respublika.lt

Visagalis kino grimas

(0)
Publikuota: 2019 birželio 27 11:57:01, Pagal užsienio spaudą parengė Milda Kunskaitė
×
nuotr. 10 nuotr.
Tomo Savinio grimas. Filmų ir serialų kadrai.

Profesionalūs grimuotojai šiandien gali aktorių per keletą valandų paversti bet kuo - superherojumi, ateiviu iš kitų planetų, fantastine būtybe. O dar visai neseniai apie tokias neįtikėtinas transformacijas ekrane nebuvo galima nė svajoti.

 

Nuo ko viskas prasidėjo

Iš pradžių aktorių veidai buvo „dažomi“ praktiniais sumetimais: XX a. pradžioje kino juostos nebuvo tokios jautrios kaip dabar, ir nekontrastingi veido bruožai ekrane virsdavo išplaukusia balta dėme. Taigi dėl to lūpos būdavo dažomos ryškiai raudonai, antakiai pajuodinami, o akys storai apvedžiojamos. Rimtam persikūnijimui prireikdavo nemažų pastangų, o neretai jos būdavo susijusios su traumomis. Pavyzdžiui, legendinis aktorius Lonas Čeinis (Lon Chaney) dirbo ir cirke, ir teatre, o paskui kino ekrane pradėjo įkūnyti labai keistus ir sudėtingus paveikslus. Viktoro Hugo romano „Paryžiaus katedra“ ekranizacijoje, kurioje L.Čeinis vaidino kuprių Kvazimodą, aktorius ant nugaros tampė 25 kg sveriančią kuprą. Dėl kitų vaidmenų jis yra išsisukęs rankas ir kojas, iki kraujo praplėšęs šnerves, nešiojęs prastus, nekokybiškus kontaktinius lęšius. Visa tai pakirto L.Čeinio sveikatą, o jis net nepraturtėjo, nepaisant savo personažų populiarumo.

Gana greitai paaiškėjo, kad meistriškas grimas, įtikinamai atrodantis net stambiu planu, gali daryti stebuklus: publiką žavėjo ekrane rodomos baidyklės. Pirmasis proveržis šioje srityje įvyko XX a. 4 deš. Būtent tada nuo teatrinio grimo kinematografininkai pradėjo pereiti prie erdvinio, naudojant uždėtines detales. Tų laikų Drakula ir Frankenšteinas net šiandien atrodo įspūdingai. Kurdami šiuos herojus grimuotojai naudojo putgumę - minkštą medžiagą, kuri ant veido atrodė natūraliai ir buvo elastinga, o antra, galėjo būti naudojama daug kartų, dėl to buvo sutaupoma laiko ir pastangų. Vėliau pradėta naudoti lateksą, bet jis, aišku, aktoriams buvo gerokai mažiau komfortiškas. Beje, monstrų ir baidyklių vaidmenys atlikėjams visada buvo nelengvas išmėginimas: ilgas valandas trunkantis grimavimas, paskui filmavimas, o paskui toks pat sudėtingas grimo valymas, kartais irgi trunkantis ne vieną valandą.

Savamoksliai Holivudo tarnyboje

Įdomu, kad daugelis garsių grimuotojų savo nelengvo amato mokėsi savarankiškai. Tarp jų - Dikas Smitas (Dick Smith), kuris pirmasis, būdamas jau senyvo amžiaus, gavo garbės „Oskarą“ būtent už įnašą į grimo meno vystymą. D.Smitas pradėjo dirbti savo rūsyje: rankomis meistravo monstrus iš populiarių kino filmų, kurdavo įvairias naujoves, kurios paskui buvo imtos plačiai naudoti (pavyzdžiui, uždedamos kaukės iš kelių dalių). Iki tol kaukės būdavo tiesiog užtraukiamos ant vaidmens atlikėjo galvos, tad suprantama, kad apie jokią tikrovišką mimiką negalėjo būti nė kalbos. D.Smitas taip pat sukūrė puikų butaforinio kraujo receptą - jis ekrane atrodė labai natūraliai. Bet jo „arkliuku“ tapo dirbtinis personažų sendinimas. Būtent D.Smitas sendino Marloną Brando „Krikštatėvyje“. Tai pat jis žinomas kaip personažų iš „Amadėjaus“, „Taksi vairuotojo“ ir daugelio kitų filmų kūrėjas.

Kitas žinomas grimo meistras, kurio darbai buvo įtraukti į vadovėlius, yra Tomas Savinis (Tom Savini). Kadaise jis buvo karo fotografas, daug prisižiūrėjo, todėl geriausia grimuojant jam pavykdavo „žaizdos“. Pagal T.Savinį, viskas turi būti tikroviška, neužtenka vien užpilti daugiau raudonų dažų, reikia puikiai išmanyti anatomiją, traumatologiją, fizikos dėsnius, kriminalistiką ir dar daug ką. „Kiečiausi“ grimuotojai ne šiaip kuria personažo paveikslą kamerai, neretai jie dalyvauja ir kuriant specialiuosius efektus. O jeigu filme pagal scenarijų planuojama kokia nors „zombių apokalipsė“, filmavimo aikštelėje vienu metu dirba ne vienas ir ne du, o iki dešimties grimo specialistų.

Tikroviškesni negu gyvenime

Atskira tema - biografiniai filmai, kuriuose reikia įtikinamai pavaizduoti istorinę asmenybę. Viena vertus, jokio kraujo, žvynų ir apdegusių skutų kurti nereikia, kita vertus - būtina sukurti tokį personažą, kuriuo žiūrovai patikėtų. Meistriškai naudodami uždėtines dalis grimuotojai filme „Dž.Edgaras“ Leonardą Dikaprijų (Leonardo DiCaprio) pasendino 50-čia metų: jo herojus ekrane nugyvena visą gyvenimą, nuo 20 iki 70 metų. O rusų filme „Vysockis. Ačiū, kad gyvas“ grimuotojai taip sėkmingai atkūrė kelių kartų dievaičio veido bruožus, kad niekas net nesuprato, kas atlieka pagrindinį vaidmenį, mat aktoriaus vardas ilgai buvo laikomas paslaptyje. O juk Sergejaus Bezrukovo veido niekaip nepavadinsi neatpažįstamu. Filme „Ilgas kelias į laisvę“ Nelsonas Mandela buvo toks tikroviškas, kad pats herojaus prototipas iš pradžių nusprendė, jog rodoma dokumentinė kronika.

Ateitis jau čia

Skaitmeninio grimo atsiradimas sukėlė tikrą revoliuciją kino pramonėje, bet niekas neskuba atsisakyti įprastų uždėtinių dalių iš putgumės - labai jau gerai jos užsirekomendavo. Derinant įvairius grimavimo būdus pasiekiama dar įspūdingesnių rezultatų. Pavyzdžiui, Arnoldą Švarcenegerį (Arnold Schwarzenegger) be pusės galvos „Terminatoriuje“ parodyti taip, kad visa tai neatrodytų pernelyg butaforiška. O ir montažas tapo malonesnis akiai. Anksčiau tekdavo „nukarpyti“ stambius planus, nes jiems trunkant ilgiau kaip porą trejetą sekundžių žiūrovai spėdavo įžiūrėti muliažus.

Šiuolaikinio skaitmeninio grimo viršūnė - ko gera, „Įsikūnijimas“. Aktoriai, tiek pagrindiniai, tiek iš masuotės, buvo visiškai negrimuojami, bet ant jų kūnų ir veidų buvo pritvirtinti miniatiūriniai davikliai, kurie fiksavo emocijas, mimiką ir judesius, o melsva oda su keistais raštais, geltonos kačių akys, kasytės ir uodegos buvo sukurtos naudojant kompiuterinę grafiką.

Šiandien grimuotojo menas kine yra ne mažiau svarbus kaip scenaristo ir režisieriaus meistriškumas. Nieko keista, kad už geriausią grimą kasmet skiriamas specialus „Oskaras“.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s