respublika.lt

„Auksinės avietės“ ceremonijai - 40-imt

(0)
Publikuota: 2021 vasario 19 07:43:28, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Silvestras Stalonė yra „Auksinių aviečių“ apdovanojimų rekordininkas. EPA-Eltos nuotr.

Jau įpusėjo 2021-ųjų vasaris, ir, jei pandemija nebūtų pakoregavusi pasaulio kino industrijos renginių tradicinio tvarkaraščio, pasaulis jau žinotų ne tik „Auksinio gaublio" laureatų, bet ir pretendentų į „Oskarą 2021" ir antipremiją „Auksinė avietė" vardus.

 

Dėl pandemijos minėtų premijų teikimo organizatoriai iš esmės pataisė reglamentus, pakeitė renginių formatus ir perkėlė balsavimų bei pretendentų ir nugalėtojų skelbimo datas. Dėl tos priežasties pavėlavus beveik du mėnesius, virtualiai buvo paskelbti vienos prestižiškiausių kino premijų pasaulyje, „Auksinio gaublio", kuri yra tradiciškai laikoma „Oskaro" repeticija, nominantai. Reikia pasakyti, kad tai yra pirmasis panašus atvejis per visą premijos 75 metų istoriją. Taigi, „Auksinio gaublio" laimėtojai šiemet bus įvardyti vasario 28-ąją, o Amerikos kino akademijos premijos „Oskaro" laureatai paaiškės tik balandžio 25-ąją.

Pagal tradiciją antipremijos laureatų vardai yra skelbiami likus dienai iki „Oskarų" įteikimo. Antipremijos „Auksinė avietė" reglamente - taip pat pakeitimas, galiosiantis tik šiemet: pirmą kartą žiuri peržiūrės filmus, transliuotus internetu. Šiemet apdovanojimo ceremonija vyks balandžio 24-ąją. „Auksinė avietė" yra „Oskaro" parodija ir yra skiriama 11-oje nominacijų. Kasmetinio konkurso pretendentai ir nugalėtojai bus nustatyti siunčiant balsavimo biuletenius elektroniniu paštu. Tarp kitko balsavimo rezultatai skelbiami anti-iškilmingoje aplinkoje, kuri, kitaip kaip Kino akademijos apdovanojimų įteikimo ceremonija, trunka vos valandą ir organizatoriams atsieina „centus".

Prisimename kai kuriuos įdomius faktus iš antipremijos istorijos ir aktorius, aktores ir kino režisierius, kurie per 39 metus tapo „Auksinės avietės" laureatais.

Antipremiją „Auksinė avietė", kaip „Oskaro" parodiją,, sugalvojo Amerikos publicistas Džonas Vilsonas (John Wilson). 1981 m. Dž.Vilsonas surengė pirmąją ceremoniją savo buto Los Andžele svetainėje, iš kartono pagaminęs pakylą ir pakvietęs pažįstamus skelbti nugalėtojų. Jau kitais metais premija „išėjo į žmones", ja susidomėjo žiniasklaida. Apdovanojimo pavadinimas kilo iš žargoninės frazės blow a raspberry (pažodžiui „išpūsti avietę", t.y. nusispjauti į ką, reikšti panieką) - tai reiškia iškišti liežuvį ir išleisti specifinį garsą, kaip pašaipos ženklą.

„Auksinė avietė" skiriasi nuo „Oskaro" tuo, kad yra atvira premija. Jos nominantus ir nugalėtojus balsuodami nustato fondo „Golden Raspberry Award Foundation" nariai, kuriais gali tapti kiekvienas norintis, užsiregistravęs premijos tinklalapyje ir pervedęs fondui nedidelę, simbolinę, pinigų sumą. Šiuo metu jų yra 1099 iš 49 Amerikos Valstijų ir daugiau kaip 30 užsienio šalių. Nugalėtojams įteikiama avietės formos statulėlė. Apdovanojimas yra pagamintas iš plastmasės ir nupurkštas aukso spalvos dažais. Tokios statulėlės kaina - vos 4,97 dol.

Pirmaisiais „Auksinės avietės" laureatais tapo aktorius Nilas Daimondas (Neil Diamond, „Džiazo dainininkas"), aktorė Bruk Šylds (Brook Shields, „Žydroji lagūna"), režisierius Polas Verhovenas (Paul Verhoeven) už filmą ‚Showgirls", o pirmasis filmas nugalėtojas - „Muzikos nesustabdysi".

2004 m. pirmą kartą per visą „Auksinės avietės" istoriją laureatais tapo žmonės, nepriklausantys kino pasauliui. „Laurus" nuskynė Baltųjų rūmų administracija - prezidentas Džordžas Bušas (George Bush), apdovanotas už blogiausią vyro vaidmenį, gynybos sekretorius Donaldas Ramsfeldas (Donald Rumsfeld) - už blogiausią vyro antraplanį vaidmenį ir JAV prezidento patarėja nacionalinio saugumo klausimais Kondoliza Rais (Condoleezza Rice) - už blogiausią duetą su Dž.Bušu. Taip buvo nuspręsta po Maiklo Muro (Michael Moore) dokumentinio filmo „Farenheito 9/11". 2018 m. JAV prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump) taip pat atiteko „Auksinė avietė". D.Trampas, figūravęs dokumentiniuose filmuose „Farenheito 9/11" ir „Nacijos mirtis", buvo pripažintas blogiausiu vyro vaidmens atlikėju.

Absoliutus rekordininkas pagal pelnytų „Auksinių aviečių" skaičių yra Silvestras Stalonė (Sylvester Stallone). Aktorius pelnė 9 nominacijas ir 4 kartus laimėjo pagrindinę Holivudo antipremiją. Be to, S.Stalonė buvo tituluotas blogiausiu XX a. aktoriumi. O 2016 m. Rembo pagaliau sugebėjo visiems įrodyti, kad jis yra geras aktorius! Už griežto trenerio vaidmenį filme „Krydas: gimęs kovoti" S.Stalonė pelnė ilgai lauktąją „Oskaro" nominaciją.

Antrasis pagal pelnytų antipremijų skaičių - Kevinas Kostneris (Kevin Costner) - 3. Taip pat tris „Avietes" turi Adamas Sendleris (Adam Sandler), po dvi - Polis Šoras (Pauly Shore) ir Džonas Travolta (John Travolta).

1998 m. pasižymėjo Briusas Vilisas (Bruce Willis), įsigudrinęs gauti „Auksinę avietę" iškart už tris filmus, kuriuose vaidino pagrindinius vaidmenis. 2003 m. Benas Aflekas (Ben Affleck) taip pat tapo prizininku už tris pagrindinius vyro vaidmenis. Po vieną kartą „sublizgėjo" ir kitos Holivudo žvaigždės: Bertas Reinoldsas (Burt Reynolds, 1993), Robas Šneideris (Rob Schneider, 2005), Edis Merfis (Eddie Murphy, 2007), Džeimis Dornanas (Jamie Dornan, 2015), Tomas Kruzas (Tom Cruise, 2017) ir kt.

Nepralenkiama pagal gautųjų „Auksinių aviečių skaičių" tarp aktorių moterų tapo Madona (Madonna) - 5. Po jos seka Bo Derek - 3, po dvi premijas pelnė Demi Mur (Demi Moore) ir Šeron Stoun (Sharon Stone). Po vieną kartą „Auksine aviete" buvo įvertintos tokios garsenybės, kaip Sandra Bulok (Sandra Bullock), Melani Grifit (Melanie Griffith), Fej Danavėj (Faye Dunaway), Kameron Dias (Cameron Diaz), Dženifer Lopes (Jennifer Lopez), Laiza Mineli (Liza Minnelli), Sara Džesika Parker (Sarah Jessica Parker), Britni Spyrs (Britney Spears), Peris Hilton (Paris Hilton) ir kt.

Rekordininkai pagal surinktų aviečių skaičių iki 2008 m. buvo laikomi filmai „Mūšio laukas - Žemė" ir „Showgirls", kiekvienam iš jų „pasisekė" gauti po 7 apdovanojimus. 2008 m. rekordą pavyko viršyti filmui ‚Aš žinau, kas mane nužudė" - 8 apdovanojimai iš 9 nominacijų. Tačiau pagrindinis rekordininkas vis dar yra filmas „Tokie skirtingi dvyniai (2011), kurio pralenkti iki šiol nepavyko nė vienam kitam filmui. 2013 m. filmas „Saulėlydžio saga. Brėkštanti aušra, 2 dalis" iš 11 nominacijų laimėjo tik 7 prizus. Pernykštis filmas miuziklas „Katės" gavo 6 antipremijas „Auksinė avietė".

2010 m. Holivude įvyko precedento neturintis įvykis. Kovo 6 d. aktorė Sandra Bulok buvo paskelbta „Auksinės avietės" laimėtoja už blogiausią moters vaidmenį filme „Viskas apie Styvą". Tačiau nepraėjus nė 24 valandoms aktorės vardas nuskambėjo tarp „Oskaro" kaureatų nominacijoje „Geriausia aktorė". Beje, už vaidmenį kino filme „Nematoma pusė", kuris ir buvo įvertintas „Oskaru", Sandra gavo 20 mln. dolerių premiją!

Dažniausiai antipremijos „laureatai" neatvyksta atsiimti savo „Avietės", juk ne kiekvienas gali į tokią „pergalę" pažvelgti su humoru ir nemaža saviironijos doze...

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar šią vasarą turite planų vykti į Lietuvos pajūrį poilsiauti?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+11 +20 C

+15 +25 C

+13 +18 C

+22 +29 C

+17 +35 C

+16 +23 C

0-4 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s