respublika.lt

Nuosavi Edeno sodai urbanistinėje tikrovėje

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 27 22:29:37, Jurga DRUNGILAITĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Gyvenamųjų daugiaaukščių pastatų kompleksas Čengdu mieste - Kinijos Sičuano provincijos sostinėje - sulaukė išskirtinio dėmesio visame pasaulyje. EPA-Eltos nuotr.

Gyvenamųjų daugiaaukščių pastatų kompleksas Čengdu mieste - Kinijos Sičuano provincijos sostinėje - sulaukė išskirtinio dėmesio visame pasaulyje. Šis „miesto miško bei sodo" projektas, išsiskiriantis gyvenamuosiuose namuose įrengtais balkonais augalams auginti, buvo pradėtas įgyvendinti 2018 metais ir iki 2020-ųjų balandžio visi butai buvo išparduoti.

 

Dauguma miesto dangoraižių gyventojų jaučiasi toli nuo gamtos. Todėl daugiaaukščio, kuriame augtų įvairūs augalai, net medžiai, vaizdas atrodo ir futuristinis, ir siurrealistinis. Lyg matytum Edeno sodą ore. Tokia žaliuojanti architektūrinė koncepcija šiandien ypač madinga visame pasaulyje. O namai, kuriuose kiekvienas butas turi augalais užpildytą balkoną, buvo pavadinti ekologiniu rojumi.

Tačiau miesto rojus, koks dabar sukurtas viename iš Čengdu rajonų, kaip parodė praktika, turi ir žavėjimąsi slopinantį elementą. Mat gyventojus ėmė varginti uodai. Ir nenuostabu. Kraujasiurbiai mėgsta vandenį, o drėgnas Čengdu klimatas ir kelis mėnesius trunkantys musoniniai sezonai tokios drėgmės suteikia su kaupu. Ar tai reiškia, kad „sodų ore" idėja iš principo klaidinga ir netinkama? Ekspertai sako, jog namų Čengdu mieste projektuotojai, susikoncentravę į medžių ir augalų naudą žmogui, pamiršo skirti dėmesio ir tokių sodų įrengimo specialiems reikalavimams bei techninei priežiūrai.

Augalai balkonuose auga specialiuose konteineriuose, kurie renka vandenį. Patys balkonai greičiausiai neturi tinkamo drenažo, vadinasi, vanduo telkšo ir stovi nejudrus. O augalai, kurie buvo pasirinkti, atsižvelgiant į triukšmą mažinančius ir taršą sugeriančius požymius, yra ypač vešlūs ir apaugę balkoną, todėl suteikia daug pavėsio uodams klestėti.

Tokius sodus reikia nuolat prižiūrėti. „Jūs negalite turėti sodo be sodininko", - sako ekspertai. Šiuos butus su žaliuojančiais balkonais projektavusi ir juos dangoraižiuose parduodanti kompanija skelbė, jog 4 kartus per metus siųs sodininkus tvarkyti balkonuose augančių sodų, tačiau, pasak ekspertų, to nepakanka. Reikėtų kur kas dažniau. Be to, pataria ekspertai, balkonuose reikėtų parinkti nykštukinius augalus, kurie taip greitai neaugtų ir neperaugtų. Tad bėda - ne pati žaliosios architektūros idėja, bet tokių sodų-balkonų netinkama priežiūra. Nes paprasti gyventojai nežino visų augalų priežiūros paslapčių, o neretai ir neturi laiko bei noro užsiimti tokiais darbais.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s