Kokias žmogaus kūno dalis ir organus, šiems išėjus iš rikiuotės, mokslininkai ketina keisti dirbtiniais, o kokie jau dabar yra keičiami?
Akis
Argus II - viena tobuliausių bioninių akių. Vaizdą priima miniatiūrinė kamera, įmontuota į akinius. Duomenys yra perduodami į protezą, įsodintą tiesiai į tinklainę ir stimuliuojantį likusias sveikas ląsteles. Deja, tokios akies skiriamoji geba siekia tik 6x10 pikselių.
Dantys
Dantų implantais šiandien nieko nenustebinsi, tačiau medikai mano, kad dešimtmečio viduryje jie sugebės vietoj senų ir sugedusių dantų išauginti naujus natūralius. Džeremio Mao (Jeremy Mao) vadovaujama mokslininkų grupė iš Kolumbijos universiteto jau pademonstravo šį procesą su laboratoriniais gyvūnais.
Nosis
Nauja nosis vietoj sužalotos auginama tiesiai paciento kūne. Organo struktūra yra atkuriama iš kremzlinio audinio ir įsodinama po oda. Atrodo kraupokai, bet po kelerių metų, kai nauja nosis susiformuoja, ji yra perkeliama į vietą, o dar po poros metų operacijos nelieka nė žymės.
Ausis
Kochleariniai protezai MED-EL, „Advanced Bionics" ir kiti kompensuoja prarastą klausą. Mikrofonas registruoja garso signalus, o speciali mikroschema paverčia juos elektros impulsais. Belaidžiu ryšiu jie yra perduodami į implantą, kuris stimuliuoja klausos nervus.
Smegenys
2020 m. vasarą vykdant projektą „Neuralink" buvo pristatyta 23x8 mm dydžio mikroschema su 1024 ploniausiais elektrodais, skirtais prijungti prie nervinių ląstelių. Kada nors tokie įrenginiai padės tiksliai registruoti neuronų aktyvumą ir žmogus galės valdyti elektroniką minties jėga.
Širdis
Jau sukurtas visas rinkinys širdies „atsarginių dalių" - širdies stimuliatorių, vožtuvų - nebefunkcionuojančioms pakeisti. Tačiau sukurti viso organo protezą kol kas nepavyksta.
Plaučiai
Pagaminti šį organą bando bendrovės MC3 darbuotojai. Įrenginys „Biolung" turi užtikrinti normalią dujų apykaitą ir tilpti krūtinės ląstoje. Sprendžiant iš visko, to pasiekti dar nepavyko. 2018 m. mokslininkai pranešė apie bandymus su gyvūnais, bet 2020 m. naujų rezultatų negavo.
Kraujas
2020 m. vasarą mokslininkai pristatė dirbtinių eritrocitų, galinčių organizme išnešioti deguonį ir anglies dvideginį, gamybos metodą: natūralios hemoglobino ląstelės buvo padengtos inertiniu polimeru, ant kurio nėra kraujo grupių baltymų, todėl „eritrocitai" tiks bet kuriam pacientui.
Koja
Anglies pluošto lankstūs protezai „Cheetah Flex-Foot" pasirodė esantys tokie efektyvūs, kad sprinteris iš Pietų Afrikos Oskaras Pistorijus (Oscar Pistorius), kuris jais naudojosi, net buvo laikinai pašalintas iš varžybų. Teisėjai nusprendė, kad protezai sportininkui suteikia aiškų pranašumą.
Kelis
Aukštųjų technologijų laimėjimas - protezai C-Leg, kuriuose naudojami hidrocilindrai, kaip mechanizme, reguliuojančiame kompiuterinės kėdės aukštį, taip pat daug įvairiausių slėgio ir lenkimo daviklių plius mikroprocesorius šiems duomenims analizuoti. Atkurti kelio funkcionalumą pasirodė labai nelengva.
Ranka
Bioniniai protezai, kaip I-LIMB Hand, yra prijungiami prie išlikusių raumens audinio dalių arba tiesiogiai prie nervų pluoštų. Tiksli elektronika interpretuoja gautąjį signalą ir įjungia kompaktiškus elektros variklius. Taip dirbtinė galūnė atkuria natūralius rankos judesius, kai kada - labai sudėtingus. Yra ir bioninių kojų protezų.