respublika.lt

„Virusas“ įkurdintas branduolinėje saugykloje

(0)
Publikuota: 2020 gruodžio 15 20:51:22, Rūta Jankuvienė, „Šiaulių krašto“ žurnalistė
×
nuotr. 2 nuotr.
Angaras Nr.4 - buvusi branduolinių galvučių saugykla. Artūro Staponkaus nuotr.

Šiaulietis skulptorius Gintautas Lukošaitis intriguoja nauja menine akcija - sukūrė koronaviruso skulptūrą „Antimaterija Box-4" ir ją pastatė buvusioje branduolinių galvučių saugykloje. Ji stūkso vaiduokliškoje erdvėje - apleistoje sovietinėje raketinėje bazėje netoli Kairių, Šiaulių rajone. Nuo praėjusio šeštadienio kviečia kūrinio pamatyti, patirti sąsajas tarp šaltojo karo, grasinusio išsprogdinti pasaulį, ir dabar pasaulį sprogdinančios pandemijos.

 

Simbolinė grėsmių samplaika

Gintauto Lukošaičio meninė akcija „Antimaterija" yra Šiuolaikinio meno festivalio „Virus'25" programos dalis. Skulptūros pristatymas praėjusio penktadienio vakarą surengtas siaurame rate ir virtualiai.

Pasukęs nuo Kairių Žadžiūnų link privažiuoji posūkį į betoninį kelią buvusios sovietinės raketinės bazės link. Už išlikusių vartų atsiveria vaiduokliškas vaizdas - krūmynuose stūkso apgriuvę pastatai, angarai. Angaro Nr.4 kiaurymėje juoduoja milžiniškas spygliuotas virusas - monumentas pandemijai.

„Menas, kaip ir žmonės bėga iš miesto ir prasmingai praplečia viruso sąvoką, - sako menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, festivalio rengėjos Šiaulių dailės galerijos direktorės pavaduotojas. - Pandemija koreguoja festivalio renginius, uždarose patalpose nebegalime nieko daryti, tad prisitaikome."

Vietą „Virusui" rado pats autorius, važinėdamas Šiaulių apylinkėse ir ieškodamas, kaip pats sako, kur „pabėgioti".

„Radau atsitiktinai už Kairių tą apleistą buvusią karinę raketų bazę, o ten angare - buvusi branduolinių galvučių saugykla, kupolas milžiniškas, sienos su didžiulėmis nišomis suguldyti bomboms, - dalijosi įspūdžiu G.Lukošaitis su „Šiaulių kraštu". - Po to ir kilo mintis, kad čia reikia pastatyti „virusą". Prie Šiaulių - Kryžių kalnas, o čia vieta, iš kurios galima buvo vežti atomines bombas ir mėtyti ant Berlyno, Amsterdamo."

Sukurtą 2 metrų aukščio viruso modelį iš putplasčio ir pastatė po tuo kupolu, po kuriuo, kaip sako, bombos buvo įkraunamos branduolinėmis galvutėmis.

„Man pasirodė, kad tos atominės bombos siejasi su tuo, kas šiandien vyksta - Covid-19 pandemija irgi savotiška atominė bomba, - sako menininkas. - Ta koncepcija labai sulipo. Iš tiesų, mes patys nežinome, kiek tas virusas gamtinis, o kiek jis dirbtinis."

Meistras aktualizuoti temas

Menotyrininkas V.Kinčinaitis pabrėžia, jog G.Lukošaitis sugeba meistriškai aktualizuoti temas. Jam kūrybiniame procese labai svarbus kontekstas - istorinis, geografinis, socialinis.

„Pavyzdžiui, jo „Verkiančios mergaitės" projektas, - prisimena V.Kinčinaitis. - Tada pasisavino aikštės energiją, pyktį - statė skulptūrą ten, kur stovėjo sovietinio kareivio paminklas. Taip regeneruoja tą dviprasmišką energiją, kuri jau yra susikaupusi dirvožemyje ir sociume ir savotiškai išprovokuoja ją vėl atsiskleisti. Todėl ta mergaitė visus ir virkdė, nes palietė skaudžias temas, susijusias su vieta, su laiku. Tai buvo viena iš labiausiai rezonansinių skulptūrų Lietuvos mene, palyginti galima tik su „Arka-vamzdžiu" ant Neries kranto Vilniuje."

Primena ir dar vieną G.Lukošaičio „provokaciją" - nuogo lakūno skulptūrą „Deguonis", stovėjusią Salduvėje ant buvusio paminklo kariams postamento griuvenos.

„Žmonės ją ir teigė, ir neigė, - komentuoja V.Kinčinaitis. - Bet važiavo žiūrėti. Ji įveiksmino tą vietą - karinę bazę ir besileidžiančius į aerodromą NATO lėktuvus. Visiškai kitaip vietovę aktualizavo, gaila, kad nuo vėjų skulptūra nubildėjo žemyn."

Dabar G.Lukošaitis vėl ėmėsi aktualijos - paminklo pandemijai.

„Iš pradžių galvojome, kas ten ką pamatys, kas į raketinę bazę važiuos, kai jis tą vietą pasiūlė. Bet čia ir esmė, kaip menininko kūryboje viskas yra dėsninga, - teigia menotyrininkas. - G.Lukošaitis aktualizuoja vietą - primirštą, istoriškai labai grėsmingą. Jis primena, kad Šiauliai buvo globalaus pasaulio dalis, šaltojo karo vieta ir konflikto dalis. Čia buvo raketų branduolinės galvutės, grasinančios viso pasaulio likimui. Dabar pasauliui grasina „kovidas" - toks pat globalus ir grėsmingas."

„Manau, žmonės nuvažiuos pasižiūrėti, - sako V.Kinčinaitis. - Ne tik skulptūros pamatyti - viso to karinio komplekso, šaltojo karo kūrinio, išauginto žmogaus baimės ir agresijos. G.Lukošaitis savo paminklu pandemijai tai aktualizuoja. Manau, kad ta vieta šalia Šiaulių būtų įdomi ir turistams."

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar 1,8 mlrd. Rūdninkų karinio miestelio kaina jums atrodo adekvati?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +18 C

+11 +20 C

+15 +23 C

+19 +24 C

+22 +29 C

+17 +30 C

0-6 m/s

0-4 m/s

0-7 m/s