respublika.lt

Unikalūs radiniai, aptikti ledynuose (0)

2020 liepos 22 19:00:10
Milda KUNSKAITĖ

Žemės ledinis apvalkalas sparčiai nyksta. Pavyzdžiui, Ledynų nacionaliniame parke Montanoje dėl klimato pokyčių ledynai gali visiškai ištirpti jau iki 2030 metų. Tačiau yra ir kita medalio pusė: aptinkama unikalių radinių, kuriuos daugybę amžių dengė storas ledas. O kiekvienas naujas radinys žmoniją priartina tiek prie praeities mįslių įminimo, tiek prie suvokimo, kas gali laukti ateityje.

×
nuotr. 3 nuotr.
1959 m. amerikietis geologas Polas Vokeris į butelį įkišo raštelį ir jį užkasė Vort Hanto saloje Kanadoje. EPA-Eltos nuotr.

 

Raštelis butelyje

1959 m. parašytas raštelis buvo paliktas butelyje, užkastame po krūva akmenų prie poliarinio ledyno. Jis - įrodymas, kokią didelę įtaką gamtai daro visuotinis atšilimas ir klimato pokyčiai.

1959 m. amerikietis geologas Polas Vokeris (Paul Walker) į butelį įkišo raštelį ir jį užkasė Vort Hanto saloje Kanadoje. Jame - paprasta instrukcija: tas, kas ras raštelį, turi išmatuoti atstumą nuo vietos, kur gulėjo butelis, iki ledyno pakraščio.

2013 m. vasarą mokslininkai iš Lavalio universiteto mokslo tyrimų stoties aptiko P.Vokerio prieš 54 metus paliktą raštelį ir iš esmės įvykdė paskutinę geologo valią (P.Vokeris mirė praėjus mėnesiui po to, kai saloje paliko butelį). Tai, ką jie aptiko, iš tiesų šokiravo.

1959 m. P.Vokerio išmatuotas atstumas nuo akmenų iki ledyno buvo 51 metras. O jau 2013 m. šis atstumas padidėjo iki 122 m. Toks skirtumas, kaip teigia mokslininkai, liudija dramatiškas toliau vykstančio visuotinio atšilimo pasekmes.

Gauruotas mamutas

2010 m. Sibire, bene mažiausiai ištirtame Rusijos regione, buvo rasta gauruotojo mamuto patelė, svėrusi vieną toną ir pavadinta Juka. Amžinajame Sibiro įšale 39 tūkst. metų išgulėjęs mamuto kūnas taip gerai išsilaikė, kad mokslininkams pirmą kartą istorijoje pavyko paimti priešistorinio gyvūno kraujo mėginių. Mokslininkai iškėlė hipotezę, kad mamutas greičiausiai įklimpo pelkėje ir ten žuvo. Nors kai kurios mamuto kūno dalys dingo, toks radinys yra neregėta mokslinė vertybė.

Pietų Korėjos mokslininkai paskelbė, kad gavę DNR pavyzdžių iš Jukos kūno, dabar įgijo galimybę klonuoti mamutus ir taip atkurti visą rūšį. Jei jiems tai pasisektų padaryti, mokslininkams nebereikėtų vykti į Sibirą ieškoti gauruotųjų mamutų.

Ecio mumija

1991 m. rugsėjį du vokiečių turistai aptiko keistą radinį - gerai išsilaikiusius žmogaus palaikus, įšalusius lede. Tada turistai juos palaikė neseniai kalnuose žuvusio alpinisto kūnu. Tačiau radioaktyviosios anglies metodu buvo nustatyta, kad mumifikuotam žmogui - ne mažiau kaip 5000 metų. Atradimas buvo unikalus tuo, kad niekada anksčiau mokslininkai nebuvo atkūrę visiškai laiko nepaliesto vėlyvojo neolito epochos žmogaus kūno.

Tyrinėtojai Ledo žmogų pavadino Eciu (Oetzi), nes kūnas buvo rastas Ecio slėnyje. Daugybę metų mokslininkai po trupinėlį ieškojo žinių apie paslaptingo senovės žmogaus gyvenimo būdą, kalbą ir mirties priežastį. Ecio skrandyje liko nesuvirškintų jo paskutiniojo valgio liekanų, rodančių, kad jis mirė staiga. Vėliau, naudojant rentgeną, buvo nustatyta, kad mumijos petyje įstrigo strėlės antgalis, o tai rodė, kad Ecis prieš 5000 metų žuvo kovodamas su priešu.

Žuvusio Ecio kūną veikiausiai greitai sukaustė ledas ir užnešė sniegas, ir tai išgelbėjo jį nuo plėšrūnų. O kadangi kūnas gulėjo giliame slėnyje, jis nenukentėjo ledynui slenkant. Kaip rašo „National Geographic“, DNR tyrimai rodo, kad senovės Ledo žmogus turi mažiausia 19 gyvų giminaičių, o pats yra Korsikos arba Sardinijos gyventojų palikuonis.

Lobis

Kopdamas į Monblaną, prancūzas alpinistas netikėtai rado lobį. Tai buvo metalinė dėžutė, kyšojusi iš Bosono ledyno. Joje buvo eilėmis sudėti maišeliai su užrašui „pagaminta Indijoje“. Kiekviename maišelyje buvo maždaug po 100 brangiųjų akmenų - rubinų, smaragdų ir safyrų. Brangenybių dėžutė buvo įvertinta 377 tūkst. dolerių.

Užuot didžiulį turtą nuslėpęs, alpinistas jį perdavė policijai, buvo bandoma nustatyti jo kilmės paslaptį. Keistai sutapus aplinkybėms, Monblano ledynų rajone įvyko dvi didelės Indijos lėktuvų katastrofos. Per vieną jų, įvykusią 1950 m. pakeliui į Ženevą, žuvo 48 žmonės. O po 16 metų boingo, iš Ženevos vykusio į Niujorką, pilotas, neteisingai paskaičiavęs aukštį, įsirėžė į Monblano viršūnę. Žuvo visi 117 keleivių ir įgulos nariai. Kalno šlaite susidarė duobė, kurioje iki šiol yra lėktuvo nuolaužos ir kiti keleiviams priklausę daiktai. Tarp asmeninių daiktų buvo rastas ir maišas su diplomatiniu paštu. Specialistai mano, kad brangenybės gali būti susijusios su šeimos juvelyrine firma, įsikūrusia Londone.

Milžiniškas virusas

Neseniai mokslininkai amžinajame įšale prie Kolymos upės (Rusija) aptiko nuostabų radinį - gigantišką virusą, kurio amžius - per 30 tūkst. metų. Mokslininkai teigia, kad tokie virusai žmogui yra visiškai nepavojingi, t.y. jie parazituoja tik amebose. Tačiau jie neatmeta galimybės, kad po amžinuoju įšalu esama kitų virusų, kurie gali parazituoti ne tik vienaląsčiuose organizmuose. Pavyzdžiui, dėl visuotinio atšilimo gali „atsibusti“ virusai, potencialiai pavojingi žmogui. Kaip teigia radęs šį virusą prancūzų biologas Žanas Mišelis Klaveri (Jean Michel Claverie) iš Ekso-Marselio universiteto, yra tikimybė, kad patogeniniai mikrobai, kuriais užsikrėsdavo senovės žmonės, gali atgyti ir užkrėsti dabartinę žmoniją. Tokie patogeniniai mikroorganizmai galėtų būti paprastos bakterijos (naikinamos antibiotikais) arba vaistams atsparios bakterijos ir net pavojingi virusai. Jeigu jie išnyko seniai, mūsų imuninė sistema nėra pasirengusi jų atremti.

Pirmojo pasaulinio karo kareivių palaikai

Tirpstant ledynams netoli mažo Pejo kalnų kaimelio (Italija) žmonės vis randa kareivių palaikų, taip pat kitų artefaktų, išlikusių nuo Pirmojo pasaulinio karo laikų.

Mūšyje, žinomame pavadinimu „Baltasis karas“, Austrijos ir Vengrijos imperijos kareiviai kovėsi su italais dėl galimybės užimti kalnų vietovę. Istorikų vertinimais, mūšio lauke krito šimtai tūkstančių kareivių, kurių dalis tiesiog neatlaikė ekstremalių oro sąlygų, o sniego lavinos nušluodavo visas kuopas. Daugybė kareivių čia dingo be žinios.

O beveik po šimto metų 80 mumifikuotų kūnų, palaidotų po tirpstančiu ledynu, atsidūrė paviršiuje. 2004 m. kalnų gidas tapo siaubingo reginio liudytoju: trijų austrų kareivių, žuvusių 1918 m., kūnai kyšojo aukštyn kojomis iš ledo sienos. Sušalę palaikai buvo rasti netoli San Mateo 3658 m aukštyje virš jūros lygio.

O 2013 m. dar dviejų kareivių kūnai buvo aptikti palaidoti po tirpstančiu Prėzeno ledynu. Kadangi jie gana ilgai gulėjo po storu ledu, gerai išsilaikė plaukai ir net odos audiniai. Ledyne buvo rasta ir kareivių asmeninių daiktų, pavyzdžiui, raštelis, adresuotas Marijai.

Senovinis miškas

Mendenholo ledynas Aliaskoje šimtus metų saugojo savo paslaptį: iš po jo pradėjo išsilaisvinti senovėje čia augusių medžių, kuriems yra maždaug 1200-2350 metų, šakos, šaknys, kamienai.

Geologijos profesorė K.Konor pasakoja: „Tyrinėti šiuos medžius yra nepaprastai įdomu, juk galime nustatyti jų amžių. Iki šiol žmonės dažniausia rasdavo tik nedideles senovinių medžių dalis, o dabar mums atsiveria visas miškas.“

Mokslininkai tikisi, kad judėdamas ledynas išlaisvins likusį mišką, paslėptą nuo žmonių akių apačioje, po storiausiu ledu. Žmonės susidūrė su žiauria, bet įdomia tikrove: nuo 2005 m. Mendenholo ledynas atsitraukė vidutiniškai per 50 m, taip suteikdamas galimybę artimiausioje ateityje paviršiuje atsidurti visam senovinių medžių nacionaliniam parkui.

Lėktuvo nuolaužos

Ledynų nepastovumą ir kitimą patvirtina kita istorija, įvykusi 1952 m. Už 80 km nuo Ankoridžo miesto Aliaskoje sudužo JAV karinių oro pajėgų lėktuvas, skraidinęs 52 žmones. Jis įsirėžė į Ganerto kalno šlaitą ir subyrėjo į keletą dalių. Paieškos grupė netrukus aptiko lėktuvo nuolaužas ant Kolonio ledyno viršūnės, bet po kelių dienų jos kartu su kūnais atsidūrė po storu sniego sluoksniu ir įšalo į ledą. Dėl prastėjančių oro sąlygų paieškos operaciją teko nutraukti. Ir tik 2012 m. birželį treniruojamosios misijos metu JAV nacionalinės gvardijos armijos sraigtasparnis pastebėjo kyšančias iš ledyno plyšių lėktuvo nuolaužas. Paieška buvo atnaujinta, rastos kai kurios lėktuvo dalys ir kūnų fragmentai, tačiau dėl ledyno judėjimo ir nepertraukiamo tirpimo paieška vėl buvo atidėta. Užtat 2013 m. vasarą mokslininkai nustatė, kad nuo 1952 m. lėktuvo dalys nukeliavo 22,5 km nuo katastrofos vietos, o kai kurios, ledynui judant, nusėdo Džordžo ežero dugne.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
  • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
  • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
  • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
  • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
  • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
  • KELIAUKIME: Dzūkijos nacionaliniame parke lankytojų laukia atsinaujinęs Merkinės piliakalnis - populiarus ir gilią istoriją menantis piliakalnis buvo tvarkomas pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarybos vykdomą projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“.

  • PAGALIAU: Vilniuje šildymo sezonas bus baigiamas trečiadienį, gegužės 5 dieną, pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.
  • IRAKE: į oro pajėgų bazę Irako Bagdado oro uoste, kur dislokuoti JAV vadovaujamos koalicijos kariai, sekmadienį buvo paleistos dvi raketos, viena iš jų buvo perimta, tačiau už ataką niekas atsakomybės neprisiėmė, o aukų rasta nebuvo.
Daugiau

Dienos klausimas

Kaip vertintumėte lyties pasirinkimo galimybę pase?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +7 C

+1 +6 C

 

+1 +7 C

+5 +11 C

+5 +10 C

 

+10 +14 C

0-7 m/s

0-6 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos