respublika.lt

Meilė nuo pamatymo dienos (4)

2021 vasario 27 19:30:52
Edita AKSOMAITIENĖ

Lygiai 65 metai - tiek laiko per gyvenimą ranka rankon, petys petin žengia kuršėniškiai Stanislava ir Emilis Šlefendorfai. Sveiku humoru ir jaunatviška energija, kokios gali pavydėti daugelis, trykštantys sutuoktiniai sako, kad jokių paslapčių, kaip šitiek metų išsaugoti darnius tarpusavio santykius, neturi. Ir nereikia būti santykių ekspertu, kad suprastum, jog šioji paslaptis - pagarba vienas kitam, supratimas, atjauta ir meilė.

×
nuotr. 1 nuotr.
Stanislava ir Emilis Šlefendorfai išvien jau 65 metus. Artūro Staponkaus nuotr.

 

Mergina... ant kelio

„Ant kelio radau!" - žvilgsniu paglostydamas savo Staselę nusišypso ponas Emilis. Tiesos jo žodžiuose yra, nes pirmąkart būsimą žmoną pamatė pravažiuojančią tais metais populiaria „palutarka" (pokario metais populiariu pusantratoniu sunkvežimiu).

Tai nutiko 1953-iaisiais. Nuo Tauragės kilęs E.Šlefendorfas, kaip šiandien atsimena, atvyko įsidarbinti vairuotoju Pavenčių cukraus fabrike. Stovi prie įmonės kontoros, lūkuriuoja, kol bus pakviestas. Taip belaukiant į fabriko teritoriją įvažiavo sunkvežimis - prie vairo pagyvenusi moteris. Netrukus įsuko ir kitas: jei akys neapgauna, vairuotoja - lyg ir nieko mergikė. Nė nežvilgtelėjusi į Emilį važiavo ir nuvažiavo.

Paskui abu susitiko fabriko garaže. Abu - vairuotojai. Tik tada nė 20-ies metų neturinčiai Stanislavai priklausė pareiga vežioti darbininkus, o jam, metais perkopusiam 20-metį, visą kitą, ko cukraus fabriko veikloje prireikia.

Pavakarę Staselė vežė darbininkus namo į Kuršėnų geležinkelio stotį. Nors jis gyveno bendrabutyje Kuršėnuose, ant Ventos upės kranto, nutarė truputį pagudrauti. Taigi, nors ir ne pakeliui, sėdo į sunkvežimio „kuzovą" kartu su visais važiuojančiais. Skrieja Staselės vairuojama „palutarka" sparnais kedendama - jausmas, kad veža patinkanti mergina, šildo Emiliui širdį.

Pasiekę tikslą, išlipo visi, išskyrus E.Šlefendorfą, kuris nustebusiai vairuotojai užtikrintai pareiškė gyvenantis ne čia, o visai kitame miesto gale. Tada juodu pirmąkart šiek tiek pasikalbėjo.

„Net ir neatsimenu, ar tada man davei bučkelį atsisveikindama..." - šmaikštauja vyras žmonai.

Nedaro vyras paslapties: labai patiko Staselė nuo pat pamatymo dienos.

1956 metų vasario 12 dieną apsisprendė. Šaltas vasaris tais metais buvo, pusningas. Bet jaunų širdžių tai nešaldė - jausmai, sako, buvę stipresni už šaltį.

„Tai kad jis labai gražus buvo - aukštas, garbanotas, „unoras" tokį vyrą turėti!" - nusikvatoja guvi moteris.

Susituokę vieningai sutarė, kad ne pastogės pirmiausia dairysis, o nusipirks mašiniuką. Įsigijo gražuolę „Pobiedą" - ir buvo antri Kuršėnuose!

1960 metais gimė sūnus Robertas, po šešerių metų - dukra Rolanda.

Kaip ant mielių ėmė kilti nuosavas namas - daugumą darbų pasakoja atlikę savo rankomis, dar geri draugai - beveik visi jie taip pat vairuotojai - padėjo, statybinių medžiagų „po paskyra" gavo.

Tame pačių statytame name Kuršėnuose, K.Donelaičio gatvėje, Šlefendorfai gyvena ir šiandien.

Dar tuo laiku abu šoko „Pavenčių autotransporto" šokių kolektyve. Su juo sutuoktiniai dalyvavo net dviejose tuometinėse šokių ir dainų šventėse.

Stanislavai apmaudu, kad vyras su ja poroje netrepsėjo, o pasirinko tokią Verą. O Emilis atviras: svetima moteris mažiau komanduoja.

Užtat ji, Staselė, šoko su tokiu šoferiuku Grigaičiu, dabar jam jau 100 metų, gyvena Vilniuje. Kartas nuo karto abu susiskambina.

Namų dūmai - tik dėl skonio

„Mes abudu ir abudu. Jei važiuojam kažkur, būtinai dviese, jei einam į svečius, irgi neatsilikdami, jei balius, mėgstu „padainioti", Emilis - irgi dainininkas, - sako šeimininkė, tuo pačiu švelniai uždėdama ranką sutuoktiniui ant peties. - Ar ne taip, tėveliuk?"

Jei ji nueina rūsin ar už tvarto, žiūrėk, po kelių minučių jis jau ir šaukia: „Kur tu, mažėlele?!"

Aišku, kad dūmų pasitaiko - kokie namai, sako abu, be dūmų, jei ugnelė kūrenama, tai ir dūmų atsiranda!

Kad ir kalbant apie krepšinio arba futbolo rungtynes, dėl kurių galvą pametęs Emilis. Jei žaidžia, pavyzdžiui, Šiaulių „Šiauliai", už kuriuos jis serga, žmona būtinai stoja palaikyti varžovų. Ginčas užprogramuotas. Bet tik iki to momento, kol patogiai ant sofutės įsitaisiusi „sirgalė" saldžiai užmiega.

Pasibarti jiedviem, aišku, pasitaiko ir kiek rimčiau. Sako, čia būtinas dalykas kiekvieniems namams. Svarbu, kad barnis laiku būtų užbaigtas: kažkuris laiku nutilo, kažkuris atsiprašė - artimuose santykiuose juk ne pats svarbiausias dalykas būti visada teisiam, kur kas svarbiau - būti laimingam.

„Reikia gyventi taip, kad nepradėtų abu vadovauti - tada nieko gero nebus. Aš atidaviau vadovavimą savo mažylei ir gyvenu laimingas. Moteris vis tiek visus namų kampus laiko - taip Dievo duota", - darnaus gyvenimo paslaptimis dalijasi E.Šlefendorfas.

O jei jau visai rimtai pakalbant, nėra dėl ko dviem artimiems žmonėms pyktis. Juolab kad ir mintys, ir nuomonės abiejų dažniausiai sutampa - dėl ko gi ginčytis, jeigu juoda abiem yra juoda, o balta - abiem balta?

„Na, bet jeigu pasipykstam, tai tik dėl maisto. Nenori senelis valgyti. Tai aš padaliju kotletus: tau du ir man du - privalom abu suvalgyti", - savo gudravimus išduoda ponia Stanislava.

Sako ryte prabudusi jau ir ragina tėveliuką kuo skubiau keltis - ji valgyti norinti! O jis tik bamba: tik valgyti ir valgyti!

„Pusseserės mane vis traukia per dantį, kad jeigu Emilis vieną dieną be manęs liktų, kažkuriai jo būtinai prireiktų. Aš joms atšaunu, kad savo gražuolio nė vienai nepaliksiu, jei jau išeisim, tik abu, ir taškas", - šmaikštauja S.Šlefendorfienė.

Mėlyna ir geltona

Stanislava tik pernai į stalčių padėjo savo ilgametį vairuotojo pažymėjimą - vairavo nuo 1952-ųjų. Tuo pačiu už 110 eurų supirkėjams pardavė ir savo kiek senesnį nei dviejų dešimtmečių „Renault" - pabučiavo pasilenkusi, padėkojo, kad tiek metų jiedviem ištikimai tarnavo, ir pardavė.

Nors rimtų įvykių su šiuo automobiliu išvengta, nuotykių buvę ne sykį. Mat Staselė, grįždama į namus, kažkaip vis suvėluodavo vairą pasukti tiek, kad automobiliu neužkabintų namo kampo. Dabar juokais galvoja, gal jos šturmanas Emilis pavesdavęs...

Taigi įkalčiams paslėpti įsigijo geltonų namo spalvos dažų ir mėlynų - automobilio spalvos: kaskart nespėjus užsukti, Emilis aplankstytą automobilio sparną užpurkšdavo mėlynai, o Stanislava apgadintą namo kampą, pirštą į dažus padažiusi, „užpeckiodavo" geltonai. Tai vyko, kol vieną gražią dieną jų paslapties „neišrišo" žentas...

Visko dar bus

65 bendro gyvenimo metai - brandus jubiliejus.

„Gražus gyvenimas gražiai eina, - sako abu jaunam ir vyresniam darnios santuokos pavyzdį rodantys seniai per aštuoniasdešimt metų perkopę kuršėniškiai. - Pensijas į namus atveža, pavalgyti yra, rimtų vaistų gerti dar nereikia, tik vitaminų, ko daugiau ir norėti."

Abiem, sako užtikrintai, liko dar labai daug, ką nuveikti - dviejų anūkių ir anūko vestuvių sulaukti, proanūkio Kerniaus krikštynose pabuvoti. Kitų reikalų - gausybė.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (4)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6885 eurai, aukotųjų skaičius - 23; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • KOSMOSE: NASA pirmadienį Marse į orą sėkmingai pakėlė sraigtasparnį „Ingenuity“ (liet. „Išradingumas“) ir tai buvo pirmasis istorijoje motorinio orlaivio kitoje planetoje skrydis.

 • AUKŲ NĖRA: ankstų pirmadienį vietos laiku išsiveržė Indonezijos Javos saloje stūksantis Merapio ugnikalnis, 16 kartų išspjaudamas į orą įkaitusią lavą, pranešė šalies vulkanologijos agentūra.
 • TRAUKINYS: sekmadienį Egipte nuo bėgių nuvažiavo keleivinis traukinys ir buvo sužaloti mažiausiai 109 žmonės.
 • GAISRAS: sekmadienio popietę pranešta apie Šiaulių rajone degantį ūkinį pastatą.
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą,
 • UŽBLOKAVO: penktadienį Pakistano vyriausybė, siekdama užtikrinti saugumą šalyje, laikinai užblokavo internetą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
Daugiau

Dienos klausimas

Kur planuojate leisti vasaros atostogas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Koks Jūsų požiūris į mero rinkimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
10. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
11. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
25. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +10 C

+1 +7 C

 

+2 +7 C

+10 +15 C

+8 +14 C

 

+5 +10 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-9 m/s

       

Nuorodos