Nedažnai į Lietuvą atvyksta Karibų muzikos atlikėjai - ypač iš tolimojo Trinidado. Todėl verta atkreipti dėmesį į šią vasarą pasirodysiantį vienu talentingiausiu ir patraukliausiu šiuolaikinės muzikos kūrėju įvardinamą Entonį Džozefą (Anthony Joseph) - žmogų-avangardą, trykštantį Karibų dvasios įkvėptu kūrybiškumu tiek muzikoje, tiek literatūroje bei pristatantį unikalų „kalipso“ muzikos stilių iš Trinidado ir Tobago.
Tituluojamas būsimuoju fantastikos klasiku
Didžiojoje Britanijoje gyvenantis, tačiau iš Trinidado kilęs E.Džozefas yra poetas, rašytojas, muzikantas ir dėstytojas, apdovanojimais bei stipendijomis įvertintas juodaodžių avangardo vedlys. Jo kūriniai ir performansai balansuoja tarp siurrealizmo, džiazo, Karibų muzikos ritmų, o jį pristatant kyla klausimas, nuo ko pradėti - muzikos ar prozos, nes jis visur yra labai stiprus. E.Džozefas yra keturių poezijos rinkinių, dviejų romanų autorius. 2005 m. „Arts Council of England“ bei „Renaissance One“ jį įtraukė į labiausiai prie šiuolaikinės britų literatūros prisidėjusių juodaodžių bei Azijos rašytojų 50-uką. Kūrėjas pelnė ir „Arts Council of England“ apdovanojimą bei AHRC stipendiją tam, kad užbaigtų savo disertaciją ir surengtų jos skaitymo turą po Didžiąją Britaniją bei Vokietiją. 2015 m. sausio mėn. BBC4 pristatė dokumentinį filmą „Kitch“, pagrįstą jo tyrimais. E.Džozefas turi kūrybinio ir gyvo rašymo daktaro laipsnį bei jį dėsto „Birkbeck University of London“. Šio modernisto kūryboje pinasi afropsichodelinis, „noir“ stilius, mitologija, afrofuturizmas ir jis jau yra tituluojamas būsimuoju fantastikos klasiku.
Unikalus muzikos stilius
Muzikoje E.Džozefas itin puoselėja Karibų šaknis - jo kuriami garsai žaidžia poliritmais, „afrobeat“, „funk“ skambesiu, suliedami Kubos, Jamaikos, Trinidado, Haičio melodijas. Malonios ausiai muzikinės linijos bei žavi atlikėjo lyrika atkuria praeities, dabarties ir ateities atvaizdus, įvairialypėje vienovėje rezonuojančius su realiais įvykiais. O puikiai pamatuota, ritmiška, tekstūrinė žodžių tėkmė veda į paslaptingą dvasinę kelionę su lengvumu dvelkiančia Karibų atmosfera.
Muzikuodamas E.Džozefas pasirodo drauge su grupe „The Spasm Band“, su ja yra aplankęs Roterdamo „North Sea Jazz Festival“, Belforto „Les Eurockeennes“, Danijos „Roskilde“, Paryžiaus „Blue Note Jazz Festival“, Rabato „Jazz au Chellah Festival“. Kritikų pripažinti albumai neatsiejamai susiję su rašytine kūryba - debiutinis jo įrašas „Leggo de Lion“ (2007 m.) įtraukė dainas iš jo romano „The African Origins of UFOs“, „Bird Head Son“ (2009 m.) sutapo su trečiojo poezijos rinkinio pasirodymu, o „Rubber Orchestr“ (2011 m.) išėjo su nauju to paties pavadinimo eilėraščių rinkiniu.
Po to sekė gyvo garso albumas „Live in Bremen“ (2013 m.), pirmasis solinis darbas „Time“ (2014 m.), šeštasis „Caribbean Roots“ (2016 m.). Naujausias įrašas „People of Sun“ (2018 m.) rezonuoja su jo romanu „Kitch: A Fictional Biography of a Calypso Icon“, pasakojančiu apie pirmąją imigrantų iš Karibų į Didžiąją Britaniją bangą per legendinio Trinidado „kalipso“ muzikanto Lordo Kičnerio (Lord Kitchener) biografijos prizmę.
E.Džozefo puoselėjamas „kalipso“ (angl. calypso) yra unikalus XIX a. Trinidade ir Tobage užgimęs afrokaribų muzikos stilius, savo ritmais artimas Vakarų Afrikos ir prancūzų tradicijoms. Jam būdingi labai ritmiški ir harmoningi vokalai, atliekami prancūzų kreolų bei vadovaujami afrikiečių pasakotojų - griotų. „Kalipso“ apima nuo Jamaikos „ska“, „reggae“, Dominikos, Barbadoso, Haičio skambesio, „soul“, „funk“, lotynų ritmų iki mažai mums žinomų aplinkinių salų melodijų. „Kalipso“ pavadinimas kilo iš žodžio „kaiso“, kuriuo Vakarų Afrikoje išreiškiamas susižavėjimas puikiu pasirodymu - būtent tokį Lietuvoje žada sukurti postmodernistas, bebaimis maištautojas, įmantraus bei intriguojančio žodžio meistras E.Džozefas. Tai Karibų ritmais banguojanti šventė geros nuotaikos, muzikos ir literatūros mylėtojams.
Koncertai
n Rugsėjo 27 d. 19 val. VDU didžioji salė, Kaunas
n Rugsėjo 28 d. 19 val. klubas „Ramybė“, Palanga
n Rugsėjo 29 d. 19 val. Vaidilos teatras, Vilnius