Viskas pasaulyje kartojasi, viskas, kas nauja - gerai pamiršta sena. Tai, ką prieš 50 metų „išrado“ mūsų močiutės, šiandien ir vėl yra aktualu. Ypač karantino metu.
Taip, įvairiausi jų „išradimai“ - ne iš gero gyvenimo, taupant. Bet ir mes visuotinio vartojimo epochoje bandome gyventi sąmoningiau, o ir taupumas dar niekam nepakenkė. Prisiminkime keletą nesenos praeities įpročių, kurie ir vėl yra madingi.
1. Tinkleliai ir maišeliai
Daugkartinio naudojimo krepšelį produktams galima nusipirkti bet kuriame prekybos centre. Savo pirkinių krepšelius siūlo ir madingi prekės ženklai, tiesa, kainuoja jie nepigiai. Pirkti daugkartinio naudojimo krepšelius yra verta dėl kelių priežasčių. Pirma, tai sumažins plastiko kiekį planetoje, juk polimerų dalelių dabar randama net žmogaus kraujyje. O antra, galima sutaupyti - krepšelis iš audinio atsipirks per 10-15 vizitų į parduotuvę.
2. Do It Yourself, tai yra, „pasidaryk pats“
Anksčiau buitinės chemijos prekių paprasčiausiai trūko, todėl visi išmoko naudoti sodą ir vandenilio peroksidą, citrinų rūgštimi valyti dėmes, o grindis plauti sūriu vandeniu. Paskui prasidėjo pramoninių prekių bumas, stebuklingų valymo priemonių atsirado iki valiai. O dabar šeimininkės vėl stengiasi naudoti mažiau buitinės chemijos ir grįžta prie senų įpročių. Juolab sodos ir acto mišinys savo funkciją neretai atlieka nė kiek ne blogiau už išreklamuotas priemones iš parduotuvės.
3. Siuvimas pagal užsakymą
Anais laikais nusipirkti paltą ar suknelę buvo nelengva. Pirma, nelabai buvo už ką, antra, nebuvo kur ir ko. Audinių gauti būdavo šiek tiek lengviau, todėl drabužius moterys siūdindavosi pagal užsakymą - ateljė arba pas pažįstamas meistres, siūdavosi ir pačios. Dabar elgiamės panašiai, bet jau todėl, kad parduotuvėje pirkti drabužiai tiesiog ne visiškai įtinka - tai audinys ne toks, tai ne visai pagal figūrą arba mintyse susikūrėme idealų modelį, o drabužių gamintojai jo dar nesugalvojo.Tai pasakytina ne tik apie drabužius - pagal užsakymą yra gaminami baldai, siuvama avalynė, net gaminami kvepalai ir kremai. Mūsų mamos ir močiutės apie tai galėjo tik pasvajoti.
4. Naminiai konservai
Kadaise jie buvo gyvybiškai svarbūs. Dabar savo sodo ir daržo gėrybes kone pramoniniu mastu konservuoja nebent kaimo gyventojai, o mieste tokios galimybės tiesiog nėra. Bet nemažai namų šeimininkių žiemai atsargų pasiruošia: perka iš ūkininkų daržoves, obuolius, uogas, verda uogienes ir dalijasi net egzotinių džemų receptais. O ką? Bent jau žinai, ką valgai.
5. Naminis maistas
Vos tik atsirado galimybė užsisakyti gatavo maisto - išsinešti arba su pristatymu į namus - daugelis tuo pradėjo naudotis. Pavalgyti ne namuose buvo naujovė ir net tam tikros gerovės požymis. Dabar užkąsti kavinėje arba suvalgyti pietus iš pusfabrikačių - įprastas dalykas. Tiek įprastas, kad paprastas naminis maistas kai kada atrodo prabanga, juk jai dažnai nelieka nei laiko, nei jėgų. Tačiau sveikos gyvensenos mada diktuoja savas taisykles: maitintis reikia teisingai ir kokybiškai. Prisieina gaminti.
6. Antrasis senų daiktų gyvenimas
Iš mėgstamų marškinėlių galima pasigaminti krūvą įvairiausių naudingų daiktų - pavyzdžiui, minėtąjį pirkinių krepšelį arba dekoratyvinį pagalvėlės užvalkalą. Pasitelkus vaizduotę ir miklias rankas atgyvenusius daiktus galima paversti naudingais ir visiškai naujais. Mūsų mamos ir močiutės taip pat sugebėjo tai daryti: kelnes ar paltą galima išversti ir persiūti, iš seno sijono pasiūti vaikiškas kelnes, iš marškinių - suknelę dukrytei. Tačiau jos tuo užsiėmė, nes katastrofiškai trūko prekių. O mes taip darome, nes tai yra įdomu, be to, visokie rankdarbiai dabar yra madingi.
7. Racionalus produktų naudojimas
Pasaulyje išmetama milijonai tonų maisto. Beprotiškas švaistymas! Mūsų tėvų ir senelių karta didžiulio deficito laikais to sau leisti negalėjo. Suvalgoma būdavo viskas iki paskutinio trupinio, visos šeimininkės mokėjo iš vienos vištos pagaminti keletą patiekalų. Dabar ši tendencija pamažu grįžta į mūsų gyvenimą - madinga tampa vartoti sąmoningai. Ir tai džiugina: vis daugiau žmonių supranta, kad su savo planeta negalima elgtis neatsakingai, vartotojiškai, tarytum vaikams, pripuolusiems prie saldainių.