respublika.lt

Tikrų menininkų televizija nesumenkina

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 25 13:55:59, Edita SIAVRIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Jau rudenį naujame LNK sezone žiūrovai išvys iki tol nematytą projektą „Šokių revoliucija“. Projektas jau spėjo pagarsėti, kaip kupinas moderniausių technologijų, padedančių visiškai atsiskleisti šokėjams. Taip pat čia - kompetentinga komisija, vieni jos narių - urbanistinio šokio teatro „Low Air“ įkūrėjai Laurynas Žakevičius ir Airida Gudaitė „TV Publikai“ teigė, jog meistrų kėdė nėra tokia „minkšta“, kaip atrodo, juk dalyvių vertinimas - itin atsakingas momentas.

 

- Ar dažnai tenka būti komisijos nariais?

Laurynas: Dažnai ir įvairiuose renginiuose, tačiau televiziniame projekte čia pirmas kartas.

Airida: „Šokių revoliucija“ yra nematytas formatas. Vertiname ne tik šokėjus, jų techniką, bet ir revoliucijos momentą, t.y. sustabdytą akimirką šokio judesyje, šis momentas lygiavertiškai svarbus.

L.: Šiame projekte labai stipriai pasireiškia technologijos. Susilieja šokėjų gebėjimas atskleisti save, jie patys parenka įspūdingiausią savo pasirodymo momentą, kurį ir užfiksuoja šiuolaikinės technologijos.

- Ar buvo taip, kad „Šokių revoliucijoje“ komisijos narių vertinimai kardinaliai išsiskyrė?

A.: Žinoma, buvo. Dauguma atvejų komisijos nuomonės sutampa, tačiau kalbant apie tolesnius etapus nuomonės labai išsiskyrė. Apsisprendimui daug įtakos turėjo vadinamasis revoliucijos pasirinkimas.

L.:
Iš tiesų net mūsų su Airida nuomonės išsiskyrė, tuomet iškėlėme svaresnius vardiklius, kad priimtume galutinį sprendimą. Mums sudėtingiau, nei kitiems komisijos nariams, nes mes kaip duetas atiduodame savo balsą. Komisijos nariai atstovauja skirtingiems šokio žanrams, ir tai turi įtakos sprendimams. Mes esame urbanistinio ir šiuolaikinio šokio atstovai.

- Lengviau patiems vertinti ar būti vertinamiems?

A.: Lygiavertiškai. Tik tiek, kad kai pats dalyvauji, jaudiniesi ne dėl vertinimo, o dėl šokio technikos, atlikimo. Komisijos kėdėje mąsčiau, kaip šokėjui duoti tokios energijos, kad jis nesijaustų vertinamas. Dalyvių jaudulys iš tiesų didelis. Sėdėti meistro kėdėje irgi nelengva: juk žaviesi pasirodymu ir turi labai mažai laiko argumentuotai išsakyti nuomonę. Jaudinamės ir mes.

L.: Mūsų komentarai nėra „gražu“, „estetika“. Mūsų visų tikslas buvo dalyviams duoti atgalinį ryšį, kad šokėjai turėtų atspirties tašką ir tobulėtų. Kiek teko susidurti su projektais ir komentavimu, toks įspūdis, kad komentarai apie nieką. Mūsų komisija stengėsi išsakyti konstruktyvią nuomonę.

A.: Man patiko, kad mes įvardyti kaip meistrai, o ne teisėjai. Svarbu ne vertinimas, o patarimai šokėjams, dalijantis savo pačių patirtimi.

- Dalyviai nuoširdžiai priima patarimus?

L.: Jaunesni šokėjai ateina labai smalsūs, klauso kiekvieno žodžio. Šokėjai, turintys didelės patirties, mūsų pastebėjimus priėmė labai įvairiai. Vieni klausė ir jokių emocijų nerodė, kiti su pastabomis pritariamai sutiko. Prisimindamas save projektuose galiu pasakyti, kad svarbiausia yra tikėjimas savimi ir pasitikėjimas tuo, ką tau sako.

A.: Lietuvoje šokėjų bendruomenė nėra didelė, visi daugmaž vieni kitus pažįsta. Tu žinai, koks stiprus tas šokėjas, turi daug patirties, žinių, nuopelnų, tačiau jei pasirodyme jis nesuspindi, palyginti su kitais dalyviais, vis tiek turi vertinti patį pasirodymą, o ne nuopelnus. Šio projekto išskirtinumas, kad šokėjus vertina ne žiūrovai, o tik meistrai. Šokėjai sakė, kad tokios taisyklės jiems patinka, nes iš žiūrovo gali daug ko tikėtis ir ne visada iki galo pasitikėti. Nes vertina ir draugai, artimieji, giminės.

- Kokie jūsų įspūdžiai apie projektą?

L.: Šiuolaikinis scenos menas keičiasi, grynoji šokio forma darosi įdomesnė, nes jungiasi skirtingos meno sritys ir formos. Šiame projekte tai labai matyti.

A.: Į šį projektą atėjo šokėjai, kurių neriboja nei amžiaus cenzas, nei šokio stilistika. Buvo labai įdomu tą stebėti. Tai projekto išskirtinumas. Buvo ir 7 metų, ir 60 metų šokėjų.

L.: Nuo solo iki komandinių pasirodymų. Be to, dalyvavimas „Šokių revoliucijoje“ buvo naudingas dalyviams, nes jie save galėjo pamatyti nufilmuotus 360 laipsnių kampu. Tai ypatingos akimirkos. Šokėjai dėl to labai džiaugėsi. Štai Kanadoje šokio revoliucijos momentas tapęs savotišku fenomenu, šokėjai nori turėti revoliucijos momentą. Jis kaip stimulas dalyvauti. Juk plika akimi ne visada pamatai įspūdingas akimirkas - dėl to ir svarbu technologijos. Sulėtintai žvelgiant, pasirodo detalės, kurias ne visada galima pastebėti.

- Komisija emocingai reaguoja į dalyvių kritimą?

A.: Tikrai buvo nelengva, buvo etapas, apie kurį, manau, dar ilgai galvosime...

L.: Tolesniuose etapuose šokėjai būna visi stiprūs ir meistrų emocijos liejosi. Buvo visko. Ašarų - taip pat.

A.: Vis dėlto ateidamas į projektą kaip meistras susidėlioji kriterijus ir stengiesi jais vadovautis, nors kartais atrodo, kad emocijos užvaldo. Feisbuke mes, meistrai, esame susikūrę grupę, čia nuolat diskutuojame apie dalyvius. Dalijamės emocijomis, tai žavu.

- Ką patartumėte tiems, kurie dvejoja, ar verta eiti į viešumą rodyti savo talento?

L.: Pagrindinis dalykas - nebijoti televizijos. Žinoma, pasidomėti, kur einate, nes yra daug projektų.

Yra nuomonė, kad televizija nupigina tikrąjį meną, esą tada žmogus tampa ne menininkas, o popkultūros atstovas. Mes laikomės nuomonės, kad jei turi ką parodyti, televizija, ypač šis šokių projektas, yra puiki platforma. Žinoma, reikia pasiruošti.

A.: Jeigu iš tiesų esi menininkas, televizija to nesumenkins. Patarčiau prieš einant į projektą atsakyti sau į klausimą, ko savo atėjimu sieki?

- Jūs abu esate dėstytojai, papasakokite šiek tiek apie pedagoginę veiklą, koks tas šiandienos jaunimas?

L.: Didžiąją savo laiko dalį praleidžiame savo įsteigtoje Vilniaus miesto šokių mokykloje „Low Air“. Auginame šokėjų kartą, kuri galėtų profesionaliai tęsti karjerą. Be to, dėstome aktoriams Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Tai labai įdomu, nes ir patys iš aktorių daug pasisemiame: vaidybos, veiklumo, atvirumo, inciatyvumo. Jie mus įkvepia. Iš tiesų, teko pereiti per visas valstybines įstaigas. Dėsčiau ne vienus metus ir M.K.Čiurlionio menų mokykloje. Dabar nekantriai ruošiamės naujam šokio pamokų sezonui, pradedame kviesti į šio sezono spektaklius.

A.: Aš dėsčiau šokio pedagogiką Lietuvos edukologijos universitete (dabar - prijungtas prie Vytauto Didžiojo universiteto, - aut. past.), taip pat vedžiau paskaitas Vilniaus kolegijoje. Pagrindinė disciplina - urbanistinis šokis, gatvės šokis. Darbas su jaunais žmonėmis turi dvejopą pusę. Rodos, būni išsunktas, kita vertus, labai daug gauni ir daug pasikrauni. Dar dirbame su savo šokio teatru, pristatome spektaklius. Spektakliai yra pamaina mokyklai, ir atvirkščiai. Pedagoginė veikla reikalauja daug iššūkių, be to, ji nuolat kinta. Į mokyklą ateina vis kitokie mokiniai, mes irgi turime prisitaikyti tiek mokymo atžvilgiu, tiek apskritai gyvenime.

- Esate laimingi save realizuodami profesine prasme?

A.: Tikrai taip, neįsivaizduoju savęs kitur, nors kartais reikia to poilsio... Kai sugebi paskirstyti darbo ir poilsio laiką, visada norisi veikti, būti mokykloje, teatre, ieškoti, dalytis...

L.: Viena iš mūsų misijų, kad kuo daugiau žmonių imtųsi judesio. Šokis yra alternatyva sportui. Tai ir bendruomenė, ir muzika, ir kūrybiškumas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s