar tai, ką darau man išties patinka? Gal galėčiau gyventi geriau ir visavertiškiau? Tačiau kaip? Apie tai, kaip išgirsti save, kalbamės su Moters mokyklos lektore Svetlana Volujevič.
- Kas jums yra savęs pažinimas? Kodėl tai yra svarbu?
- Asmeniškai man savęs pažinimas yra įrankis, kurį turėdama galiu pakreipti savo gyvenimą norima linkme. Galiu tvirtai pasakyti, kad prieš 10 metų buvau visiškai kitoks žmogus nei dabar. Anksčiau savimi nesidomėjau, maniau, kad nelabai turiu įtakos ką nors keisti savo gyvenime, gyvenau tarsi užrištomis akimis. Kai pradėjau kelionę savęs pažinimo link, sužinojau labai įdomių dalykų apie save: kas man patinka, kas ne, ką galiu toleruoti, o ko ne. Išsiaiškinau, kokios yra mano stiprybės ir kaip galiu jomis pasinaudoti. Atsirado daugiau atsakomybės už savo gyvenimą, išmokau atskirti, kas priklauso nuo manęs, o kas ne. Savęs pažinimas man suteikė tarsi savo gyvenimo vairą. Dabar judu ten, kur, pasirodo, visuomet norėjau judėti ir tai suteikia laimę, pasitenkinimą savo profesiniu ir asmeniniu gyvenimu. Be abejo, gyvenimiškų sunkumų visuomet bus, tačiau pažįstant save lengviau rasti būdų, kaip su jais susidoroti. Kaskart, kai mes patiriame kažką naujo, mūsų ribos prasiplečia, o jeigu dar ir įsisąmoniname tą patirtį, tai gali vesti prie naujų elgesio būdų. Štai kodėl, mano manymu, savęs pažinimas yra toks svarbus.
- Kokios galimos pasekmės, jeigu atsisakau išgirsti tai, ko nori mano vidus?
- Manau, liūdnos pasekmės. Profesinėje srityje ir kitur tenka susidurti su moterimis, kurios, kaip pačios sako, turi viską - darbą, šeimą, verslą, namą ir pan., ir vis tiek jaučiasi nelaimingos, tuščios. Matyt, ne "viską" jos turi, gal savęs neturi? Moterys kartais mini, kad nesupranta savęs, nežino, ko jos nori, jaučiasi sutrikusios, kai kalba pasisuka apie jas pačias, o ne apie šeimą ar darbą. Tačiau kai moteris pradeda domėtis savimi, dažnai ja labiau ima domėtis ir aplinkiniai, atsiranda įvairių įdomių ir netikėtų pasiūlymų, projektų ir pan.
- Kiek laiko gali užtrukti šis pažinimo procesas?
- Mano manymu, tai viso gyvenimo kelionė, tai nėra kokia nors baigtinė būsena, kurią galima pasiekti ir sustoti. Jei žmogus pats sau yra įdomus, jis nuolat domisi savimi ir aplinkiniu pasauliu. Mes kintame, keičiasi pasaulis, keičiamės mes, tad manau, kad visuomet bus tokių mūsų pusių, kurių dar nesame pažinę.
- Kokius įvardytumėte savęs pažinimo būdus?
- Kiekvienas renkasi tai, kas jam artima ir įdomu. Vieniems tinka ramesni būdai, pvz., meditacija, vizualizacija, įvairios terapijos (tapymo, judesio, meno). Kiti renkasi aktyvesnius būdus, pvz., ekstremalų sportą, keliones. Paminėti būdai yra tik maža dalis, jų yra daug daugiau. Žinoma, turbūt nedaugelis visa tai darydamas kelia tikslą: štai dabar užsiimsiu savęs pažinimu. Žmonės įvairias veiklas renkasi norėdami patenkinti vienokį ar kitokį savo poreikį, pvz., pailsėti, atsipalaiduoti, atitrūkti nuo darbo, išbandyti save ir kt. Tačiau imdamiesi kažko naujo neretai ir save pamatome naujai. Dar kaip efektyvų savęs pažinimo būdą išskirčiau psichoterapiją arba lankymąsi pas psichologą. Pažinti save yra daug efektyviau sąveikaujant su kitu žmogumi, per bendravimą, patyrimą.
- Kaip kasdien skiriant, pvz., 10 min. sau galima geriau save pažinti?
- Aš gal pasakyčiau kitaip, nes 10 min. gali būti mažoka. Kartais verta paeksperimentuoti ir vieną mėnesį išbandyti tai, ko niekada nebandžiau, bet labai norisi, pvz., nueiti į kelis meditacijos seansus. Kitą mėnesį galima paskirti kažkam kitam, pvz., aplankyti mieste esančias meno galerijas ir pažiūrėti, kokį jausmą man tai sukels. Svarbu, kad moteris ieškotų tokių veiklų, kurios jai pačiai atrodo patrauklios. Nors prisimenu atvejį, kai moteris tvirtino, kad jai niekada nepatiko dainavimas, bet atsitiktinai patekusi į tokias sąlygas, kai teko padainuoti, jai ši veikla taip patiko, kad ji susirado dainavimo mokytoją ir dabar dainuoja dėl savo malonumo ir tvirtina beatrandanti savo vidinį balsą. Tad save kartais galima rasti visai netikėtose veiklose ir vietose, svarbu neatstumti atsirandančių galimybių ir eksperimentuoti su savimi.
Savo vidinių resursų sužadinimas
Nežinote, nuo ko pradėti kurti harmoniją gyvenime? Paskendusios aplinkoje nebemokame išgirsti paties svarbiausio - savo vidinio balso. Savęs pažinimas bei priėmimas didina savivoką, sąmoningumą, savivertę, pasitikėjimą savimi, visa tai ir yra pagrindas judant visavertiškesnio gyvenimo link. Užsiėmimo metu kartu su geštaltinės psichoterapijos kursante Svetlana Volujevič bei profesionale fotografe ir vystymosi psichologe Giedre Rein mokysimės:
- Pažinti ir atpažinti savo ir kitų vaidmenis, jų ženklus, simbolius ir prasmingus sutapimus, nutinkančius gyvenime, mokytis į juos tinkamai reaguoti;
- Labiau suprasti ir priimti savo tikrąjį Aš;
- Stebėti bei suvokti savo esamą būseną;
- Įsisąmoninti tai, kas vyksta "čia ir dabar";
- Įsiklausyti į savo vidinius poreikius;
- Pamatyti save kitų akimis.
Po 6 valandų mokymų jūs išeisite giliau pažinusi savo vidinius resursus ir žinosite, kuriuo keliu pasukti siekiant laimingesnio gyvenimo.
Kaina: 110 Eur - 379,5 Lt.
Data: Kovo 14 d.
Vieta: Vilnius
Būtina registracija: registracija@motersmokykla.lt
www.motersmokykla.lt
Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“