respublika.lt

Paslaptingoji Ifo pilis

(0)
Publikuota: 2020 vasario 15 19:43:12, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Būdama toli gražu ne geriausias fortifikacinis įrenginys, kalėjimui Ifo pilis tiko kuo puikiausiai. Wikipedia.org nuotr.

Ifo pilis stūkso to paties pavadinimo salelėje, mažiausioje iš visų Friulio archipelago salų. Ją savo užrašuose mini jau Julijus Cezaris. Didžiajam karvedžiui kartą teko apsistoti netoli Marselio ir ten porą dienų laukti mūšio. J.Cezaris pasakoja, kad Ifo saloje dažnai prisiglausdavo „visokios padugnės“ - piratai ir plėšikai, kurių buvo ieškoma mieste. Kai kada ten užklysdavo ir žvejai, kai reikėdavo pralaukti, kol baigsis audra.

 

Gana ilgai sala buvo tuščia, bet 1516 m. karalius Pranciškus I, kuriam įgriso nuolatiniai Marselio puldinėjimai, nutarė, kad Ifo sala kuo puikiausiai tinka statyti neįveikiamai tvirtovei. Tiesa, statybos darbai prasidėjo tik po 8 metų ir jau 1531 m. prie Prancūzijos krantų išaugo bauginančios išvaizdos pilis.

Įdomu, kad inžinierius Sebastijanas Vobanas (Sebastien Vauban), kuris XVIII a. pradžioje vadovavo sargybos pastato tvirtovės teritorijoje statybai, savo ataskaitose minėjo, kad fortas pastatytas paskubomis ir Marseliui ginti visiškai netinka. Jo nuomone, tvirtovės sienos nėra tvirtos, o joje gali įsikurti tik nedidelis garnizonas, kuris nepajėgtų atremti priešo puolimo. S.Vobanas rašė, kad Ifo tvirtovę nedidelė flotilė galėtų užimti vos per keletą valandų.

„Bedarbė“ tvirtovė

Bet Ifo tvirtovei nepaprastai pasisekė - per visą jos gyvavimo istoriją niekas nė karto nebandė užimti tik pažiūrėti neįveikiamo bastiono. Tik 1531 m. Karolis V išreiškė norą pulti Marselį, bet apsigalvojo. Ko gera, aukštos sienos vis dėlto atbaidė priešininkus, jie paprasčiausiai pabijojo ją pulti. Būtent todėl tvirtovė taip gerai išsilaikė. Restauracijos prireikė tik po Antrojo pasaulinio karo, kai fašistų būrys pabandė įsitvirtinti pilyje. Apšaudyti iš artilerijos jie atsisakė sumanymo, bet viršutinės patalpos ir atviras vidinis kiemas vis dėlto šiek tiek nukentėjo.

Kaip architektūros kūrinys Ifo pilis yra tikrai unikali. Ji išaugo tiesiog iš uolos ir tik viršutinis kvadratinis pastatas su 3 bokštais iškyla virš salos. XVI a. pabaigoje visa sala buvo apjuosta siena, pastatytas stebėjimo bokštas ir koplyčia. Bastiono sienos baltuoja mėlynos jūros fone ir kasmet privilioja čia šimtus ir tūkstančius turistų.

Iš čia nepabėgsi

Iki 1580 m. Ifo tvirtovė taip ir liko „muliažas“ piratams gąsdinti, bet XVI a. pabaigoje viskas pasikeitė: buvo pasirašytas įsakas ir iki tol tuščia buvusi pilis buvo paversta valstybiniu kalėjimu. Būdama toli gražu ne geriausias fortifikacinis įrenginys, kalėjimui Ifo pilis tiko kuo puikiausiai. Ifo tvirtovė nė karto nebuvo užpulta.

Iš vidinių patalpų, iškaltų tiesiog uolose, buvo neįmanoma pabėgti, o jeigu kokiam nors laimingajam vis dėlto būtų pavykę tai padaryti, jis sprukdamas tikrai būtų užsimušęs į pakrantės uolas. 1582 m. į tvirtovę atvyko pirmasis kalinys. Tai buvo ševaljė Anselmas, nuteistas už sąmokslą prieš karalių. Tiesa, jam neprisiėjo ilgai kamuotis tarp šių mūrų, netrukus jis buvo rastas negyvas. Iki šiol neaišku, ar kalinys nusižudė, ar kas nors jam padėjo.

Protestantų ir plėšikų kalėjimas

Dažniausiai į Ifo kalėjimą patekdavo hugenotai, Prancūzijoje labai nemėgstami. Kai kuriais duomenimis, per 200 metų kalėjime „viešėjo“ apie 3500 protestantų, kurių daugelis mirė dėl nepakeliamų kalinimo sąlygų. Į kokią kamerą bus uždarytas belaisvis, priklausė nuo to, kokią sumą buvo pasirengę pakloti kalinio giminaičiai. Turtingesniems pavykdavo gauti kamerą viršuje su dideliais langais ir vaizdu į jūrą. Vargšai patekdavo į ankštas apatines kameras, vadinamąją duobę, kur nebuvo nei langų, nei ventiliacijos, nei kokio nors apšvietimo. Vienoje tokioje kameroje neva gyveno garsiausias pilies belaisvis (kuris iš tiesų niekada neegzistavo) - Aleksandro Diuma (Alexander Dumas) romano pagrindinis herojus grafas Montekristas.

Beje, tvirtovės lankytojai gali pamatyti ir atkurtą garsiojo personažo kamerą. Iš jos patenkama į gretimą patalpą, kurioje Montekristas susitiko su abatu Farija. Abatas, tarp kitko, yra realus žmogus, jis buvo mokslininkas ir hipnozės meistras.

Kas slėpėsi po geležine kauke?

Tarp garsių Ifo kalinių galima paminėti Žaną Baptistą Šato (Jean Baptiste Chataud), buvusį didelio laivo kapitoną. Jis buvo apkaltintas tuo, kad savo laivu 1720 m. į Marselį atvežė marą, nusinešusį daug gyvybių. Kažin, ar kapitonas tai padarė tyčia, bet to niekas nepanoro aiškintis.

Į tą patį kalėjimą buvo pasodinti ir Paryžiaus komunos nariai, kurie ir tapo paskutiniaisiais pilies belaisviais. Garsusis kalinys, pravarde Geležinė kaukė, iš tiesų niekada nekalėjo Ifo pilyje.

Dėl šio paslaptingo belaisvio asmenybės buvo daug ginčijamasi. Vieni spėjo, kad jis buvo neteisėtai gimęs Liudviko XIV brolis ar net jo dvynys, kiti manė, kad Geležinė kaukė - ministras avantiūristas E.A.Matiolis (E.A.Mattioli). Egzistavo net teorija, kad po kalinio kauke slėpėsi Petras I, o į Rusiją vietoj caro grįžo jo antrininkas. Bet nė viena iš tų versijų nebuvo priimta oficialiai.

Ifo pilis nustojo būti kalėjimas nuo XIX a. 4-ojo dešimtmečio, bet 1871 m. į tvirtovę vis dėlto dar kartą buvo atgabenti suimtieji - Paryžiaus komunarai. Jų vadas saloje buvo sušaudytas, ir tai buvo paskutinis žmogus, žuvęs tarp pilies sienų. Nuo 1890 m. bastionas tapo muziejumi. Šiandien galima apžiūrėti visas kameras, prie kiekvienos iš jų kabo lentelė su joje kalėjusio garsaus žmogaus pavarde.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s