respublika.lt

Įpročiai, mus pasiekę iš tarybinių laikų

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 13 20:28:51, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 7 nuotr.
Įpročiai, mus pasiekę iš tarybinių laikų. EPA-Eltos, Wikipedia.org, Youtube.com nuotr.

Kaip sakoma, įpratimas - antras prigimimas. Įpročių būna gerų, būna blogų ir yra tokių, kurie atėjo iš SSRS. Vyresnės kartos žmonės tikriausiai prisimena, kokia buvo buitis tarybiniais laikais: labai trūko visokiausių prekių ir šis stygius tapo paskata išsiugdyti įpročius, kurie šiandien daugeliui atrodo nesuprantami arba apskritai juokingi. Apie kai kuriuos šiandien yra girdėję beveik visi, bet kai kurie yra jau primiršti. Tuo įdomiau yra prisiminti keistus tos epochos papročius.

 


Indauja su krištolo ir kitokiais indais

Indauja - baldas su stiklinėmis durelėmis ir lentynėlėmis, ant kurių rikiuojasi krištolo indai ir arbatos servizai. Jei pasisekdavo gauti čekišką arba vokišką servizą, tai būdavo tikra laimė. Iš jo šeima arbatos negerdavo, jis būdavo saugomas ir demonstruojamas, tarsi muziejaus eksponatas. Gražiai sudėlioti indus buvo tikras menas. Gauti indaują su apšvietimu - tikra šventė. Kaip malonu svečiams pademonstruoti apšviestą krištolo lobį!

Be indų indaujoje, dažnai būdavo laikomos įvairios statulėlės, suvenyrai ir, aišku, šeimos nuotraukos. Žinoma, indai iš indaujos būdavo išimami, bet nedažnai, tik kokia nors svarbia proga, pavyzdžiui, per Naujuosius, Kovo 8-ąją arba kitą brangią šventę.

Produktų pirkti atsargai

SSRS buvo priimta produktų pirkti atsargai. Tai nereiškia, kad žmonės buvo godūs, tai buvo tiesiog būtinybė - kai kurių produktų pasitaikydavo nusipirkti nedažnai. O ir kasdieninio vartojimo produktų būdavo ne visada, galėdavai rasti tik tuščias lentynas, taigi, ką radai, tą ir pirk. Tai buvo taip įprasta, kad žmonės jau net nebesipiktindavo.

Beje, tais laikais parduotuvės dirbdavo dažniausia iki 18 val. Tai šiandien, vėlų vakarą aptikus, kad namie nėra duonos, galima nubėgti iki parduotuvės jos nusipirkti.

Deficitas diktavo savo taisykles. Nieko nestebino žmogus visuomeniniame transporte su tualetinio popieriaus ritinėlių „vėriniu": ritinėliai būdavo suveriami ant virvutės ir užsikabinami ant kaklo kaip karoliai. O jei per pietų pertrauką moteris išbėgdavo į parduotuvę ir pamatydavo ten deficitinę prekę, ji būtinai pasidalindavo šia džiaugsminga naujiena su kolegomis, kad ir jie galėtų nusipirkti. Kol yra ką pirkti.

Batus taisyti, pėdkelnes susiūti, maišelius plauti

Žmonės taisosi avalynę ir dabar: pakala kulnus, keičia užtrauktukų galvutes ir t.t. Bet SSRS laikais viskas buvo gerokai rimčiau. Avalynė taip pat buvo deficitinė prekė, todėl buvo tausojama kiek įmanoma. O remontas kartais būdavo toks, kad po jo batelių ar aulinukų nebūdavo įmanoma atpažinti: keičiami padai, kulnai, viršus, užtrauktukai ir pan. Kad greitai nereikėtų leisti pinigų remontui, būdavo atliekama vadinamoji profilaktika: paklijuojamas padas, sutvirtinamos siūlės. Tai nereiškia, kad visa avalynė buvo prastos kokybės. Tiesiog norėdamos nusipirkti batus, moterys kelias valandas stovėdavo eilėje.

O plonos pėdkelnės taip pat nebūdavo pardavinėjamos ant kiekvieno kampo. Kad jos tarnautų ilgiau, būdavo griebiamasi labai keistų būdų, pavyzdžiui, pėdkelnes šaldyti šaldytuvo kameroje arba apipurškti plaukų laku, tikintis, kad tai padidins gaminio tvirtumą. Nubėgus akiai, tokios pėdkelnės būdavo mūvimos po kelnėmis arba defektas tvarkingai užsiuvamas arba užtepamas nagų laku.

Ir dar maišeliai! Praktiškai visos šeimininkės polietileno maišelius plaudavo, džiovindavo ir vėl naudodavo. Taip, jie atrodydavo seni ir nutrinti, užtat visada būdavo po ranka. Beje, šiandien „žaliųjų" judėjimo lyderiai propaguoja ekologiškus daugkartinio naudojimo maišelius, kurie neteršia gamtos. O anksčiau juos pakeisdavo paprasti tinkleliai.

Drabužiai „išaugai"

Šiandien gatvėje pamačius vaiką su striuke paraitytomis rankovėmis ir aiškiai per ilgomis kelnėmis, tikriausiai apimtų nuostaba. Anksčiau tai buvo normalu. Jokių emocijų - juk aišku, kad drabužiai nupirkti „išaugai". Vaikai greitai auga, o vaikiški drabužiai taip pat buvo deficitas. Bet ir požiūris į aprangą buvo daug paprastesnis negu dabar.

Grindų šluostė iš senų sportinių kelnių

Anuomet nė vienai moteriai nebūtų atėję į galvą pirkti šluostę grindims. Tai dabar parduotuvės užverstos mikropluošto, lino, medvilnės šluostėmis. Tarybiniais laikais to, pirma, nebuvo, o antra, kam leisti pinigus, jei galima panaudoti senus marškinėlius. Bet geriausias skuduras grindims plauti buvo nutrintos medvilninės sportinės kelnės arba „treningai", kaip jos būdavo vadinamos šeimoje. Drabužiai žmonėms atitarnaudavo kaip reikiant: iš pradžių gindavo juos nuo šalčio, o paskui būdavo panaudojami švarinant namus.

Dėžutės su įvairiausių spalvų ir dydžių sagomis

Kad ir kruopščiai prižiūrimi, drabužiai susidėvėdavo ir tapdavo arba grindų skuduru, arba skiautėmis kokiam nors kitokiam tikslui. Bet prieš tai taupios tarybinės šeimininkės iš jų išpjaudavo sagas ir jas susidėdavo į specialią dėžutę. Tai galėjo būti dėžutė nuo saldainių ar sausainių, stiklinis indelis nuo majonezo arba kokia nors kitokia tinkama tara. Sagos taip pat buvo deficitas, o taisant drabužius be jų nebūdavo įmanoma apsieiti.

Tuščių stiklainių galerija virtuvėje

Ir dar vienas įprotis - kaupti stiklainius. Jie niekada nebūdavo išmetami, nes beveik visos šeimininkės darydavosi atsargų žiemai. Pomidorai ir agurkai, uogienė ir konservuotos salotos - visa, kas auga darže, būdavo konservuojama stiklainiuose. Būdavo pirkti specialių dangtelių ir prietaisų jiems užsukti, nes stiklainių su užsukamais dangteliais beveik nebūdavo. Paklausiausi buvo 3 litrų stiklainiai. Jie užimdavo garbingą vietą virtuvės spintose, kur laukdavo savo „žvaigždžių valandos".

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s