Pasaulio visuomenė vis dar aptarinėja naujieną, kad princas Haris (Harry) su žmona Megan (Meghan) atsisakė visų titulų ir privilegijų. Kol vieni svarsto tokio sprendimo priežastis (paparacų spaudimas, karalienės kontrolė, paskalos...), kiti mano, kad buvusi aktorė tiesiog pavargo gyventi „pagal protokolą“. Gerai pagalvojus, nesunku sutikti: tikriausiai „megzitas“ įvyko būtent todėl, kad Sasekso hercogienė tiesiog nepajėgė išmokti gyventi pagal naujas taisykles, kurių privalo laikytis karališkosios šeimos narė. Juk jomis reglamentuojama ne tik, kaip reikia elgtis viešumoje, bet net diktuojama, kokios spalvos nagų laką arba batelių modelį dera rinktis rodantis viešai.
Štai kai kurios taisyklės, kurių privalo laikytis Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos nariai.
Niekada neatsukti nugaros karalienei
Tos pačios serijos taisyklė „neprisiliesti prie karalienės“. Paklausite - kodėl? Tiesiog tai laikoma nepagarba ir nemandagumu. Net karalienės sutuoktinis, Edinburgo hercogas, visada eina per kelis žingsnius atsilikęs nuo Jos Didenybės. Beje, užsienio svečiai, net užimantys aukščiausius postus, pažeidę protokolą kai kada patenka į kurioziškas situacijas.
Pavyzdžiui, prieš 2009 m. pavasarį atvykdami į Londoną, tuometinis JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) ir jo žmona Mišelė (Michelle), nuodugniai susipažino su monarchės šeimos taisyklėmis ir beveik visą vizitą stovėdavo atsukę kameroms nugaras, nes kalbėdavosi su Elžbieta II. Ir žiniasklaida juos „nučiupo“ tik tada, kai atėjo laikas oficialiai nusifotografuoti. Tačiau pirmoji Amerikos ponia vis dėlto nusižengė etiketui, lengvai apglėbdama karalienę. Jos pavaldinius šis gestas taip įžeidė, kad Bakingamo rūmams teko oficialiai pareikšti, jog apsikabinimas buvo abipusis.
O štai dabartinis Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) nesivargino studijuoti karališkojo protokolo: 2018 m., atvykęs vizito į Jungtinę Karalystę, jis ne tik visą laiką stovėdavo nugara į Elžbietą, bet ir beveik nekreipdavo į ją dėmesio ir eidavo priešais ją. O vėliau JAV lyderis ir jo žmona Melanija, užuot padarę reveransą ir nusilenkę, tiesiog paspaudė nustebusiai karalienei ranką. Matyt, noras prisiliesti prie karūnuoto asmens buvo stipresnis...
Karališkosios šeimos moterų apranga
Daug sunkiau laikytis protokolo moterims, kurioms teko laimė tapti karalienės giminaitėmis. Joms sukurta tiek taisyklių, kad vien apie jas galima parašyti atskirą straipsnį. Pavyzdžiui, spalvotas nagų lakas - joms tabu. Leidžiamas tik neutralių atspalvių manikiūras. Be to, Elžbietai nepatinka avalynė su „platforma“, todėl niekas iš jos šeimos narių ir artimųjų neavi tokių batelių ir basučių. Kartą šį draudimą pažeidė Keitė Midlton (Kate Middleton) - kas būtų galėjęs pagalvoti? 2013 m. visas pasaulis pamatė nuotrauką, kurioje Kembridžo hercogienė žaidžia tinklinį, avėdama storapadžiais bateliais. Matyt, karalienės tuo metu netoliese nebuvo.
Beje, ne visos aukštakilmės damos gali puoštis tiaromis - tai tik ištekėjusių moterų privilegija. Pirmą kartą pasipuošti tokiu aksesuaru merginoms leidžiama tik vestuvių dieną. O vėliau tiaros nešiojamos tik per itin iškilmingus renginius. Keitės Midlton galvą vestuvių su princu Viljamu dieną puošė iš princesės Dianos „paveldėta“ tiara.
Taip pat karališkos kilmės damoms draudžiama mūvėti džinsus, o pėdkelnės - rekomenduojamos, bet tai nėra privaloma (bet juk aišku, ką tai reiškia). Beje, Megan Markl (Meghan Markle), kuri greičiausiai yra protokolo pažeidinėjimo rekordininkė, skelbiant apie sužadėtuves su princu Hariu buvo be kojinių.
Griežtas aprangos kodas karališkosios šeimos vaikams
Pastebėjote, kad vyresnysis princo Viljamo (William) ir Keitės (Kate) sūnus Džordžas (George) bet kokiu oru mūvi šortus? Žinoma, jo tėvai tikrai gali nupirkti atžalai ne vienerias kelnes, bet mažieji karališkosios šeimos nariai privalo mūvėti šortus - tai dar vienas protokolo reikalavimas. Mat kelnes paprastai mūvi maži berniukai, priklausantys viduriniajai klasei, arba tie, kas gyvena priemiesčiuose. O lygiuotis nei į vienus, nei į kitus niekas iš Elžbietos II šeimos nenori. Todėl kelnės Džordžo garderobe atsiras tik tada, kai jam sukaks 8 metai.
Beje, ši taisyklė galioja ir jo sesutei Šarlotei (Charlotte). Žinoma, negali būti nė kalbos, kad aristokratijos atstovė būtų kelnėta. Bet Viljamo ir Keitės dukters niekada nepamatysite ir pūsta rožine suknele su raukinukais (juk taip paprastai įsivaizduojamos tikros princesės). Karališkajame protokole sakoma, kad mergaitės turi rengtis „tradiciškai ir kukliai“. Todėl mažosios Šarlotės spinta lūžta nuo įvairiausių mielų, bet paprastų suknučių ir megztukų.
Visada privalu turėti „atsarginių“ drabužių
Karališkosios šeimos nariai visada turi būti pasirengę netikėtumams. Todėl, vykdami į kelionę arba tiesiog kokio nors vizito, visi turi vežtis aprangos vienam ar kitam nenumatytam atvejui. Todėl mažasis Džordžas visada aprūpinamas penkiomis poromis įvairių atspalvių šortų, o Šarlotė - ne mažiau kaip 10 segtukų plaukams. O suaugę mėlyno kraujo asmenys išvykdami į kelionę privalo pasiimti gedulingą aprangą. Ši tradicija atsirado 1952 m. Tada Elžbieta dar nebuvo karalienė, o jai keliaujant po Keniją buvo pranešta, kad mirė jos tėvas Jurgis VI. Juodos suknelės sosto paveldėtoja neturėjo, todėl jai teko laukti lėktuve, kol gedulinga apranga bus atvežta. Tik persirengusi būsimoji karalienė pasirodė savo valdiniams.
Beje, saugumo sumetimais karališkosios šeimos nariai niekada neskraido tuo pačiu lėktuvu (išskyrus vaikus, kurie dar neturi 12 metų - juos lydi mamos). D.Britanija neturi likti be sosto įpėdinių, todėl, jei kas nors atsitiktų vienam, kitas liktų gyvas.
Pasisakyti - tik pagal eilę
Karališkieji pietūs yra ypatingas ritualas. Ar reikia pasakoti, kad visi jų dalyviai turi sėsti prie stalo tuo pačiu metu kaip ir karalienė ir baigti pietauti tada, kai Jos Didenybė padeda peilį su šakute.
Bet ir maloniai besišnekučiuojančių žmonių per oficialius susitikimus prie stalo nepamatysite: dalyviai gali kalbėtis su Elžbieta tik tam tikru metu. Garbės svečiai paprastai sėdi karalienei iš dešinės ir ji su jais bendrauja patiekiant pirmąjį patiekalą. O kai atnešamas antrasis, Jos Didenybė dėmesį nukreipia į tą, kas sėdi jai iš kairės. Nežinantys šių taisyklių gali atsidurti nepatogioje padėtyje. Kartą garsus lenktynininkas Liuisas Hamiltonas (Lewis Hamilton) per vizitą Bakingamo rūmuose kalbėjo ne pagal eilę ir jam buvo leista suprasti, kad jis elgiasi netinkamai.
Jokio česnako!
Karūnuotieji asmenys gali sau leisti valgyti rinktinius patiekalus, pagamintus geriausių virėjų. Bet ant karalienės stalo niekada nepamatysite jūros gėrybių, žalios mėsos, vėžiagyvių. Mat šie produktai ne tik yra ilgai virškinami, bet ir gali tapti rimto apsinuodijimo priežastimi. Kelti pavojų savo sveikatai sosto paveldėtojų požiūriu yra neprotinga. Bet kodėl rūmams netinka česnakas, niekas nežino. Bakingamo rūmų virtuvėje šio ingrediento nebūna niekada. Galbūt Elžbieta II tiesiog negali pakęsti jo kvapo. Taip pat mėlyno kraujo valgytojai nemėgsta pastos, ryžių ir bulvių.
Ne „Monopoliui“!
Regis, „Monopolis“ - įprastas stalo žaidimas, sukurtas tik pramogai. Bet karališkosios šeimos nariams yra leidžiama rinktis bet kokį būdą leisti laisvalaikį, tik ne šį. Ilgai buvo nesuprantama, kodėl atsirado toks keistas tabu, bet kai 2008 m. princui Endriui (Andrew), Elžbietos sūnui, buvo padovanotas „Monopolis“, jis atskleidė, kad nekaltas žaidimas skatina konkurenciją ir virsta piktu ir ydingu.
Tai tik nedidelė dalis reikalavimų D.Britanijos karališkosios šeimos nariams, į kuriuos jie privalo atsižvelgti. Tiesa, Bakingamo rūmų atstovai tvirtina kad jokio protokolo nėra. Sunku patikėti. Todėl galbūt teisi Megan Markl, pasirinkusi gyventi pagal savo taisykles?