respublika.lt

Kad švenčių laukimas neprailgtų - kurkite

(0)
Publikuota: 2020 gruodžio 12 18:05:28, Dalia BYČIENĖ
×
nuotr. 12 nuotr.
Šeimos edukacinė pamokėlė Jono Basanavičiaus gimtinėje. Asmeninių albumų nuotr.

Ką daryti, kad švenčių laukimas neprailgtų, o tamsių vakarų nereikėtų leisti vien prie televizoriaus ir kompiuterio? Mūsų protėviai advento laiką išnaudodavo naudingai ir prasmingai. Pešiodami plunksnas, verpdami siūlus, vydami virves, skaptuodami ūkio rykus, visa šeima dainuodavo, klausydavo pasakojimų, sekdavo pasakas, burdavo. Ne visus mūsų senelių darbus galime pakartoti, bet daug kas gali atnešti džiaugsmo, naudos bei suartinti.

 


Prakartėlė savo rankomis

Pasak Jono Basanavičiaus gimtinės vyresniosios muziejininkės, edukacinių programų organizatorės Agnės Brazaitienės, šis laikas šeimai gali būti labai vertingas. Vien ką reiškia buvimas kartu. Daug ką visiems būnant kartu galima sukurti. Tai džiugins ne tik tą vieną kartą. Iš paprasčiausių medžiagų galime pagaminti labai nuoširdžias dovanas artimiesiems. Truputis fantazijos, ir sukursime gražiausius, niekur nematytus, žaisliukus eglutei, namams. Iš sukarpyto popieriaus tinka suklijuoti burbulus ir jais papuošti langus, patalpas. Išsikarpyti angeliukus. „Patarčiau visai šeimai kartu pasigaminti prakartėlę. Kūdikėlį nesunku patiems pasigaminti, o galima paieškoti ir vaikų žaislų. Šventuosius puikiausiai gali atstoti lėlės barbės. Lieka tik priklijuoti ūsus, pasiūti drabužius. Gyvulėlius galime nulipdyti iš tešlos, atlikusios kepant pyragus. Arba suvelti iš vilnos. Lopšiui tinkamų pagaliukų nesunku surasti lauke. Natūralių medžiagų žaisliukams ir papuošimams galima parsinešti iš gamtos", - mokė muziejininkė.

Žaisliukai iš šiaudų

Sodų, eglutės žaisliukų, girliandų, žaislų, žvaigždžių iš šiaudų meistrė Valija Šurnaitė Šiaulių krašte - žinoma menininkė. Dalyvauja parodose, moko kitus. Pasak tautodailininkės, žaisliukų iš šiaudelių gaminimas turi gilią prasmę. O visų didžiausią - sodų vėrimas. Pakabintas virš stalo sodas sukuria šventinę erdvę. Sodo viršūnė simbolizuoja dangų, vidurinė dalis - žemę, žmogų, apatinė dalis - požeminį pasaulį. Tradicinis sodas veriamas piramidės formos. Buvo tikima, jog besisukantis sodas apvalo namus, pripildo juos geros energijos, sutarimo. Kad neprailgtų švenčių laukimas ji pataria visiems kartu susėdus susiverti iš šiaudelių žaisliukus eglutei. Neturime šiaudelių? Anot meistrės, pradžiai tinka ir kokteiliniai šiaudeliai. Šiaudelių paukščiukams ir žiemą dar galima rasti paupiuose, palaukėse. Tinka smilgos, švendrės, meldai.

„Laukiant Kalėdų, ilgais tamsiais vakarais šeima ruošdavosi šventėms, vaikai, padedami suaugusiųjų, karpydavo šiaudus. Veriant sodus lieka trumpesnių šiaudelių, tai vaikai varstydavo žaisliukus eglutei, girliandas. Šiaudinukų vėrimas, laukiant švenčių suburia šeimą bendram tikslui - papuošti namus", - pasakojo meistrė. Sodų vėrimas nesąs greitas ir lengvas darbas. Tam pirmiausia reikia būti pasiruošus šiaudų. Šiaudus ji užsiaugina pati. Senovės sodų rišėjos daugiausia naudodavusios rugių šiaudus. Valija renkasi kvietrugius, kuriuos pati užsiaugina. Kvietrugio šiaudas esąs lankstesnis ir mielesnis akiai. Jei šiaudus šiaudinukams rinksime iš lauko, geriausia juos rinkti lauko pakraščiuose.

Anot meistrės V.Šurnaitės, sodai atrodo tarsi sudėtingas raštas. Iš tiesų tai yra rombų derinys, surištas pagal tam tikrą tvarką. Viena pagrindinių sodų figūrų - rombas. „Parenku 12 vienodo storio ir ilgio šiaudelių. Į adatą įveriu metro ilgio lininį siūlą. Ant siūlo veriu 4 šiaudelius ir sujungusi į kvadratą surišu mazgą. Prie kiekvienos kraštinės veriu po 2 šiaudelius, susidariusį trikampį kampuose pririšu prie kvadrato", - sodų rišimo pradmenų mokė meistrė.

Vilnoniai atradimai

Joniškietė tautodailininkė, vilnos vėlimo meistrė Birutė Dargytė-Kybartienė pamokė, kaip iš vilnos pasigaminti paprasčiausius papuošalus, mielas kalėdines dovanas. Pasak meistrės, didelių pastangų tam nereikia. Vilnos pluošto yra nusipirkti. Kokių tik nori spalvų. Meistrė siūlo nusivelti burbulus namų papuošimui, jais galima puošti eglutę. Kad burbulai nebūtų sunkūs ir sutaupytume vilnos, meistrė pataria burbulą velti ant rutuliuko, susukto iš burbulinės plėvelės, poliesterio pluošto. Kad rutulys įgytų formą, jį apvynioti siūlais. Sudrėkintą vilnos pluoštelį užsukti ant poliesterio rutuliuko. Šlapia vilna išmuilinama (meistrė pataria naudoti ūkinį muilą), dedama į tinklelį (tinka pėdkelnės juosta) ir veliama. Ant jau sulipusio pluošto vyniojamas kitas. Norint, kad vilnos kamuoliukas būtų puošnesnis, ant viršaus užvynioti kitos spalvos giją. Ant suvelto rutulio adata galima įspausti kitos spalvos figūrėles, raštą. Užbaigtą papuošimą išplauti nuo muilo ir išdžiovinti.

Gana paprasta pasigaminti iš vilnos karolius, sages. Karoliai veliami kaip ir burbulai. Jie nedideli, turi būti sunkesni, todėl naudojama tik vilna. Dar neišdžiūvusius rutuliukus perdurti virbalu, padaryti skylutę. Karoliukus verti ant lininio siūlo ar odinės virvelės.

Šiek tiek „apšilus", drąsiau gaminti sudėtingesnius papuošalus - įvairias figūrėles, lėlytes, sages. Jie tinka eglutei papuošti ir dovanai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s