Ar nuo žmogaus asmenybės tipo, jo charakterio, būdo savybių priklauso, kokius kino filmus jis mėgsta, ką renkasi ir kuo žavisi? Kam patinka romantiniai filmai ir melodramos, o kas mėgsta siaubo, veiksmo filmus, fantastiką, kriminalus? Ir ar galima geriau pažinti žmogų iš to, kokius filmus jis mėgsta?
Ką renkasi ekstravertai, o ką intravertai?Pasak Mykolo Romerio universiteto docento, socialinių mokslų daktaro, psichologo Gedimino Navaičio, iš tiesų žmogaus pasirinkimai dažnai priklauso nuo jo būdo. „Akivaizdu, kad linksmo būdo žmogus turbūt dažniau rinksis komedijas negu kokį melancholišką kino filmą, bet tai nėra šimtu procentų nulemta, nes menas mums ir suteikia galimybę suprasti, pajusti, pabūti kituose jausmuose. Neretai žmonės renkasi kaip tik priešingus savo charakteriui filmus“, - tvirtina G.Navaitis.
Tiesa, psichologijoje egzistuoja nemažai asmenybių skirstymo būdų. „Yra asmenybės tipai ir charakterio tipai. Charakterio sąvoka kai kuriose šalyse yra naudojama tiek tyrimuose, tiek apibūdinant žmones. Charakteris paprastai nusako žmogaus požiūrį į patį save, į kitus žmones, daiktus ir veiklą. O asmenybės tipų rastume gerokai daugiau. Psichologija siūlytų bent 50, jeigu ne daugiau, įvairių tipologijų. O paprasčiausias skirstymas būtų intravertai ir ekstravertai“, - vardija pašnekovas.
Kuo skiriasi intravertai ir ekstravertai? Anot psichologo G.Navaičio, jų būdai skiriasi iš esmės: „Ekstravertas yra žmogus, orientuotas į aplinką, į bendravimą, kitus. Jis mėgsta kompanijas ir eis į kino teatrą su draugais. O intravertas labiau orientuotas į save, savo išgyvenimus, jam nėra tokie svarbūs santykiai su aplinkiniais, todėl intravertas galbūt į jam ypač svarbius filmus ir eis vienas, nes norės juos pamatyti tarsi netrukdomas, kad galėtų susikaupti tam filmui, o ne dar bendrauti su draugu ar drauge. Ekstravertui bus nelabai suprantama pramoga eiti į kino teatrą vienam, nes jam norisi bendrauti.“
Kas trokšta žiūrėti siaubo filmus?
Ko skirtingos asmenybės ieško kine? Psichologo teigimu, visi mene ieško jausmų ir jausminių įspūdžių, galimybės išgyventi jausmus, kurių jų kasdienybėje nėra. „Sakysime, tas, kuris domisi fantastiniais kino filmais, veikiausiai turi išvystytą vaizduotę ir ne visada turi galimybių kasdieną tą vaizduotę patenkinti. O žmogus, kuris renkasi komediją, veikiausiai norėtų, kad ir jo gyvenimas būtų linksmesnis. Nors niekada negali tvirtai pasakyti, nes ne taip jau ir retai žmonės renkasi kažkokį jų gyvenimo papildinį. O kiti renkasi iš priešingos srities. Apskritai menas tuo ir yra svarbus, kad gali leisti mums patirti emocijų, kurių nepatiriame ir nenorime patirti“, - teigia G.Navaitis.
Nors kine galbūt įsijaučiame į žudiko ar psichopato vaidmenį, realybės suvokimui tai tikrai nekenkia. „Kas jau ten labai norėtų susitikti su zombiu ar kokiomis kitomis baidyklėmis, bet truputį pasibaisinti prie televizoriaus ekrano ar kino teatre visai gal ir nieko. Ir siaubo filmai yra tiesiog pramoga. Koks gali būti kitas tikslas juos žiūrėti? Juk niekas nesitiki kino filme išmokti, kaip kariauti su zombiais“, - sako psichologas.
Siaubo filmai itin patinka paaugliams. G.Navaičio tvirtinimu, tokį faktą tikrai nesunku paaiškinti: „Paaugliams tai naujos jausmų sritys, todėl jiems tai įdomu. Neatsitiktinai taikomi įvairūs apribojimai - N-14 ir panašūs. Vaikai yra saugomi nuo tų emocijų, kurios jiems turint menką gyvenimo patirtį yra pernelyg stiprios ir nesuprantamos. Suaugęs žmogus vienaip ar kitaip gyvenime yra patyręs įvairių stiprių neigiamų išgyvenimų ir matęs gal ir ne vieną gąsdinančią sceną, o paaugliui tai yra naujiena ir jis išbando tuos jausmus.“
Vyrai žavisi melodramomis
Televizijoje rodoma daug melodramų, romantinių filmų. Ar tikrai, kaip skelbia televizijų anonsai, juos žiūri tik moterys, namų šeimininkės, o gal ir vyrai žiūri melodramas? Ar nuo lyties priklauso kino filmų pasirinkimas? Anot psichologo, pasakymas, kad melodramos yra namų šeimininkėms, nurodo pagrindinį žiūrovą, bet melodramas gali žiūrėti visi. „Kai kurie vyrai jas žiūri, nes jiems patinka, bet akivaizdu, kad tokių vyrų yra pastebimai mažiau negu moterų“, - sako pašnekovas.
Nuo lyties, pasak G.Navaičio, be abejo, daug kas priklauso: „Turbūt mes rastume labai nedaug merginų, moterų, kurios žavisi koviniais kino filmais, tokiais, kuriuose yra daug karatė ir panašių veiksmų, o vyrų, ypač jaunesnių, besidominčių tuo, būtų pastebimai daugiau. Melodramos labiau domina moteris. Ir tai tiesiog rodo, į ką lytys yra orientuotos, o kartu atsako į klausimą apie asmenybės tipą. Juk yra moterų, kurios lanko kovinio sporto treniruotes, bet tokių yra tikrai mažiau negu vyrų. Tokį pasiskirstymą matome ir tarp kino filmų žiūrovų.“
Parengta pagal priedą „TV publika"