respublika.lt

Lapkričio 22 d. vardadieniai ir kitos įdomybės

2022 lapkričio 22 05:00:00
Eltos inf.

Lapkričio dvidešimt antroji, antradienis - 326-oji metų diena (antroji 47-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 39 dienos.

×
nuotr. 1 nuotr.
Pixabay nuotr.

 Lapkričio 22-oji
- Šv. Cecilijos, muzikantų diena. Europoje šventoji Cecilija buvo laikoma vargonininkų, instrumentų gamintojų, muzikantų, dainininkų ir poetų globėja.

Savo vardadienius šiandien švenčia Cilė, Cecilija, Cecilijus, Cecilius, Cilas, Cilė, Dargintė, Laimutis, Steikintas, Suvaidas, Suvaidė, Suvainas, Suvainė.

Šią dieną:

1893 m. caro valdžia susidorojo su Kražių parapijos tikinčiaisiais, pasipriešinusiais valdžiai. Nužudyti 9 žmonės, apie 50 - sužeista, 330 - tardyta, 71 - atiduotas teismui.

1905 m. įkurta Lietuvos valstiečių sąjunga.

1999 m. į kunigus įšventinti pirmieji šeši Vilniaus kunigų seminarijos auklėtiniai - diakonai.

2000 m. Kaune, Raudonojo Kryžiaus ligoninėje, atidarytas pirmasis Lietuvoje Psichodinaminės psichoterapijos sektorius.

2001 m. Minske pasirašyta Lietuvos ir Baltarusijos kultūros ministerijų bendradarbiavimo sutartis.

2002 m. pasveikinti Lietuvos žmonių šaliai sulaukus kvietimo tapti NATO nare bei susitikti su trijų Baltijos valstybių vadovais į Vilnių atvyko Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas George'as W. Bushas su žmona Laura Bush. Oficialūs susitikimai vyko lapkričio 23-iąją.

2003 m. Marijampolėje atidengtas paminklas „Tauro" apygardos partizanams, kovojusiems Suvalkijoje 1944-1955 metais. Pokario kovose žuvo apie 7 tūkst. šios apygardos partizanų ir jų ryšininkų.

2006 m. Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ir jos vyras Edinburgo hercogas Philipas laiške, adresuotame Seimui, pareiškė nuoširdžią padėką už įsimintino vizito organizavimą. Didžiosios Britanijos karališkoji pora Lietuvoje lankėsi 2006 m. spalio 16-18 dienomis.

2007 m. Seime paminėtas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro profesoriaus Kazimiero Antanavičiaus atminimas. Lapkričio 25-ąją jam būtų sukakę 70 metų.

2010 m. Miknių-Pėtrėčių sodyboje Mėnaičių kaime, Radviliškio rajone, atidarytas Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio tarybos 1949 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo memorialas. Memorialą, kurį sudaro atstatytas Lietuvos partizanų vyriausiosios vadavietės bunkeris, virš jo esanti klėtis ir šalia bunkerio pastatytas paminklas, pašventino Lietuvos kariuomenės ordinaras vyskupas Gintaras Grušas.

2012 m. prozininkė, eseistė Giedra Radvilavičiūtė kartu su dar vienuolika rašytojų Briuselyje atsiėmė šių metų Europos Sąjungos literatūros premiją.

2013 m. ant sostinės Gedimino prospekto 9-ojo pastato atidengta lenta, primenanti, kad šiame pastate buvo atkurta Lietuvos kariuomenė. Į pastatą tuomečiame Jurgio prospekto Nr. 11 įsikėlė Lietuvos Taryba, čia taip pat įsikūrė pirmoji tuometė Krašto apsaugos ministerija. Šiame pastate buvo pradėti registruoti ir pirmieji kariuomenės savanoriai.

2019 m. Vilniuje vyko 1863-1864 metų sukilimo vadų ir dalyvių valstybinės laidotuvės. Iškilmingoje sukilimo vadų Zigmanto Sierakausko ir Konstantino Kalinausko bei dar 18 sukilėlių palaidojimo ceremonijoje dalyvavo Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Gitanas Nausėda ir Andrzejus Duda su sutuoktinėmis, Baltarusijos vicepremjeras Igoris Petrišenka, Ukrainos ir Latvijos vyriausybių atstovai. Sukilimo dalyviai palaidoti Rasų kapinių koplyčioje.

Dienos citata: „Atidėliojimas - laiko vagis" (E. Jungas).

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
2
F
  • SKULPTŪRA: Lapkričio 27 dieną, artėjant 65-osioms brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago žūties metinėms, Merkinėje buvo atidengta skulptoriaus Gintauto Lukošaičio sukurta skulptūra „Vanagas su vanagėliu“ ir atidarytas Lietuvos partizanų vado vardu pavadintas skverelis.
  • TVARKA: VRM keičia užsieniečių įsileidimo tvarką, siekdama, kad į šalį neatvyktų Lietuvai priešiškų užsienio valstybių piliečiai, galintys kelti grėsmę nacionaliniam saugumui ir viešajai tvarkai - tikimasi, kad tai padės apsisaugoti nuo savo biografijos detales slepiančių rusų.
  • TEISĖJA: Po dešimties metų teisėjos darbą paliekanti Vilniaus miesto apylinkės teismo apylinkės teismo teisėja Ramunė Makelienė sako „labai pavargusi ir perdegusi“ nuo įtempto darbo ir jo krūvio - ji papildė sąrašą teisėjų, paliekančių ir kritikuojančių teismų sistemą dėl sunkių darbo sąlygų.
  • LĖŠOS: Išnaudoję šiems metams komandiruotėms skirtas lėšas parlamentarai į jas vyks kitų metų sąskaita - Seimo kanceliarijos duomenimis, iki lapkričio 8-osios komandiruotėms išleisti 458 tūkst. 898 eurai.
  • ORIGINALAS: Istorinėje Prezidentūroje Kaune sekmadienį baigiamas eksponuoti iš Vokietijos atvežtas Vasario 16-osios Akto originalas.
  • AKCIJOS: Vakarų sankcijų suvaržytos Baltarusijos trąšų gamintojos „Belaruskalij“ trąšas iki šių metų vasario Klaipėdos uoste krovusio Birių krovinių terminalo (BKT) didžiausias akcininkas Igoris Udovickis neatskleidžia, ar iš „Belaruskalij“ įsigijo 30 proc. jo valdomų BKT akcijų ir taip tapo vieninteliu įmonės savininku.
  • EGLUTĖS: Parduotuvėse, įskaitant ir elektronines, jau porą savaičių vyksta aktyvi prekyba dirbtinėmis kalėdinėmis eglutėmis - nors šį sezoną eglutės šiek tiek pabrango, jų pardavimai ne tik nemažėja, bet ir auga.
  • KALĖDOS: Prezidentas Gitanas Nausėda ir ponia Diana Nausėdienė šeštadienį įžiebė pagrindinę Prezidentūros šv. Kalėdų eglę, papuoštą visoje Lietuvoje žmonių sukurtomis dekoracijomis.
  • MUZIEJAI: Kultūros ministerijai pavaldūs nacionaliniai ir respublikiniai muziejai kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį kviečia lankytojus apžiūrėti savo nuolatines ekspozicijas nemokamai.
  • MOKYTOJA: Vilniaus savivaldybės komisija konstatavo, kad lietuvių kalbos mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė į darbą „Juventos“ gimnazijoje grąžinta pažeidus tvarką – tinkamai nepaskelbus atrankos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar dalyvausite savo miesto eglutės įžiebimo šventėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurį iš šių kandidatų norėtumėte matyti Vilniaus meru?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 0 C

-3 +1 C

 

-2 0 C

-2 +1 C

-1 +1 C

 

-2 +1 C

0-4 m/s

0-3 m/s

 

0-3 m/s