respublika.lt

Karalių dieną - sėkmę žadantis pyragas

(0)
Publikuota: 2021 sausio 09 16:01:10, Jurga DRUNGILAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Šiomis dienomis Nicos (Prancūzija) konditeriai vos spėjo kepti štai tokius Karališkus pyragus. EPA-Eltos nuotr.

Žiemos švenčių maratoną sausio 6-ąją užbaigianti Trijų Karalių šventė Lietuvoje nėra tokia populiari, kaip Vakarų Europos šalyse. Kur vis dar švenčiama pagal iš senovės atkeliavusias tradicijas, viena kurių - dalijimasis ypatingo pyrago, dažniausiai vadinamo Karalių pyragu, gabalėliais.

 


Ispanijoje, pavyzdžiui, vaikai labiau nei Kalėdų Senelio laukia Trijų Karalių, kurie ir atneša jiems dovanas sausio 6-ąją. Prancūzijoje Trijų Karalių šventė taip pat iki šiol populiari ir turi savas tradicijas. Pagrindinė jų - desertas „La Galette des Rois", be kurio neapsieinama. Lietuviškai šį desertą vadintume „Karalių pyragu".

Karaliaus pyragas ne tik įvairiose šalyse, bet ir pačioje Prancūzijoje turi daugybę receptų.

Pietvakarių Prancūzijoje kepamas kalėdinį vainiką primenantis mielinės tešlos gaminys, puošiamas cukraus pudros granulėmis ir cukruotais vaisiais. Ir neretai vadinamas Karalių karūna. Prancūzijos rytuose galima paskanauti itin prabangaus sluoksniuotos tešlos Karalių pyrago su marcipanų mase ir alkoholyje mirkytomis vyšnaitėmis. Konditeriai nuolat tobulina „La Galette des Rois" receptus bei formas. Tačiau tradiciškiausias yra apvalus sluoksniuotos tešlos kepinys, kuris savo forma simbolizuoja sugrįžtančią saulę. O svarbiausia, kad sluoksniuotos tešlos pyragas su marcipano ar obuolių, šokolado, kriaušių įdaru turi paslaptį - pyrage paslėpta porcelianinė (arba plastikinė) figūrėlė, vadinama fève. Šis žodis reiškia pupelę, o tradicija slėpti pupelę pyrage atkeliavo dar iš romėnų laikų.

Senovės Romoje per žiemos šventes kariai dalydavosi pyragą. Tas karys, kuriam tekdavo gabalėlis pyrago su pupele, gaudavo įvairių privilegijų. Toks „La Galette des Rois", kokį matome šiandien, Prancūzijoje valgomas nuo XIV amžiaus, tačiau vėliau, maždaug XIX amžiuje, pupelę pyrage pakeitė porcelianinės arba molinės figūrėlės, kuriose dažniausiai vaizduojami simboliniai prakartėlės dalyviai.

Žmogus, savo pyrago gabaliuke radęs paslėptą staigmeną, gauna karūną (kai kur popierinės karūnos pardavinėjamos kartu su pyragu) ir tampa dienos karaliumi ar karaliene. Karūnuotajam tądien nereikia dirbti jokių namų ruošos darbų - už jį viską turi padaryti kiti. Tai tiesiog smagus žaidimas, suteikiantis daug džiaugsmo ypač vaikams, todėl tėvai dažnai pasistengia, kad figūrėlę savo pyrago gabalėlyje rastų vienas iš vaikų.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s