Dažniausiai ant įvairių pasaulio valstybių pinigų vaizduojami šalies lyderiai - karaliai ir prezidentai, bet pasitaiko ir visiškai netikėtų asmenybių.
Feministė Elizabet Frai (D. Britanija)
Nominalas: 5 svarai
„Kalėjimų angelas“ Elizabet Frai (Elizabeth Fry), kurios portretas angliškus banknotus papuošė „už nuopelnus“, dukart pasirodė ant britiškų penkių svarų kupiūrų: nuo 1975 iki 1992 m. ir nuo 2002 m. Viena pirmųjų Anglijos feminisčių (gimė XVIII a.) E.Frai savo pravardę, kaip ir galimybę būti įamžintai ant banknotų, pelnė už kalėjimų sistemos reformas. Aktyvistės pastangomis viename Anglijos kalėjime, o vėliau ir likusiuose, buvo įdarbintos moterys prižiūrėtojos ir pradėta daugiau rūpintis religiniu nusikaltėlių gyvenimu, jų švietimu. E.Frai Londone įsteigė nakvynės namus benamiams, atidarė medicinos seserų ir našlaičių mokyklas, o 1817 m. kartu su kitomis moterimis įkūrė „Moterų kalėjimų Niugeite reformavimo asociaciją“, vėliau tapusią pirmąja moterų labdaros organizacija. Tačiau 2013 m. E.Frai portretą ant penkių svarų buvo nutarta pakeisti buvusio ministro pirmininko V.Čerčilio (W.Churchill) nuotrauka. Kovotojai už moterų teises pasipiktino tokia diskriminacija, o organizacija „The Women’s Room“ pagrasino Anglijos banką paduoti į teismą. Jei jau reikia kurti naują banknotų dizainą, feministės pasiūlė naujas kandidatūras: rašytoją Meri Volstonkraft (Mary Wollstonecraft), gailestingąją seserį Meri Sikol (Mary Seacole) arba biofizikę Rozalind Franklin (Rosalind Franklin). Nutarimas pakeisti E.Frai V.Čerčiliu atšauktas nebuvo, garsusis valstybės veikėjas 2016 m. pasirodė ant 5 svarų banknotų. Bet Angliljos banko valdytojas Markas Karnis (Mark Carney) pažadėjo, kad ant 10 svarų banknoto bus rašytojos Džeinės Ostin (Jane Austen) portretas.
Futbolininkas Džordžas Bestas (Šiaurės Airija)
Nominalas: 5 svarai
„Kai numirsiu, noriu būti prisimenamas kaip geriausias visų laikų futbolininkas“, - tikėjosi legendinis „Manchester United“ žaidėjas Džordžas Bestas (George Best), žaidęs ir Šiaurės Airijos rinktinėje. Jo lūkesčiai išsipildė: 2005 m. jo portretas pateko ant 5 svarų kupiūrų, išleistų Šiaurės Airijos banko. Banknoto pasirodymas sutapo su pirmosiomis futbolininko mirties metinėmis. Jis tapo vieninteliu futbolininku, kurio atvaizdas puošia banknotus. Limituota svarų serija buvo išgraibstyta per kelias dienas ir, nepaisant to, kad vietos pinigai galioja tik Šiaurės Airijoje, priimti banknotus su Dž.Bestu sutiko ir Mančesteris. Interneto aukcione eBay už vieną kupiūrą buvo siūloma kelis kartus daugiau negu nominalas.
Everesto užkariautojas seras Edmundas Hilaris (N.Zelandija)
Nominalas: 5 doleriai
Prieš keletą metų N.Zelandijoje buvo rimtai svarstoma atsisakyti grynųjų pinigų - jie nėra populiarūs. 2009 m. duomenimis 83 proc. šalies gyventojų už prekes ir paslaugas mokėjo plastikinėmis kortelėmis. Vis dėlto, kol kas grynieji N.Zelandijoje cirkuliuoja ir net yra laikomi vienais gražiausių pasaulyje.
Ant penkių N.Zelandijos dolerių banknoto vaizduojamas pirmasis žmogus, pakilęs į Everestą, Edmundas Hilaris (Edmund Hillary) - jis į aukščiausią pasaulio viršūnę užkopė 1953 m., būdamas 33 metų. Po tos ekspedicijos E.Hilaris inicijavo mokyklų ir ligoninių statybą atokiuose Himalajų rajonuose. Šalia alpinisto portreto ant kupiūros vaizduojama N.Zelandijoje esantis Kuko kalnas, šalia kurio 2003 m. buvo pastatytas paminklas E.Hilariui, ir traktoriaus, kuriuo E.Hilaris nusigavo iki Pietų ašigalio, nuotrauka. Kitoje banknoto pusėje - vienas rečiausių pasaulyje geltonakis pingvinas, taip pat augalai, augantys N.Zelandijoje.
Režisierius Ingmaras Bergmanas (Švedija)
Nominalas: 200 kronų
Prieš keletą metų Švedijos kronos buvo pripažintos nešvariausiais pinigais Europoje. Tokią išvadą padarė Oksfordo universiteto profesorius Janas Tompsonas, ant banknotų aptikęs apie 40 tūkst. bakterijų. Bet dar prieš mokslininko išvadą Švedijos bankas paskelbė išleisiantis naujo pavyzdžio kupiūras. 2015 m. spalį pradėjo cirkuliuoti 20, 50, 200 ir 1000 kronų banknotai, o vėliau - dar dviejų nominalų - 100 ir 500 kronų.
200 kronų kupiūra tapo visiškai naujove, anksčiau tokio nominalo nebuvo. Ją papuošė Ingmaro Bergmano (Ingmar Bergman) portretas, o kitoje pusėje vaizduojama Gotlando sala, kurioje yra palaidotas kultinis režisierius. Ant 20 kronų kupiūros rašytoją Selmą Lagerliof (Selma Lagerloef) pakeitė Astrida Lindgren ir jos Pepė Ilgakojinė. Ant 100 kronų - aktorė Greta Garbo, ant 500 - operos dainininkė Birgit Nilson (Birgit Nilsson). Ant 50 kronų banknoto atsidūrė estrados atlikėjas Evertas Tobas (Evert Taube), pasirinktas vietoj dainininkės Dženi Lind (Jenny Lind). Ant 1000 kronų atspausdintas buvusio JT generalinio sekretoriaus Dago Hamaršeldo (Dug Hammarskjoeld) portretas, kuris pakeitė karaliaus Gustavo Vazos atvaizdą.
Siuvėja ir visuomenės veikėja Ragnheidur Jonsdotir (Islandija)
Nominalas: 5000 kronų
Religiniai veikėjai ant islandiškų banknotų - ne retenybė, bet 5000 kronų kupiūrą papuošė ne vyskupas Gislis Torlaksonas (Gisli Torlaksson), o jo žmona. Siuvėja Ragnheidur Jonsdotir (Ragnheidur Jonsdottir), gyvenusi XVI a., buvo trečioji vyskupo žmona. Pats dvasininkas bei dvi pirmosios žmonos taip pat yra ant banknoto, bet jų portretai gerokai mažesni. Siuvėja vaizduojama ant abiejų banknoto pusių. Averse - viena, reverse - su dviem mokinėmis, su kuriomis kartu siuvinėja gobeleną. Iš dešinės - ornamentas su jos inicialais. Šie banknotai, kaip ir visi kiti Islandijos pinigai, yra spausdinami ne šalyje, o D.Britanijos karališkojoje spaustuvėje.
Dailininkai sutuoktiniai Frida Kalo ir Diegas Rivera (Meksika)
Nominalas: 500 pesų
2010 m. ant meksikietiško 500 pesų banknoto pasirodė iškart dvi garsenybės. Šalies centrinis bankas nusprendė, kad ant kupiūros bus „prestižiškiausių“ Meksikos dailininkų Fridos Kalo (Frida Kahlo) ir Diego Riveros (Diego Rivera) autoportretai. Be dailininkų autoportretų ant Meksikos pinigų yra ir daugiau jų kūrinių. Dailininkai, drauge atsidūrę ant banknoto, dukart tapo sutuoktiniais. Frida šią jų sąjungą apibūdino taip: „Mano gyvenime buvo dvi avarijos. Viena - kai autobusas įsirėžė į tramvajų, kita - tai Diegas“.
Išradėjas Džeimsas Vatas ir verslininkas Metju Boltonas (D.Britanija)
Nominalas: 50 svarų
2011 m. ant didžiausio nominalo - 50 svarų - banknoto pirmą kartą istorijoje buvo atspausdintas dvigubas portretas. Ant pinigo pateko garo variklio išradėjas Džeimsas Vatas (James Watt) ir verslininkas Metju Boltonas (Matthew Boulton). XVIII a. jie padėjo įveikti pinigų klastotojus, kurie plačiai veikė apie 1780 metus, kai Anglijoje trūko valiutos. 1788 m. M.Boltonas Birmingame įsteigė monetų kalyklą, kurioje buvo pirmą kartą panaudotas garinis presas, kaldinęs briaunotas monetas, kurias yra sunku suklastoti.
Banknotas su Dž.Vatu ir M. Boltonu taip pat pasirodė patikimesnis už ankstesnį: apsauginis metalinis siūlas buvo įaustas į popierių, o ne įspaustas, kaip anksčiau. Išradėjas ir verslininkas ant 50 svarų banknoto pakeitė pirmąjį Anglijos banko vadovą serą Džoną Hubloną (John Houblon).
Šachmatininkas Paulis Keresas (Estija)
Nominalas: 5 kronos
Vienintelis pasaulyje didmeistris, patekęs ant banknoto - garsus estų šachmatininkas Paulis Keresas (Paul Keres). Jis Estijoje yra toks populiarus, kad jo vardu yra pavadintos gatvės Taline, Narvoje ir Pernu, jo portretas puošia ir pašto ženklus. 1994 m. P.Kereso portretas atsidūrė ir ant vietos valiutos: 5 kronų banknotas buvo naudojamas iki 2011 m., kai šalyje buvo įvestas euras. 2016 m. Paulis Keresas papuošė dar vieną estišką pinigą: švenčiant jo 100-ąjį jubiliejų buvo nukaldintos 2 eurų nominalo atminimo monetos.
Operos primadona Neli Melba (Australija)
Nominalas: 100 Australijos dolerių
Australijos doleriai nuo 1988 m. spausdinami ne ant popieriaus, o ant specialaus plono plastiko. Ant banknotų yra rašytojo ir mašinėlės avims kirpti išradėjo Deivido Junaipono (David Unaipon), poetės Meri Gilmor (Mary Gilmore) ir pirmosios moters, išrinktos į šalies parlamentą Editos Kouen (Edith Cohen) atvaizdai.
Didžiausio nominalo banknoto averse - garsios operos atlikėjos Neli Melbos (Nellie Melba) portretas. Ji buvo pirmoji australė, atsidūrusi ant žurnalo „Time“ viršelio, taip pat pirmoji, kurios balsas buvo įrašytas fonografu. Šalia N.Melbos portreto ant banknoto - interjeras teatro, kuriame ji dainavo. Kupiūrą su primadona „dalijasi“ inžinierius ir karininkas, Pirmojo pasaulinio karo didvyris seras Džonas Monašas (John Monash), kurio atvaizdas yra kitoje banknoto pusėje.