respublika.lt

Nepaprasta paprasto pieštuko istorija

(0)
Publikuota: 2021 liepos 18 09:40:07, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Faberių karta - Otilija, Aleksandras ir dukra Elizabet. Faber-castell.eu nuot

Pieštukas - universaliausia, ekonomiškiausia, ekologiškiausia ir kartu paprasčiausia rašymo ir piešimo priemonė. Net interneto amžiuje jų gaminama ir nuperkama milijonų milijonai. Vaikai juo mokosi rašyti, suaugusiesiems jis yra būtinas užsirašinėti visokioms pastaboms, eskizams ir juodraščiams. Pieštukas yra ilgaamžis, nereiklus, jo neveikia temperatūrų pokyčiai, juo galima rašyti po vandeniu ir net kosmose.

 

Nesusipratimas dėl grafito

Pieštuko istorija yra sudėtinga. Įdomu, kad vadinamasis „švino pieštukas" niekada nebuvo kaip nors susijęs su švinu. Jau Plinijus Vyresnysis rašė apie mažus švino diskus, kurie buvo naudojami linijoms braižyti, bet ne rašyti ar piešti. Iš tiesų „švino pieštukas" visada buvo grafitinis. Būtent iš šio mineralo buvo ir yra gaminami pieštukai. Kaip rašoma 1565 m. Britanijos rašytiniuose šaltiniuose, Kamberlendo kalvose buvo aptiktas didelis grafito telkinys. Žmonės manė, kad rado švino sulfido ir tik XVIII a. pabaigoje chemikas Karlas Vilhelmas Šėlė (Carl Wilhelm Scheele) įrodė, kad menama švino rūda iš tiesų yra visai kitokia medžiaga. Jis ją pavadino grafitu (iš graikiško žodžio, reiškiančio raštą). Grafitas yra daug minkštesnis už deimantą, bet taip pat yra tam tikros formos anglis ir visiškai nenuodingas.

Grafitas iš Kamberlendo šachtos buvo naudojamas paprasčiausiems pieštukams gaminti. Kai atsargos ėmė sekti, eksportuoti iškaseną buvo uždrausta grasinant mirties bausme. Šio „juodojo aukso" trūkumas pakėlė jo kainą tarptautinėje rinkoje iki 200 frankų už svarą. Kartu grafito ir iš jo pagamintų pieštukų kokybė prastėjo dėl įvairių priemaišų. Tik būdama monopolininkė D.Britanija galėjo išlaikyti tokias aukštas kainas.

Faberių verslas

Visame pasaulyje žinoma pieštukus gaminanti kompanija „Faber Castell" buvo įkurta 1761 m. - gerokai prieš Prancūzų revoliuciją ir Jungtinių Amerikos Valstijų įsikūrimą. Garsiai senų tradicijų šeimos įmonei - jau daugiau kaip 250 metų.

Vokietijoje pieštukai pirmą kartą minimi 1644 m. artilerijos karininko užrašų knygutėje. Šteino kaimelyje prie Niurnbergo pirmieji amatininkai, gaminę pieštukus su grafito šerdimi, atsirado 1719 m. O 1758 m. ten apsigyveno stalius vardu Kasparas Faberis, po trejų metų taip pat pradėjęs pieštukų gamybą. Anksčiau, norint pasinaudoti gabalėliu grafito, jį reikėdavo apvynioti juostele arba suspausti tarp dviejų pagaliukų, o Kasparas pirmasis sugalvojo pagaminti grafito šerdį ir įdėti ją į patikimą medinį apvalkalą. K.Faberio produkcija buvo paklausi, gerai perkama Niurnbergo turguje. Tai buvo Šviečiamasis amžius, žmonės mokėsi rašyti, todėl pieštukai buvo paklausūs. Nuo tada beveik tris šimtmečius jau devynių šios šeimos kartų atstovai tobulina tokį, regis, paprastą daiktą kaip pieštukas.

Garsiausias šios dinastijos atstovas buvo Lotaras fon Faberis (Lothar fon Faber), mokęsis Paryžiuje ir jau ten svarstęs, kaip šeimos verslą paversti pasauliniu lyderiu. Energingas ir toliaregiškas Kasparo proanūkis Lotaras pradėjo vadovauti kompanijai 1839 m. Jis nusprendė pieštuką paversti liukso klasės preke. Be to, paveldėtojo tėvas mirė anksti, o motinai buvo striuka su pinigais, ir Lotaras jai prisiekė iš pieštukų uždirbti milijoną.

„Faber-Castell": ne šiaip pieštukas

1851 m. Lotaras Faberis sugalvojo šešiabriaunį medinį korpusą grafitui, kad pieštuko padėtis rašant ant pasvirusio paviršiaus būtų stabilesnė. Jis ne tik pradėjo gaminti šešiabriaunius pieštukus, bet ir įvedė tam tikrus pieštukų ilgio, skersmens ir kietumo standartus, kuriuos priėmė dauguma kitų gamintojų. Tokia pieštukų forma ir šiandien yra pagrindinė. Be to, verslininkas mechanizavo gamybą, fabrike pradėjęs naudoti garo mašinas. Ypatingą kedrų medieną vokiškiems pieštukams specialiai veždavo iš Floridos. Be to, L.Faberis sudarė sutartį su Sibiro rūdynu, iš kurio į jo fabriką buvo tiekiamas pirmarūšis grafitas. Dėl viso to pieštukai buvo brangūs, bet svarbiausia jam buvo kokybė. Ambicingasis verslininkas pasiekė tikslą: pradėjo gaminti geriausius pieštukus, išgarsėjusius visame pasaulyje. Jais rašė J.V.Gėtė (J.W.Goethe), Faberio pieštukais žavėjosi Vincentas van Gogas (Vincent van Gogh), draugams girdamas jų puikią juodą spalvą.

Už nuopelnus šalies ekonominiam ir socialiniam vystymuisi Lotaras Faberis pelnė daugybę apdovanojimų, jam buvo suteiktas kilmingojo rangas ir šeima prie pavardės galėjo prisidurti priedėlį „fon". 1881 m. jam buvo suteiktas barono titulas, o 1891 m. - teisė šį titulą paveldėti.

Šeimos įmonė plėtėsi ir Lotaras fon Faberis atidarė filialus užsienyje - Paryžiuje, Londone, Niujorke ir Sankt Peterburge. Kai rinkoje neišvengiamai atsirado pigių ir nekokybiškų jo pieštukų klastočių, L.fon Faberis peticija kreipėsi į imperijos parlamentą, reikalaudamas įvesti įstatymą, ginantį prekės ženklus.

Vienintelis Lotaro sūnus Vilhelmas, dideliu kūrybiniu potencialu pasižymintis žmogus, tėvo viltis ir atrama, sėkmingai tęsė kompanijos veiklą. Tačiau netekus dviejų sūnų, jo sveikata sušlubavo ir jis mirė vos 42-ejų, palikęs fabriką žmonai ir trims dukroms. Viena iš Vilhelmo dukterų, Otilija, ištekėjo už labai senos ir garsios giminės atstovo, grafo Aleksandro Kastelio-Riudenhauzeno (Alexander Castell Ruedenhausen). Tačiau jos senelio valia bendrovė visada turėjo išsaugoti Faberių pavardę. Taigi susivienijus dviems šeimoms, firma buvo pavadinta „Faber Castell". Dabar tai vienas žinomiausių prekės ženklų.

Grafas Aleksandras greitai perprato verslo paslaptis ir tęsė Faberių šeimos pradėtą fabriko gamybinių pajėgumų plėtrą. Jis sukūrė ir naują bendrovės logotipą - „Riterių turnyras". XX a. pradžioje grafas Aleksandras išleido pirmąją partiją žalių pieštukų „Castell 9000", kurie dėl nepriekaištingo dizaino tapo įmonės bestseleriu ir iki šiol visame pasaulyje yra nepaprastai paklausūs. 1928 m. bendrovė atiteko Aleksandro sūnui, grafui Rolandui fon Faber-Kasteliui. Jis praplėtė gaminamos produkcijos asortimentą, atidarė atstovybę Prancūzijoje, įsteigė fabrikus Airijoje, Austrijoje, Australijoje, Peru. Rolando dėka „Faber Castell" tapo vienu didžiausių „žaidėjų" tarptautinėje kanceliarijos prekių rinkoje.

2016 m. JAV miręs pieštukų imperijos valdytojas Antonas Volfgangas fon Faber-Kastelis buvo aštuntosios šeimos verslą tęsiančios kartos atstovas. Bendrovės darbuotojai bosą taip ir vadindavo - „grafas". Su lankytojais grafas A.fon Faber-Kastelis, nepaprastas perfekcionistas ir skrupulingas verslininkas, visada susitikdavo vilkėdamas prabangų kostiumą su idealiai pritaikytu kaklaraiščiu ir to paties atspalvio nosinaite švarko kišenėlėje. Jis pats buvo įmonės vizitinė kortelė. Šeimos paveldą - verslą, tapusį nacionaliniu pasididžiavimu, - jis išlaikė ir uoliai vystė. „Tradicija reiškia - išsaugoti ne pelenus, o kaitrą", - kartodavo jis.

Pasaulinė pieštukų gamybos lyderė

Šiandien firma „Faber Castell" - medinių pieštukų ir kitų priemonių profesionaliai meninei kūrybai ir braižybai lyderė pasaulyje. Firma gamina ir biuro reikmenis: paprastus ir spalvotus pieštukus, rutulinius rašiklius ir plunksnakočius, kreideles ir grafito šerdeles, trintukus, pieštukų drožtukus, flomasterius, žymeklius. Visa produkcija su pasauliniu prekės ženklu „Faber Castell" pasižymi nepriekaištinga kokybe ir dideliu funkcionalumu. 10 proc. firmos produkcijos sudaro kosmetikos prekės: ji gamina „Faber-Castell-Cosmetics" prekės ženklo reikmenis daugeliui pasaulinių kosmetikos firmų. Bet esmė nesikeičia - tai taip pat pieštukai. Kokį gauna pelną, įmonė neskelbia.

Kasmet „Faber Castell" pagamina daugiau kaip 2 milijardus medinių pieštukų, todėl koncernas yra pasaulinis šios srities lyderis. Šiandien jų rinkinį rastume kiekvieno moksleivio kuprinėje ir tarp kiekvieno dailininko piešimo reikmenų. Pieštukai ir kiti „Faber Castell" gaminiai yra Vokietijoje pagamintų prekių klasika.

Daugybė firmos pieštukų modelių pelnė apdovanojimus tarptautiniuose dizaino konkursuose. „Faber Castell" saugo seniausią pasaulyje XVII a. pieštuką, taip pat mažiausią (17,5 mm), didžiausią (19,75 m) ir brangiausią pasaulyje pieštuką iš baltojo aukso su trimis briliantais, kurio kaina - 9000 eurų.

Panašu, kad ir išmaniųjų telefonų, ir kompiuterių eroje koncerno istorija tęsis dar ilgai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s