respublika.lt

Spalio 19 d. vardadieniai ir kitos įdomybės

2022 spalio 19 05:00:00
Eltos inf.

Spalio devynioliktoji, trečiadienis - 292-oji metų diena (trečioji 42-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 73 dienos.

×
nuotr. 1 nuotr.
Pixabay nuotr.

 

Savo vardadienius šiandien švenčia Frida, Fridas, Geisvilas, Izaokas, Kantrimė, Kleopa, Kleopas, Kleopatra, aura, Valys, Valmantas, Valmantė.

Šią dieną:

1882 m. gimė lietuvių literatūros klasikas, prozininkas, dramaturgas Vincas Krėvė-Mickevičius. Mirė 1954 m. Springfilde.
1905 m. Vilniaus lietuvių susirinkimas išrinko 15 asmenų komitetą Lietuvių suvažiavimui organizuoti. Komiteto pirmininku išrinktas Jonas Basanavičius.
1988 m. Klaipėdoje ant muzikinio teatro bokšto iškilmingai iškelta tautinė vėliava.
1994 m. Vilniuje atidarytas Europos Tarybos informacijos ir dokumentacijos centras.
1999 m. Seime ratifikuota Lietuvos ir Rusijos Federacijos valstybės sienos sutartis.
2000 m. į pirmąjį posėdį susirinko naujos kadencijos Seimas. Aštuntojo Seimo pirmininku išrinktas Naujosios sąjungos (socialliberalų) lyderis Artūras Paulauskas.
2002 m. senovės baltų tikėjimo bendrija „Romuva", jungianti apie tris tūkstančius senųjų dievų garbintojų, po 600 metų pertraukos Vilniuje ant Gedimino kalno įšventino krivį. Šis titulas suteiktas Jono Basanavičiaus nacionalinės premijos laureatui etnologui Jonui Trinkūnui.
2007 m. eidamas 87-uosius metus Vilniuje mirė Lietuvos teatro veteranas aktorius Jonas Kavaliauskas.
2014 m. eidamas 74-uosius metus po ilgos ir sunkios ligos mirė ilgametis Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Vokiečių filologijos katedros docentas ir žinomas vertėjas iš vokiečių ir skandinavų kalbų Leonas Petravičius.
2016 m. eidamas 63-iuosius metus mirė architektas, žymus visuomenės veikėjas Algimantas Kančas.
2016 m. mirė ekslibrisų kūrėjas ir parodų organizatorius, knygų iliustruotojas, grafikas Valerijonas Vytautas Jucys. Jam buvo 85-eri.
2016 m. Kolumbijos sostinėje Bogotoje atidarytas Lietuvos garbės konsulatas.
2018 m. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje pasaulį išvydo ketvertukas. Jaunai šeimai iš Panevėžio gimė trys sūnus ir dukra. Du berniukai - identiški dvyniai.
2020 m. mirė vyriausias laisvės kovų dalyvis, Didžiosios Kovos apygardos B rinktinės „Audros" būrio partizanas, aktyvus 1953 m. Vorkutos lagerio politinių kalinių sukilimo dalyvis, Vyčio kryžiaus ordino kavalierius Jonas Svilainis-Liūtas (1920-2020).
2020 m. Vilniuje, eidamas 84-uosius gyvenimo metus, mirė legendinis operos bosas Vaclovas Daunoras.

Dienos citata: „Turtingiausias tas žmogus, kurio džiaugsmams reikia mažiausiai pinigų" (H. D. Toras).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
1
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s