respublika.lt

Įdomūs faktai apie šunis

(0)
Publikuota: 2017 balandžio 22 10:26:20, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Įdomūs faktai apie šunis. Redakcijos archyvo nuotr.

Kada nors susimąstėte, apie ką galvoja jūsų šuo? Ką jis pasakytų, jeigu mokėtų kalbėti? Turėti šunį yra tiesiog nuostabu, bet apmaudoka, kad geriausias jūsų draugas negali su jumis pasikalbėti. Kodėl tuo susidomėjome šį savaitgalį? O todėl, kad pirmadienį Lietuvoje minima Šuns diena.

 

Bet kuris žmogus, kada nors turėjęs šunį, pasakys, kad šuns ir šeimininko ryšys yra ypatingas, su niekuo nepalyginamas. Šuo junta jūsų nuotaiką, gauruotasis draugas jūsų nepaliks ir liūdesy, ir džiaugsme. Dauguma geriausių draugų vieni apie kitus žino viską. Šuo tikrai apie jus žino viską, o jūs, ko gera, daug ko apie jį nežinote. Jei mylite savo šunį, perskaitykite šį straipsnį, nes sužinosite ne vieną įdomų faktą apie savo ištikimą kompanioną.

Jie užuodžia ir jaučia artėjančią audrą

Esate pastebėję, kad kai kada jūsų šuo be jokios matomos priežasties ima keistai elgtis, o paskui po kelių valandų prasideda audra? Šunys pajunta oro kaitą dar nespėjus jos pajusti žmonėms. Dėl puikios klausos šunys girdi aukštesnių ir žemesnių dažnių garsus, taigi girdi griaustinio dundėjimą, kurio žmogaus ausis dar nepagauna. Taip pat jų uoslė yra gerokai jautresnė už žmogaus. Šunys apskritai yra jautresni ir atmosferos slėgio pokyčiams. Taigi kitą kartą, pastebėję, kad šuo elgiasi keistai, uždarykite langus, nes greitai kils audra!

Jie gimsta akli, kurti ir be dantų


Šuniukai pasaulį išvysta visiškai bejėgiai - akli, kurti, bedančiai... Bet tiesiog žavūs! Pirmąją gyvenimo savaitę šuniukai 90 proc. laiko miega, o likusius 10 - maitinasi. Nemokėdami vaikščioti, šuniukai gyvenimą pradeda šliaužiodami. Jų akys atsimerkia maždaug po dviejų savaičių, o ausytės taip pat pradeda veikti maždaug tokiu pačiu metu. Trijų savaičių šuniukai jau gerai girdi. Šuniukas yra priklausomas nuo motinos keletą pirmųjų savo gyvenimo savaičių - iš jos gauna maisto, komforto ir mokosi pagrindinių elgesio taisyklių. Būtent todėl perkant šuniuką būtina išlaukti tam tikrą laiką po jo gimimo ir tik paskui pasiimti jį namo.

Šunų nosių atspaudai - tarsi žmogaus pirštų

Kaip pagal pirštų atspaudus galima nustatyti žmogaus asmenybę, taip pagal nosies atspaudą galima nustatyti šuns tapatybę, nes jis yra unikalus, su įvairiais linijų raštais, kaip ir žmogaus pirštų pagalvėlės. Kadaise paplitęs būdas identifikuoti šunį buvo jo letenų atspaudai, bet šis metodas nėra toks tikslus, kaip nosies atspaudas.

Kojos kėlimas - dominavimo gestas


Visai nekeista, kad patinai nori pademonstruoti savo pranašumą. Kaip žinome, šunys šlapimu pažymi naujas vietas, taip žymėdami savo teritoriją. Šlapindamasis pakėlęs koją šuo palieka savo žymę aukščiau nuo žemės paviršiaus, dėl to kvapas ilgiau išlieka, nes kai kurie šunys jo negali pasiekti, be to, taip sunaikinamos kitų patinų paliktos žymės. Šunys palieka savo kvapą ant daiktų sluoksniais. Dominuojančio šuns kvapas išlieka aukščiausiai, o menkesni patinai gali palikti savo žymę tik žemiau.

Šuns smegenų uoslės centras yra 40 kartų didesnis už žmogaus

Tyrinėdamas aplinkinį pasaulį, šuo vadovaujasi uosle taip, kaip žmonės vadovaujasi regėjimu. Šuo per dieną apdoroja tiek pat informacijos, kiek ir mes visi. Kai šuo ką nors uostinėja, tai yra tas pats, tarsi žmogus dairytųsi naujoje vietovėje. Šuns smegenų zona, analizuojanti kvapus, yra 40 kartų didesnė už žmogaus!

Šunys prakaituoja kitaip


Šunys prakaituoja, bet kitose vietose negu žmogus. Šunys daugiausia prakaituoja per letenų pagalvėles. Jų odoje ir pažastyse nėra prakaito liaukų. Šilumos pertekliumi šunys atsikrato lekuodami. Šunys prakaituoja, kai yra fiziškai aktyvūs, kaip ir žmonės. Tačiau kai kuriems šunims šiuo požiūriu reikia daugiau dėmesio. Pavyzdžiui, buldogams ir mopsams kvėpuoti yra sunku. Tokių veislių šunims gresia didesnis pavojus perkaisti. Labai svarbu savo šuniui parinkti tinkamą fizinį krūvį, kad jis kvėpuotų normaliai.

Kūno kalba daug raiškesnė negu žodžiai

Daug kas mėgsta su šunimis kalbėtis taip, tarsi jie būtų žmonės, šnekasi tarsi su savo vaikais. Deja, augintiniai didžia dalimi nesupranta to, ką jiems sakome, nors supranta atskirus žodžius kaip „sausainis“, „pasivaikščioti“ arba „sėdėti“. Šunys daug geriau pastebi mūsų kūno kalbą. Jei šuniui liepsite likti vietoje pasilenkę į priekį, būdami tiesiai priešais jį, jis jus garantuotai supras geriau.

Šunys sapnuoja visai kaip žmonės

Bet kuris žmogus, kada nors turėjęs šunį, yra pastebėjęs, kad miegodamas jis krūpčioja ir markstosi. Šunys sapnuoja ir jų sapnai yra labai panašūs į mūsų. Šuns dydis taip pat lemia jo sapnų trukmę. Stambesni šunys sapnuoja kartą per 45-60 min., bet sapnas trunka 5-10 min. Mažųjų veislių šunys sapnuoja kas 10 minučių, bet sapnai trunka vos minutę. Šuniukai ir seni šunys sapnuoja dažniau negu vidutinio amžiaus šunys. Miego trukmė, būtina šuniui pailsėti, priklauso nuo jo aktyvumo dienos metu. Nepaisant to, kad didelę laiko dalį šunys praleidžia miegodami, juos yra lengviau pažadinti negu žmogų. Šunys gali sapnuoti įvairius sapnus, gerus ir blogus. Jei jūsų šuniui prisisapnavo košmaras, nepanikuokite. Atsibudęs jis gali nesiorientuoti tikrovėje, bet greitai supras, kad tai, ką matė, buvo tik sapnas.

Uodegos vizginimas - taip pat kalba

Žmonės neteisingai įsivaizduoja, kad šuo vizgina uodegą tada, kai yra patenkintas arba ko nors nekantriai laukia. Išties uodegos vizginimas reiškia ir tai, bet taip pat tai gali būti signalas, kad šuo bijo arba abejoja. „uodegos“ kalba turi savo gramatiką ir žodyną. Būtina atkreipti dėmesį į daugybę detalių: kokia yra uodegos padėtis, į kurią pusę, kokiu greičiu ji vizginama. Stebėkite tai ir pasistenkite perprasti, ką jūsų augintinis nori pasakyti. Uodegos vizginimas jam - būdas bendrauti.

Šunims reikalinga tvarka ir taisyklės

Šunys yra tarsi vaikai - jiems reikia tvarkos ir taisyklių. Šuo turi žinoti, kas yra „gaujos vadas“, o jei jūs nesiimsite šio vaidmens, jūsų keturkojis draugas jūsų niekada neklausys. Kaip jau sakėme, šunys yra panašūs į vaikus, be taisyklių jie padyksta, ir tai nėra gerai. Kai kada būna labai sunku barti savo gauruotąjį draugą, bet drausmė jiems yra būtina. Jei bandote treniruoti savo šunį, atminkite, kad neturite daryti jokių išimčių. Jei jam paprastai leidžiate šokinėti ant savęs, jis nesupras, kodėl staiga nebeleidžiate jam to daryti apsirengę kostiumą. Šunis galima išmokyti, ką galima daryti ir ko negalima, ir būtent jūsų užduotis yra nubrėžti ribas taip, kad jie tai suprastų.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip vertinate JAV sprendimą laikinai sustabdyti ginklų tiekimą Ukrainai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Donaldas Trumpas padarys Ameriką vėl didžią?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +20 C

+14 +24 C

+14 +19 C

+20 +28 C

+18 +28 C

+18 +25 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-5 m/s