respublika.lt

Gatvės šokių abėcėlė (0)

2015 rugpjūčio 21 15:02:35
Eimantė JURŠĖNAITĖ

Holivudo filmuose matytos gatvės šokių scenos veikiausiai ne vieną paliko be žado. Iš tiesų energingus judesius, ritmą ir kvapą gniaužiančius triukus galima išvysti ir Lietuvos gatvėse - įvairiais gatvės šokių stiliais susižavi vis daugiau šalies jaunimo. Šokių studijos „SKILLZ“ įkūrėjas ir treneris, daugkartinis tarptautinių gatvės šokių čempionatų dalyvis ir prizininkas Dmitrijus Fofonovas papasakojo, kaip atsirado gatvės šokiai ir kurie stiliai yra populiariausi Lietuvoje.

×
nuotr. 7 nuotr.
Gatvės šokių abėcėlė. Elenos Mikhailavos nuotr.

 

„Vienas iš gatvės šokių, hiphopas, pradėjo vystytis Jungtinėse Amerikos Valstijose, daugiau nei prieš 40 metų. Iš pradžių tai buvo įvairioms kultūroms priklausančių nepasiturinčių piliečių saviraiškos būdas, alternatyva smurtui gatvėse. Maišantis lotynų amerikiečių ir afroamerikiečių kultūroms atsirado nauji judesiai, muzika ir šokių stiliai. Didelę įtaką gatvės šokių vystymuisi turėjo ir hiphopo subkultūros atsiradimas, pirmojo didžėjaus DJ Kool Herc muzika. Iš tiesų gatvės šokiai yra visuma, į kurią įeina hiphopas, breikas, housas, popingas, lokingas ir kiti šio šokio stiliai“, - vardijo Dmitrijus. Pasak jo, pirmasis į Lietuvą atkeliavo breikas, jį mūsų jaunimas šoka jau daugiau nei 2 dešimtmečius, kiti stiliai pradėjo populiarėti tik kiek daugiau nei prieš dešimtmetį.

„Visi gatvės šokiai niekad nešokusiam žmogui yra panašūs, tačiau iš tiesų kiekvienas šokis turi savo elementus, judėjimą, yra atliekamas pagal skirtingą muziką. Būtent muzika diktuoja judesius, pagal kuriuos kūnas juda vis kitaip. Pavyzdžiui, hauso šokiai atliekami skambant hauso stiliaus muzikai, hiphopas - pagal hiphopo ritmus, o breikas, kuris yra hiphopo subkultūros šokis, dažniau atliekamas pagal funk‘o stiliaus muziką“, - pagrindinius šokio stilių skirtumus paaiškino šokių treneris.

Vaikai ir jaunimas gatvės šokių subtilybių gali mokytis šokių mokyklose, tokiose kaip Dmitrijaus įkurta SKILLZ, tačiau nuolat tobulėti trokštantys treneriai neretai turi vykti į kitą pasaulio kraštą, kad parsivežtų žinių ir pramoktų naujų judesių. Neseniai Dmitrijus su žmona Deimante sugrįžo iš Jamaikos, kur mokėsi jamaikiečių gatvės šokio dancehall. „Kadangi Lietuvoje gatvės šokiai dar gana jauni, norint patobulėti tenka daug keliauti. Dažniausiai vykstame į stovyklas, kur per dieną vyksta 5–7 intensyvios šokių pamokos, o šįkart vykome tiesiai pas šokėjus į namus. Jamaikoje, kur praleidome dvi savaites, mokėmės šokti autentiškoje aplinkoje, namuose, vakarėlių metu – ten verda niekada nenutrūkstantis socialinis gyvenimas“, - savo įspūdžiais dalijosi jis. Nors gali atrodyti, kad lietuviai gatvės šokiais domisi vangiai, Dmitrijus patikina, jog taip nėra - esame vieni aktyviausiai besidominčių gatvės šokiais Europoje. Reikia tik  trupučio laiko, kad mažos valstybės šokėjai atkreiptų į save dėmesį pasaulinėje scenoje. 


Dmitrijus Fofonovas pristato populiariausius gatvės šokių stilius Lietuvoje


Hiphopas

Atsirado 8-ojo dešimtmečio pabaigoje Niujorke (JAV).

Dažnai terminas „hiphopas“ yra vartojamas muzikos žanrui apibūdinti. Praėjusio amžiaus 8-ojo dešimtmečio pabaigoje Niujorke, Brukline, kartu su nauju muzikos žanru ėmė vystytis ir nauja gatvės šokio forma. Kadangi šokis atliekamas pagal hiphopo muziką, jis ir gavo tokį pavadinimą. Šokio pagrindas – afroamerikiečių bendruomenės vakarėlių šokiai, turintys savo choreografinę struktūrą, pavadinimus, istoriją. Šiame stiliuje svarbus šokėjo individualumas, todėl jis glaudžiai siejasi su saviraiškos laisve, improvizuotais pasirodymais (angl. freestyle). Dažniausiai šio šokio rungtynės vyksta ne pasirodymo, bet kovos būdu. Šokėjai kovoja vienas prieš kitą improvizuodami.

Hausas

Atsirado 8-ojo dešimtmečio pabaigoje Čikagoje ir Niujorke (JAV).

Hauso šokis pradėjo vystytis, kai Čikagoje atsirado naujas muzikos žanras - hausas. Pagal šią muziką atliekamas šokis pasižymi laisvumu, nes pagrindinis šokio principas - laisvo, neįtempto judesio įvaldymas ir sugebėjimas visiškai atsipalaiduoti. Šio šokio atsiradimui nemenką įtaką padarė daugybė kitų šokių - stepas, salsa, rumba, afrikietiškų šokių judesiai.

Dancehall

Atsirado 8-ajame dešimtmetyje, JAmaikoje

Šokis kilęs iš Jamaikos, tropinės Karibų jūros salos. 8-ajame dešimtmetyje regio muzikai įgavus naują, šokiams labiau tinkančią kryptį – dancehall – kartu prasidėjo ir šokių karštinė, kuri tęsiasi ir pastaruoju metu sparčiai populiarėja visame pasaulyje. Dancehall nuo kitų gatvės šokių stilių skiriasi didele judesių įvairove ir savitu judėjimu.

Popingas

Atsirado 8-ojo dešimtmečio viduryje Kalifornijoje.

JAV šis šokis išpopuliarėjo dėl vienos televizijos laidos, kurioje pasirodydavo grupė „Electric Boogaloos“. Grupės ir popping‘o šokio kūrėju laikomas Boogaloo Sam, sukūręs šio šokio pagrindus. Popping nuo kitų stilių skiriasi tuo, kad pagrindinis elementas čia yra technika, vadinama pop, - tai staigus kūno raumenų įtempimas ir atpalaidavimas, atliekamas ritmiškai į muzikos taktą. Ši technika derinama su įvairias pantomimos judesiais, tad šokio metu kuriamos neįtikėtinos iliuzijos, pavyzdžiui, sulėtinto vaizdo imitavimas ar įspūdis, kad šokėjas plaukia žeme.

Breikas

Atsirado 7-ajame dešimtmetyje Niujorke (JAV).

Šokėjų tarpe vadinamas „Bboying“ arba „Breaking“, tačiau žiniasklaidai vis dažniau apie jį rašant buvo pavadintas „Breakdance“ arba tiesiog breiku. Tai bene pirmasis gatvės šokis, pasiekęs Lietuvą. Tam įtakos turėjo per televiziją rodomi filmai apie gatvės šokius. Įdomu, kad breikas yra hiphopo subkultūros šokis, tačiau dažniausiai yra atliekamas pagal greitesnių ritmų instrumentinę funk stiliaus muziką. Tai ekspresyvus ir energingas šokis, išsiskiriantis daugybe akrobatikos elementų, tad jam reikia ištvermės ir nemažai fizinių jėgų.


Kiekvieną sekmadienį Gedimino prospekte vyksta „Sveiko miesto“ organizuojamo projekto „Sekmadienis – sporto diena“ renginiai. Vasaros sekmadieniais nuo 14 val. šio renginio metu galite išvysti ir šokių studijos „Skillz“ šokėjų pasirodymus.

Parengta pagal priedą „Laisvalaikis“

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • STATYBOSE: iš Vilniuje, Liepkalnyje, statybos darbus atliekančios įmonės gavęs pranešimą, kad statybvietėje rastas itin didelis kiekis asbesto turinčių statybinių atliekų, Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo tyrimą.

  • DOSNUMAS: lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ pirkėjai per „Maisto banko“ akciją paaukojo daugiau kaip 106 tūkst. vienetų ilgo galiojimo maisto produktų, kurių vertė viršijo 99 tūkst. eurų.
  • PATOGIAU: pirmadienį Lietuvos ambasados Jungtinėje Karalystėje kartu su išorės paslaugų teikėju atidaromas pasų centras Mančesteryje, kuriame bus teikiama Lietuvos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančių dokumentų išdavimo ir keitimo paslauga - tai jau trečiasis pasų centras Jungtinėje Karalystėje.
  • NETYČIA: jaunai italei per klaidą suleista šešiaguba vakcinos nuo koronaviruso dozė - medicinos sesuo 23 metų medicinos studentei sekmadienį vienoje Toskanos ligoninėje suleido visą buteliuką „„Biontech“/“Pfizer“ preparato, kuris įprastai skirtas šešioms atskiroms dozėms.
  • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
  • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
  • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
  • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
  • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
  • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar kitąmet reikėtų didinti minimalią algą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+11 +17 C

+10 +18 C

 

+7 +15 C

+19 +25 C

+19 +26 C

 

+11 +13 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos