respublika.lt

Genijaus šedevras stebina iki šiol

(0)
Publikuota: 2020 kovo 27 10:26:07, Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 2 nuotr.
Mikelandželo „Dovydo“ skulptūra. „Wikipedia“ nuotr.

Prieš 545 metus, 1475-ųjų kovo 6 dieną, netoli Florencijos gimė vienas iškiliausių visų laikų menininkų, italų renesanso genijus Mikelandželas Buonarotis (Michelangelo Buonarroti) - dailininkas, skulptorius, architektas, inžinierius, jau amžininkų pramintas „dieviškuoju“, kurio kūryba turėjo didžiulį poveikį tolimesniam Europos tapybos ir skulptūros vystymuisi.

 

Pasaulyje yra nedaug tokių garsių ir išskirtinių skulptūrų kaip Mikelandželo „Dovydas“. Žmonės nepaliauja ja žavėtis nuo tos akimirkos, kai 1504 m. rugsėjo 8-ąją pirmą kartą išvydo šį kūrinį Florencijos Sinjorijos aikštėje. Ir vis dėlto genialusis Mikelandželo kūrinys iki šiol nepaliauja stebinti. Štai neseniai pasaulio žiniasklaida pranešė apie gydytojo Danielio Gelfmano pastebėtą medicininę detalę - Dovydo kūne išryškėjusią jungo veną, kuri šiaip nėra matoma, ir tai dar sykį įrodo, kaip genialiai Mikelandželas pavaizdavo susijaudinusį, pasirengusį stoti į mūšį herojų.

Pateikiame saujelę kitų įdomių faktų apie vieną garsiausių pasaulyje meno kūrinių.

Dovydas - biblinis herojus

Garsusis nuogas vyras, kurį iš marmuro iškalė Mikelandželas, iš pirmo žvilgsnio visiškai nepanašus į Biblijos herojų. Gerai įsižiūrėjus matyti per kairį Dovydo petį permesta svaidyklė, o dešinėje rankoje jis gniaužia akmenį. Būtent šiais ginklais Dovydas įveikė milžiną Galijotą visiems žinomoje Biblijos istorijoje. Jį kurdamas Mikelandželas sulaužė ankstesnę tradiciją vaizduoti Dovydą po mūšio su Galijotu, o ne prieš jį, kaip tai darė Karavadžas (Caravaggio) ir Donatelas (Donatello).

Statula yra gerokai aukštesnė už žmogaus ūgį


„Dovydo“ aukštis - 5,17 m, o tai yra beveik tris kartus daugiau už vidutinį žmogaus ūgį.

Statulos ranka yra neproporcinga


Dešinė statulos ranka pagal viso kūno proporcijas yra per didelė. Šią asimetriją, kaip spėjama, Mikelandželas paliko specialiai, kad būtų pateisinta Dovydo pravardė „manu fortis“ - stiprioji ranka.

Dovydas - kairiarankis

Tai galima tvirtinti remiantis tuo, kad svaidyklė yra permesta per kairį petį, o akmenį jis laiko dešinėje. Tik keista, kad statulos kūno padėtis labiau tinka dešiniarankiui.

Statula yra iškalta iš vientiso marmuro gabalo

Marmuro luitas, virtęs vienu garsiausių istorijoje skulptūros šedevrų, įrodo seną tiesą - kas vienam žmogui yra šiukšlė, kitam - lobis. Mikelandželas sukūrė Dovydą iš marmuro luito, kurį anksčiau išbrokavo du skulptoriai. Agostinas di Dučas (Agostino di Duccio) atsisakė kurti Dovydo skulptūrą vos pradėjęs kalti kojas, nes mirė Donatelas, kurio pameistrys buvo A.di Dučas. Po to marmuro gabalas 10 metų gulėjo niekam nereikalingas. Po to statulos ėmėsi Antonijus Roselinas (Antonio Rossellino), bet taip pat netrukus atsisakė užduoties, nes akmenyje pastebėjo plyšį. Kai Mikelandželas 1501 m. pagaliau ėmėsi „Dovydo“, marmuras jo rankų laukė jau 40 metų.

Dovydą buvo planuojama statyti dideliame aukštyje

1501 m. Florencijos valdžia pavedė Mikelandželui sukurti „Dovydą“ kaip vieną iš skulptūrų Florencijos katedros kupolui papuošti. Bet kai statula buvo baigta, Mikelandželo užsakovams kūrinys padarė tokį įspūdį, kad jie atsisakė šio plano ir nutarė jį įkurdinti Lanci lodžijoje (o paskui statula buvo perkelta į Meno akademiją). Skulptūrai iš Mikelandželo dirbtuvių nugabenti prie Senųjų Rūmų prireikė 4 dienų ir 40 žmonių, nors atstumas yra mažesnis negu mylia. 2010 m. ant Florencijos katedros buvo užkelta „Dovydo“ kopija, kaip ir buvo planuojama iš pradžių.

Statula visada kėlė susižavėjimą

XVI a. italų tapytojas ir architektas Džordžijus Vazaris (Giorgio Vasari) apie „Dovydą“ atsiliepė taip: „To, kas pamatė šį kūrinį, nebenustebins nė viena skulptūra pasaulyje“.

Mikelandželo reputacija

Prieš gimstant „Dovydui“, Mikelandželas jau buvo išgarsėjęs „Romos pieta“. Bet būtent dėl „Dovydo“ 29 metų menininkas tapo žinomas kaip meistriškas skulptorius. Po 4 metų, 1508 m., Mikelandželas pradėjo kurti savo didžiausią tapybos šedevrą - Siksto koplyčios freskas.

Dovydas yra kilęs iš Senovės Graikijos

Mikelandželas savo herojui suteikė pozą, kuria dažnai būdavo vaizduojamas Heraklis. Kai kurie ekspertai mano, kad būtent Heraklis buvo pavaizduotas ant Florencijos miesto herbo.

Dovydas - laisvės simbolis


Nors užsakytoji skulptūra iš pradžių buvo grynai religinio pobūdžio, Mikelandželui kuriant „Dovydą“, Florencija išvijo ją valdžiusią Medičių šeimą. Būtent todėl „Dovydas“ tapo respublikos, laisvės ir apsaugos nuo tironų valdžios simboliu.

Dovydas ir vandalai

Per 1527 m. sukilimą į „Dovydą“ buvo mesta kėdė, kuri trijose vietose sulaužė jo kairę ranką.

1991 m. rugsėjo 14-ąją italas Pjeras Kanata su nedideliu kūjeliu prasibrovė prie statulos, išstatytos Florencijos Akademijos galerijoje. Jis spėjo nudaužti dalį Dovydo kojos piršto, bet paskui jį sučiupo muziejaus lankytojai. Teismo ekspertizė pripažino italą nepakaltinamu ir jis buvo nusiųstas gydytis.

Dovydas - ne vienas

Kadangi „Dovydas“ yra vienas populiariausių pasaulyje meno kūrinių, yra sukurta milijonai jo reprodukcijų ant marškinėlių, pelės kilimėlių ir kitų netikėčiausių daiktų. Net Florencijoje yra dvi jo tikslios kopijos - viena stovi priešais Senuosius rūmus, o bronzinė kopija iškilo virš miesto ant katedros stogo.

Dovydas ir cenzūra


1857 m. Toskanos didįjį kunigaikštį nustebino Anglijos karalienės Viktorijos, kuriai jis padovanojo Mikelandželo statulos kopiją, manieringumas. Karalienę tiek šokiravo Dovydo nuogybė, kad ji įsakė pridengti jo intymią kūno vietą nuimamu figos lapu iš gipso, ir tik po to leido eksponuoti Viktorijos ir Alberto muziejuje.

Turistai žaloja statulą

Akademijos galerijoje per metus apsilanko per 8 mln. turistų, norinčių pamatyti Dovydą. Tyrimai rodo, kad vaikštinėjančių lankytojų srautai sukuria vibraciją, kuri galimai kenkia marmurui - jame atsiranda mikroskopinių įtrūkių.

Kam priklauso Dovydas

Nuo 1873 m. Dovydas yra eksponuojamas Florencijos Meno akademijoje ir yra miesto nuosavybė. Bet Italijos vyriausybė siekia susigrąžinti statulos nuosavybės teisę - meno kūrinys yra nacionalinis turtas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s