respublika.lt

Ar galima valgyti duoną, nupjausčius nuo jos pelėsį?

Publikuota: 2023 gegužės 27 12:52:28, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Net kai ant duonos pelėsio nematyti, bet užuodžiate nemalonų nešviežumo, apkartimo kvapą, tai reiškia, kad duona jau pradėjo pelyti. „Pixabay“ nuotr.

Reta šeimininkė į šiukšlių kibirą išmes pradėjusią pelyti duoną. Kai kas ją susidžiovina, kai kas tvarkingai nupjausto apipelijusią plutelę, minkštimą panaudoja kotletams gaminti arba tiesiog suvalgo. Ar taip galima elgtis?

 


Toksikologai vieningi - negalima! Bet kuris pelėsis išskiria mikotoksinus - žmogaus organizmą nuodijančias medžiagas, kurios gali sukelti ne vieną rimtą ligą. Dažniausia reakcija į juos - alergija. Blogiausiu atveju pelėsiai gali smarkiai pakenkti plaučiams.

Net kai ant duonos pelėsio nematyti, bet užuodžiate nemalonų nešviežumo, apkartimo kvapą, tai reiškia, kad duona jau pradėjo pelyti.

Pelėsis - tai ilgos susipynusios gijos, kurios išsišakoja visame produkte, net kai akis jų nemato. Tai yra, net nupjovus matomąją pelėsio dalį, jo neatsikratysite - grybelis jau giliai įsiskverbė į duoną, pasižyminčia porėta struktūra. Manoma, kad 1 cm skersmens pelėsių kolonija, matoma paviršiuje, mažiausia tiek pat įsiskverbė gilyn ir toliau dauginasi.

Paprastai pelėsis iškart nesukelia apsinuodijimo reiškinių kaip sugedęs maistas. Jeigu suvalgysite visiškai nedaug supelijusios duonos, pasekmių gali ir nebūti. Bet jeigu į organizmą pateko daug nuodingo pelėsio, tai pirmiausia išprovokuos virškinimo organų reakciją, o blogiausiu atveju gali baigtis kepenų arba inkstų nepakankamumu arba net mirtimi.

Dažniausiai ant duonos atsiranda žaliųjų arba juodųjų pelėsių. Pastarieji yra pavojingesni, nes išskiria stiprų nuodą. Be to, pelėsiai gali veikti hormonų pusiausvyrą, pirmiausia - testosterono, taip pat leptino, kuris reguliuoja apetitą. Rizikos grupei pirmiausia priklauso žmonės, kurių imuninė sistema yra nusilpusi, tarp jų - senukai ir vaikai.

Beje, duonos pelėsis - aišku, nemalonus, bet ne baisiausias. Pavojingiausia yra supelijusi žemės riešutų pasta ir patys žemės riešutai.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
29
F

Dienos klausimas

Ar palaikote sprendimą drausti kailinių žvėrelių fermas Lietuvoje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kam labiausiai reikia kelti atlyginimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +15 C

+8 +13 C

 

+11 +18 C

+15 +19 C

+17 +22 C

 

+21 +24 C

0-3 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s