Mėgstame keliauti, pasidairę po svečią šalį, neretai ieškome suvenyrų ir lauktuvių parvežti artimiesiems. Tik reikėtų prisiminti, kad apsipirkinėti kai kuriose šalyse gali būti ne tik malonu, bet ir rizikinga - jus tiesiog apmaus. Kad neužkibtumėte ant "apsukruolių" kabliuko, papasakosime, kaip turistai apgaudinėjami įvairiose pasaulio parduotuvėse. Ir kaip nenusipirkti klastočių.
Kinija: netikri perlai ir šilkas
Kinija - kone visų pasaulyje pardavinėjamų klastočių tėvynė, todėl jei nesate padirbinių mėgėjai, būkite dėmesingi. Dažniausiai turistams siūlomi netikri perlai ir šilkas. Beje, nustatyti jų autentiškumą visai nesunku.
PATARIMAS. Įdėmiai apžiūrėkite perle išgręžtą skylutę (ties kraštais matyti, kas slypi po paviršiumi), meskite perlą ant stalo (natūralus atšoks kaip kamuoliukas), įdėmiai apžiūrėkite ir palaikykite rankoje (dirbtinis nepriekaištingai lygus, tikras šiek tiek nelygus ir visada vėsus).
Taip pat nesunku atskirti ir dirbtinį šilką. Raskite gaminio krašte siūlelį, kurį galima nukirpti, ir jį uždekite. Dirbtinis šilkas lydysis ir atsiduos cheminėmis medžiagomis, o natūralų bus galima sutrinti tarp pirštų, jis kvepės degančia vilna. Jei jums neleidžia atlikti tokio eksperimento, eikite į kitą parduotuvę.
Kai perkate vaisius, daržoves arba arbatą, atsiminkite, kad sveriamų prekių kaina nurodoma ne už kilogramą, o už pusę kilogramo. Jūsų niekas nesiruošia apgauti, tiesiog šioje šalyje taip priimta.
Singapūras ir Honkongas: perki vieną, gauni - kitą
Šiose šalyse turistai mėgsta pirkti įvairią brangią techniką - fotoaparatus, kompiuterius, planšetes. Būkite atidūs: kai kada žmonės tik namuose pastebi, kad dėžėje - visai kita prekė. Yra ir kitokių būdų apgauti, pavyzdžiui, gatvėje prie jūsų prieina žmogus ir klausia, ko jūs ieškote. Kai jam pasakote, jis sako, kad jo parduotuvėlėje ši prekė parduodama labai prieinama kaina. Parduotuvėje kas nors demonstratyviai pasiunčiamas į sandėlį, iš jūsų tuo metu paimami pinigai arba nuskaičiuojami nuo kortelės. Kol prekė "nešama", jums pradeda pasakoti, kad be reikalo nusprendėte pirkti šį modelį, daug protingiau rinktis kitą, ir dar labai gera kaina. Siūlomas modelis dažniausiai būna nepaklausus ir jums jį siūlo padidinta kaina. "Žmogaus iš sandėlio" galima laukti amžinai, nes to daikto, kurį jūs užsisakėte, šioje parduotuvėje nėra. Jums tiesiog bandoma įkišti užsigulėjusią prekę, tikintis, kad jums nusibos laukti ir sutiksite (juolab jau sumokėjote).
PATARIMAS. Jokiu būdu iš anksto nemokėkite, kol nepamatysite reikalingo daikto savo akimis ir nepaimsite jo įrankas.
Tailandas: apgavystės su brangakmeniais
Iš Tailando daug kas nori parsivežti dirbinių su brangakmeniais. Gatvėje jums neretai siūlo pigiai pirkti neapdirbtų rubinų ir safyrų. Jie gali būti ir dirbtiniai, ir tikri - jums spręsti, ar žaisite šią ruletę. Tik atsiminkite, kad išvežti iš šalies neapdirbtus brangakmenius draudžiama.
PATARIMAS. Jei norite garantijų, kreipkitės į stambius centrus prie fabrikų, ten tikimybė, kad būsite apgauti, yra mažesnė. Bet, deja, pasitaiko atvejų, kai akmenys su sertifikatais pasirodė esantys padirbti. Matyt, pardavėjai tikisi, kad užsieniečiai negrįš ieškoti teisybės.
Indija: vietoj brangakmenių - sauja stikliukų
Prekyba brangiaisiais akmenimis klesti ir Indijoje, ir pardavėjai yra pasirengę viskam, kad tik jūs nupirktumėte klastotę. Pavyzdžiui, net viešbutyje jūsų gali tykoti prekeivis ir paprašyti pervežti per sieną neapdirbtų akmenų, aiškindamas, kad jo limitas išseko. Be to, jūs turėtumėte sumokėti už prekę, o paskui, užsienyje, iš jūsų juos nupirks jo partneris gerokai didesne kaina. Ar reikia aiškinti, kad atskridus jūsų niekas nelauks, o kreipęsi į juvelyrus sužinosite, kad įsigijote saują stikliukų?
Visa Azija: parduotuvėje nesulauksite grąžos
Azijos parduotuvėse pasistenkite su savimi turėti smulkių pinigų, juk pardavėjas greičiausiai neturės grąžos. Jis, aišku, pasiųs padėjėją keisti banknoto ir daugiau jūs jo nematysite - juk nelauksite keleto valandų.
PATARIMAS. Jei atsitiko toks nemalonumas, kai nesulaukiate grąžos, sakykite, kad kreipsitės į policiją, ir demonstratyviai pradėkite rinkti numerį. Grąžos tada paprastai greitai atsiranda.
Egiptas: papirusų padirbiniai
Egipte jus gali apgauti kiekviename žingsnyje, todėl šioje šalyje nereikėtų prarasti budrumo. Jei norite giminaičius ir draugus pradžiuginti vienu iš populiariausių suvenyrų - tikru papirusu, jokiu būdu neklausykite taksistų ir visokiausių gatvėje sutiktų padėjėjų, kurie žino "geriausią parduotuvę mieste, kur viskas labai pigu", - ten jums tikriausiai įkiš padirbinį.
PATARIMAS. Norėdami nusipirkti papirusą, eikite į specializuotą parduotuvę ir paprašykite, kad jums išduotų sertifikatą (jo gali pareikalauti ir muitinė). Turėkite omenyje, kad papirusas negali kainuoti mažiau kaip 10-15 dolerių, tad viskas, kas kainuoja pigiau, yra neverta jūsų dėmesio.
Čekija: įdėmiai tikrinkite kasos čekį
Šioje Europos šalyje turistą taip pat gali daug kur apgauti. Įdėmiai tikrinkite čekį, jei prekybos centre prisipirkote daug prekių. Ten visai gali paimti pinigus už 10 butelių alaus vietoj aštuonių arba teisingą kiekį parduoti už brangesnės rūšies kainą. Neretai čekyje galima rasti prekių, kurių nepirkote, o kartais išsiblaškiusiam pirkėjui vietoj 1,55 euro išmušama 15,5 euro (jei pirkėjas tai pastebės, galima pasakyti, kad kasininkė pavargo ir apsiriko).
Kuba: įkiš prastos kokybės cigarus
Jei niekada nerūkėte cigarų ir nieko apie juos neišmanote, didelė tikimybė, kad parduotuvėlėje jums įkiš prasčiausią prekę už geriausių pavyzdžių kainą.
PATARIMAS. Niekada nereikia pigiai pirkti cigarų gatvėje arba mažose parduotuvėse - jums ten parduos prastos kokybės arba suklastotus. Eikite į specializuotas parduotuves, geriau prie tabako fabrikų. Jei perkate keletą vienetų, prašykite, kad dėžutę atidarytų jums matant (ji turi būti užantspauduota mažu stačiakampio formos žaliu garantiniu antspaudu, o viduje, tarp cigarų eilių, turi būti kedro plokštelė, kurios dydis tiksliai atitinka dėžutės gabaritus).
Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“