Apie pasaulio šalis ir vienos ar kitos tautos ypatumus egzistuoja daugybė mitų. Niekas net nesusimąsto, kodėl sakome: "ramus kaip belgas" ar kuriame anekdotus apie estų flegmatiškumą ir panašiai. Šįkart - vien tik faktais paremta informacija.
1. Daugiausia kalinčių žmonių - JAV
Šioje srityje Jungtinės Valstijos neginčijamai pirmauja pasaulyje. Kalėjimuose sėdi 2,2 mln. JAV piliečių, taigi 25 proc. visų pasaulio kalinių. Antroji reitingo vieta priklauso Kinijai.
2. Stambiausias pasaulyje opijaus gamintojas - Afganistanas
Čia pagaminama net 95 proc. viso pasaulio opijaus, ir net 10 metų amerikiečių kariuomenės šalyje buvimo nepakenkė šiai "pramonei".
3. Valstybė, gaminanti didžiąją dalį pasaulio deguonies, - Rusija
Sibiras - 25 proc. pasaulio miškų namai, užimantys didesnį plotą negu JAV žemyninė dalis. Taigi būtent čia perdirbama daugiausia anglies dvideginio ir išskiriama deguonies.
4. Karingiausia pasaulio valstybė - Somalis
Nors pastaruosius trejus metus laurai šioje srityje priklausė Irakui, "Global Peace Index" duomenimis, šiemet jį aplenkė ir pirmąją vietą užėmė Somalis. Šalyje nepertraukiamai vyksta karas ir revoliucijos.
5. Šalis dykuma - Libija
99 proc. šios valstybės teritorijos užima dykumos, taigi Libija - sausiausia šalis pasaulyje. Kai kuriuose jos regionuose dešimtmečius neiškrenta nė lašelis lietaus.
6. Daugiausia išsilavinusių žmonių - Kanadoje
50 proc. Kanados gyventojų yra įgiję aukštąjį išsilavinimą. Po jos - Izraelis (45 proc.) ir Japonija (44 proc.)
7. Valstybė, kurioje kalbama daugiausia kalbų - Papua Naujoji Gvinėja.
Nors šioje valstybėje oficiali kalba yra anglų, tik 1-2 proc. gyventojų išties ją moka. Šalyje yra didžiausia pasaulyje lingvistinė įvairovė: joje kalbama 820 kalbų (12 proc. bendro kalbų skaičiaus pasaulyje).
8. Šalis, kurioje beveik nėra miškų, - Haitis
Šios valstybės miškai buvo iškirsti taip, kad palydovinėje nuotraukoje plika akimi aiškiai matyti vieta, kur šalis ribojasi su Dominikos Respublika, kurioje miškų dar yra.
9. Didžiausia šalis, kurioje visiškai neišvystytas žemės ūkis, - Singapūras
Pasaulyje yra keletas mažų valstybių, kurių ekonomika niekaip nepriklauso nuo žemės ūkio. Singapūras - didžiausias iš šių miestų valstybių.
10. Valstybė, visiškai apaugusi džiunglėmis, - Surinamas
91 proc. šios valstybės teritorijos užima džiunglės, o pusė milijono Surinamo piliečių gyvena pakrantėje netoli sostinės. Tik 5 proc. gyventojų (daugiausia senbuviai) gyvena šalies viduje.
11. Valstybė, mažesnė už Niujorko Centrinį parką, - Monakas
Nors Vatikanas (0,27 kvadratinio kilometro) yra mažesnis už Monaką (1,3 kv. km), jame nėra nuolatinių gyventojų, todėl Monakas ir yra mažiausia iš apgyventų pasaulio šalių.
12. Valstybė, kurios dauguma piliečių gyvena užsienyje, - Malta
Po kelių ekonomikos krizių ir padidėjus gimstamumui Maltoje kilo emigracijos banga. Rezultatas: šiandien užsienyje gyvena daugiau maltiečių negu pačioje valstybėje.
13. Daugiatautiškiausia valstybė pasaulyje - Indija
Pagal bet kokios kategorijos įvairovę - kultūrinę, ekonominę, klimato, rasinę, lingvistinę, etninę, religinę - Indija arba pirmauja, arba užima antrąją vietą pasaulyje.
14. Jauniausia šalis - Nigeris
Jauniausia pagal gyventojų amžių valstybė nustatoma pagal jaunesnių kaip 15 metų gyventojų skaičių. Šiuo metu tai - Nigeris, nes beveik pusė (49 proc.) šios valstybės gyventojų yra vos sulaukę lytinės brandos.
15. Šalis, kurioje nėra upių, - Saudo Arabija
Skamba keistai, ar ne? Tokioje didelėje šalyje kaip Saudo Arabija turėtų būti bent kokių tekančio vandens šaltinių. Didžiąją dalį šviežio vandens valstybė gauna iš gėlinimo įrenginių arba požeminių rezervuarų.
16. Šalis, kurioje galimybė susitikti kaimyną yra minimali, - Mongolija
Mongolijoje kvadratiniame kilometre gyvena vos trys žmonės. Tai rečiausiai gyvenama šalis pasaulyje. Galima šį faktą palyginti su padėtimi viename iš Honkongo rajonų, kur tokioje pačioje teritorijoje gyvena 340 000 žmonių.
17. Valstybė, kurios teritorijoje yra daugiausia ežerų, - Kanada
Kanadoje yra per 60 proc. visų pasaulio ežerų. 3000 ežerų užima 9 proc. šios šalies teritorijos.
18. Seniausia suvereni valstybė - Egiptas
Pirmoji valstybė pasaulyje, įgijusi suverenitetą, buvo Egiptas - tai įvyko formuojantis pirmajai dinastijai 3100 metais prieš mūsų erą.
19. Valstybė, kurioje kiekvienam gyventojui tenka 350 avių, - Folklando salos (Jungtinė Karalystė)
Folklando salose gyvena 3000 gyventojų ir apie pusė milijono avių. Nieko keista, kad vilna - svarbiausia eksporto prekė.
20. Keliai iš koralų - Guamas
Kadangi šioje valstybėje nėra natūralaus smėlio, keliams tiesti ji jo neimportuoja, o asfaltui gaminti naudoja koralų ir naftos mišinį.
21. Daugiausia žmonių, turinčių antsvorio, - Nauru Respublikoje
Kadangi antsvorio turi 95 proc. šios mažos salų valstybės gyventojų, ją galima pavadinti "storiausia" šalimi pasaulyje. Nutukimo epidemijos plitimas pirmiausia yra susijęs su gatavo maisto importu, sutapusiu su gyvenimo lygio kilimu XX amžiuje.
22. Skęstanti valstybė - Maldyvai
Kasdien sužinome vis naujų faktų apie visuotinį atšilimą ir jūros lygio kilimą. Maldyvų salų gyventojams gresia didžiausias pavojus atsidurti po vandeniu. Ši valstybė yra 1,8 m virš jūros lygio, t.y. žemiausiai pasaulyje.
23. Valstybė, išsidėsčiusi per daugiausia laiko juostų, - Prancūzija
Turint omeny visą Prancūzijos teritoriją su jai priklausančiomis užjūrio valdomis, ši šalis yra išsidėsčiusi per 12 laiko juostų. Jungtinės Valstijos yra antroje vietoje - 11 juostų, o Rusija trečioje - 9.
Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“