respublika.lt

Keisčiausi ir ilgiausiai trunkantys ginčai dėl teritorijų

(0)
Publikuota: 2020 sausio 10 20:20:30, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Marbl Hilas. „Wikipedia“ nuotr.

Pasaulio istorijoje būta nemažai atvejų, kai dėl teritorijos, į kurią pretendavo kelios valstybės, kildavo konfliktai ir net prasidėdavo karai. Ginčų gali kilti ir dėl kartografinių klaidų ar geografinių anomalijų. O kai kada pasitaiko ir itin keistų teritorinių nesutarimų.

 

Liberlendas

Keista, bet prie Serbijos ir Kroatijos sienos yra mažas žemės lopinėlis (7 kv. km), į kurį dar neseniai nepretendavo nė viena iš su juo besiribojančių valstybių. Kroatija teigia, kad teritorija priklauso Serbijai, o ši šalis visiškai neskuba pripažinti jos sava.

Taigi, 2015 metais politikos aktyvistas iš Čekijos Vitas Jedlička paskelbė apie naujos mikrovalstybės įkūrimą ginčytinoje teritorijoje - Laisvosios Liberlendo Respublikos. Save aktyvistas paskyrė jos prezidentu, finansų, užsienio reikalų, vidaus reikalų ir teisingumo ministru. Tiesa, dėl neteisėto sienos kirtimo „prezidentą“ buvo sulaikę Kroatijos pareigūnai. Teritorija, kaip mano dviejų valstybių valdžia, turi atitekti Serbijai arba Kroatijai, tik jau ne trečiajai šaliai ir neaiškiai virtualiai valstybei.

Kurilų salos

Jau ilgiau kaip pusę amžiaus tęsiasi ginčai dėl Kurilų salų, po Antrojo pasaulinio karo pagal Jaltos susitarimą atitekusių SSRS, priklausomybės. Net 1956 m. pasirašytoji deklaracija, pagal kurią dviejų šalių kariniai veiksmai buvo nutraukti, Kurilų klausimo neišsprendė. Į dvi piečiausiai esančias dideles Iturupos ir Kunašyro salas bei Šikotano ir Chabomajaus saleles pretenduoja Japonija. Japonijos ginčijamos salos vadinamos „Šiaurinėmis teritorijomis“. 1952 m. Japonija pasirašė taikos sutartis su pasaulio valstybėmis, tačiau, neišsprendus jos pretenzijų į Kurilų salas klausimo, taikos sutartis su Rusija yra nepasirašyta iki šiol.

Marbl Hilas

Į šį nedidelį Niujorko rajoną pretenduoja Manhatanas ir Bronksas. 1895 m. Harlemo ir Hadsono upes sujungė Harlemo laivybos kanalas, atskyręs šiaurinę Manhatano dalį ir Marbl Hilą pavertęs sala. Nuo Bronkso šią teritoriją skyrė sena upės vaga. 1914 m. ji buvo užpilta ir faktiškai Marbl Hilas tapo Bronkso dalimi, bet juridiškai priklauso Manhatanui. Net 70 metų du rajonai nepaliaujamai ginčijosi, kol 1984 m. buvo patenkinta Marbl Hilo gyventojų peticija ir paskelbta, kad rajonas nuo šiol galutinai priklauso Manhatanui.

Hanso sala

Hanso sala Arktyje yra tiek Danijai, tiek Kanadai priklausančiuose vandenyse. Į šią nedidelę negyvenamą salą, o faktiškai - uolą, pretenduoja abi valstybės. Jų karas dėl šios teritorijos vyksta nuo 1933 metų, tačiau „kariaujama“ inteligentiškai ir pasitelkus humorą. Nuo XX a. 9-ojo deš. saloje reguliariai apsilanko vienos ar kitos šalies kariškiai ir ant uolos pakaitomis iškelia Kanados arba Danijos vėliavą, o šalia jos pastato savo šalyje pagaminto alkoholinio gėrimo butelį. Jeigu Hanso saloje plaikstosi Kanados vėliava, vadinasi, šalia jos galima rasti butelį kanadietiško viskio, o jeigu Danijos, šalia būtinai stovės daniškos degtinės butelis.

Merketo švyturys

Šį švyturį 1885 m. suomiai pastatė Švedijai priklausančioje Merketo saloje. Vieta buvo pasirinkta neatsitiktinai ir visiškai nereiškė svetimų žemių užgrobimo. Tiesiog tai buvo vienintelė aikštelė, kur bangos ir ledas nebūtų galėję sugriauti švyturio. Dvi valstybės sugebėjo dėl jo susitarti, tiesa, tam prireikė viso amžiaus.

1985 m. teritorija, kurioje yra statinys, oficialiai buvo prijungta prie Suomijos, sienas paprasčiausiai perbraižius Z raidės forma. Tiesa, pats švyturys buvo apleistas jau 1977 m.

Spratlio salos

Šias salas Pietų Kinijos jūroje Kinija, Taivanas, Filipinai, Vietnamas, Malaizija (ir iš dalies Brunėjus) dėl įvairių priežasčių laiko pakankamai svarbiomis, kad reikštų į jas pretenzijas. Ginčų priežastis - ne tik palanki geografinė padėtis, bet ir, kaip manoma, jūros dugne esantys naftos ir dujų telkiniai. Per konflikto metus visos pretendentės spėjo salyne „įsirengti“ savo teritorijas. Itu Aba, kurios plotas yra 0,45 kv.km, didžiausia iš salų, šiuo metu yra užimta Taivano, kuris čia įsirengė nedidelį oro uostą. Filipinų kariškiai dirbtinai padidino Pag-Aso salą, joje įrengdami lėktuvų pakilimo taką ir žadėdami nemokamai suteikti sklypą, būstą, garantuotą darbą ir aprūpinimą maisto produktais bet kuriam civiliam asmeniui, panorusiam atvykti ir gyventi saloje. Malaizija Lajang - Lajango saloje įkūrė nardytojams skirtą kurortą. O Kinija tiesiog pastatė milžinišką cemento bloką su metaliniu karkasu ir dviejų aukštų pastatu jo viršuje, ant kurio plazda Kinijos vėliava. Brunėjus įkūrė žvejybos zoną, kuri užima pietinę salyno dalį. Kiekviena šalis pretendentė salose įkurdino karinį garnizoną ir nė viena neketina nusileisti.

Siačeno ledynas

Nuo 1984 m. Indijos ir Pakistano kariniai daliniai užima pozicijas Siačeno ledyne Himalajuose. Nors karo veiksmai buvo nutraukti 2003 m., įtampa aukščiausiame pasaulyje mūšio lauke išlieka. Šios teritorijos kadaise nenužymėjo JT atstovai, kadangi niekas negalėjo nė pagalvoti, jog kas nors pretenduos į šias nederlingas žemes aukštai kalnuose.

Šiandien ledyną bei pagrindines Saltoro perėjas ir kalnagūbrius faktiškai kontroliuoja Indija, o Pakistanas užėmė pozicijas žemiau, palei Saltoro kalnagūbrio atšakas. Atšaukti savo karinių pajėgų, maždaug po tris tūkstančius kariškių, nei Indija, nei Pakistanas neketina.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s