Ji yra apdovanota vardine žvaigžde Holivudo „Šlovės alėjoje“. Ji buvo priimta Baltuosiuose rūmuose ir Senate, su ja buvo pažįstama Elizabet Teilor. Daugeliui SSRS gimusių žmonių ji - svajonių objektas ir vienas iš vaikystės simbolių. Ji - tai Lesė, gražuolis kolių veislės, bene garsiausias kino pasaulio šuo.
1938 m.
Lesė išvysta pasaulį
Būtent tada rašytojas Erikas Naitas (Eric Knight) žurnale „Saturday Evening Post“ išspausdino apsakymą „Lesė grįžta namo“.To apsakymo herojai - šachtininko iš Jorkšyro sūnus Džo ir jo ištikimas šuo - veislinis gražuolis kolis. Lesė (išvertus iš škotų kalbos jos vardas reiškia „mergaitė“) kasdien pasitikdavo Džo prie mokyklos vartų, bet kartą nebepasirodė. Namie berniuko laukė baisi žinia: tėvai buvo priversti parduoti šunį, kad išsikapstytų iš skolų. Pirkėjas šunį išsivežė už šimtų mylių į savo dvarą Škotijoje. Bet Lesė pripažįsta tik vieną šeimininką - tai Džo. Ji pabėga ir grįžta pas berniuką. Lesės prototipu tapo E.Naitui priklausęs kolis vardu Tutsas. Tutsas pateko pas jį būdamas mažas šuniukas ir šeimininkai iškart pastebėjo jo neeilinį intelektą.
1940 m.
Nuo apsakymo prie romano
Apsakymas taip patiko „Saturday Evening Post“ skaitytojams, kad leidykla „Winston“ iškart nupirko būsimo romano teises. Erikas entuziastingai ėmėsi rašyti knygą, o kiekvieną naują skyrių vakarais garsiai skaitydavo žmonai Džerei ir dukrai Betei. Knyga buvo išleista 1940 m. ir greitai tapo bestseleriu. Knyga buvo išversta į 25 kalbas.
1943 m.
Pirmą kartą kino ekrane
Holivudo studija MGM nutarė pagal romaną sukurti filmą ir nusipirko ekranizacijos teises už 10 tūkst. dolerių, tais laikais visai padorią sumą. Filmas buvo pavadintas „Lesė grįžta namo“. Knygos turinys jame buvo perteiktas gana tiksliai. Jaunąjį Džo suvaidino Rodis Makdauelas (Roddy McDowall), vėliau už vaidmenį filme „Kleopatra“ nominuotas „Auksiniam gaubliui“, o kompaniją jam sudarė 10-ies metų Elizabet Teilor (Elizabeth Taylor). Pirmasis Lesės vaidmens atlikėjas vadinosi Pelas, ir jis buvo patinas! Ir tai nebuvo filmo kūrėjų brokas: mat kolių kalytės savo „kailinius“ keičia mažiausia kartą per metus, todėl negali labai ilgai filmuotis. Be to, patinai yra paklusnesni ir ištvermingesni. Per atranką metų amžiaus šuo buvo atrinktas iš pusantro tūkstančio pretendentų. Filmuodamasis Pelas dirbo 5 dienas per savaitę po 7 valandas per parą. Jis turėjo ne tik asmeninį būstą, bet ir gaudavo solidų honorarą (studija šeimininkui mokėjo 250 dolerių per savaitę). Beje, jaunoji Elizabet Teilor, kuriai teko Prisilos vaidmuo, uždirbdavo vos 100 dolerių per savaitę.
1954 m.
20 metų trukusi istorija
Serialas „Lesė“ JAV televizijos ekranuose pasirodė 1954 m. rugsėjo 12 dieną. Serialas „Lesė“ pasirodė esąs toks sėkmingas, kad buvo demonstruojamas beveik 20 metų (iš viso 571 serija!) Pirmosiose serialo serijose pagrindinį vaidmenį vaidino tas pats Pelas, o vėliau Lesės vaidmuo atiteko penkiems jo palikuonims: Lesei jaunesniajai (1954-1959), Spukui (1960), Beibi (1960-1966), Majai (1966-1971) ir Hei Hei (1971-1973). Serialas dukart pelnė pagrindinę Amerikos televizijos premiją „Emmy“. 1967 m. Lesė apsilankė Baltuosiuose rūmuose, o 1967 m. buvo pakviesta pietų į Senato valgyklą.
1960 m.
Žvaigždė Holivudo „Šlovės alėjoje“
Lesė - vienas iš trijų šunų, pagerbtų vardine žvaigžde Holivudo „Šlovės alėjoje“ už įnašą į kino meną. Tiesa, kiti du šunys, Rin Tin Tin ir Stronghartas, iš tikrųjų egzistavo, o Lesė - grynai išgalvotas personažas. Beje, žvaigždes „Šlovės alėjoje“ taip pat turi išgalvoti personažai Peliukas Mikis ir Triušis Banis, Ančiukas Donaldas, Varliukas Kermitas, Šrekas, Godzila, Mikė Pūkuotukas, taip pat Simpsonai ir Mapetai.
2020 m.
Istorija tęsiasi
Amerikos kino žurnalas „Variety“ 2005 m. Lesę - vienintelę iš visų gyvūnų - įtraukė į 100 svarbiausių visų laikų popdievaičių sąrašą.
Istorija apie Lesę į ekraną buvo perkelta daugiau kaip dvidešimt kartų - vaidybiniuose, animaciniuose filmuose ir serialuose. Netrukus pasirodys nauja garsiosios istorijos versija, kurios veiksmas vyksta mūsų dienomis - filmas „Lesė grįžta“.