„Jeigu gali įvykti koks nors nemalonumas, jis būtinai įvyks!" Šis visuotinės nesėkmės dėsnis yra žinomas kaip vienas iš fundamentalių „Merfio dėsnių". Bet ar visi žino, kad šio dėsnio autorius - ne koks nors prasimanytas personažas, o visiškai realus žmogus, ir dar JAV karinių oro pajėgų kapitonas?
Vadinamasis Merfio dėsnis pirmą kartą buvo suformuluotas ir pritaikytas 1949 metais Edvardso aviacijos bazėje (JAV). Pavadintas jis jo atradėjo, kapitono Edvardo Merfio (Edward Murphy), tuo metu dirbusio inžinieriumi vykdant karinių oro pajėgų projektą MX981, vardu.
Projekto tikslas buvo nustatyti didžiausią perkrovą, kurią gali atlaikyti žmogaus organizmas. Edvardas Merfis bandymams gamino krėslo-katapultos eksperimentinį modelį. Vieną gražią dieną kapitonas aptiko kritinę klaidą, kurią montuojant eksperimentinę įrangą padarė vienas iš technikų, ir apie jį pasakė frazę, tapusią Merfio dėsnio prototipu: „Jeigu ką nors galima padaryti neteisingai, tas žmogus taip ir padarys!"
Projekto vadovas, sudarinėjęs įvairių taisyklių ir dėsnių sąvadą, į sąrašą įtraukė ir šį posakį, pavadinęs jį Merfio dėsniu. Aišku, ši taisyklė ir be to jau „sklandė ore", bet tą istorinę dieną pagaliau buvo užrašyta juodu ant balto ir gavo pavadinimą. Laikui bėgant dėsnių sąrašą papildė nauji armijos technikos specialistų „perlai", vis dėlto likdami nežinomi faktiškai niekam, išskyrus juos pačius.
Pavyzdžiui, karo gydytojas Džonas Stapas (John Stapp) dalyvavo bandant didžiausias perkrovas ir pritaikė šiuos dėsnius sau. O gavus sėkmingai baigto projekto MX981 rezultatus, Džonas Stapas, šiame eksperimente faktiškai pabuvęs bandomuoju triušiu, per vieną iš spaudos konferencijų papasakojo, kad jų komandai pavyko išvengti daugelio nelaimingų atvejų ir nemalonumų būtent dėl to, kad jie gerai žinojo Merfio dėsnius.
Dž.Stapas pasidalino tų dėsnių sąrašu su žurnalistais ir kompanijų rangovų atstovais. Ir prabėgus nedaug laiko apie Merfio dėsnius sužinojo visas pasaulis. Vėliau pasirodė vis naujų Merfio dėsnių, niekaip nesusijusių nei su pačiu kapitonu E.Merfiu, nei su karinių oro pajėgų projektais, nei apskritai su technika. Daugelio tokių dėsnių autoriai yra gana žinomos asmenybės, ėjusios aukštas pareigas. Kitų autoriai taip ir liko nežinomi. Kai kuriems iš tų dėsnių buvo suteikiami prasimanyti, nieko nereiškiantys vardai.
„Generolo efektas"
„Jeigu nepriekaištingai veikianti sistema išbandoma dalyvaujant užsakovui, ji būtinai sutriks". Šis dėsningumas taip pat kartais vadinamas „demonstravimo efektu", „vizito efektu", „dalyvavimo efektu" ir pan. Mintis yra ta: žiūrovams būna neįmanoma pademonstruoti tai, kas be žiūrovų vyko be problemų. Kuo labiau demonstruojantysis trokšta, kad demonstracija vyktų sklandžiai, tuo stipriau pasireiškia šis efektas.
Vyresni žmonės, ko gera, prisimena, kad tarybiniais laikais analogiškas efektas buvo vadinamas „televizijos meistro efektu". Išsikviesti meistrą į namus būdavo labai nelengva, tekdavo jo ilgai laukti, televizorius kelias savaites vis gesdavo, veikdavo su pertrūkiais, bet būtent tada, kai pasirodydavo meistras, veikdavo kaip laikrodis: parodyti meistrui gedimo niekaip nesigaudavo. Meistras suraukęs antakius išeidavo, o televizorius vėl pradėdavo aikštytis.
Šiais laikais šį efektą galima pritaikyti neveikiančiam kompiuteriui arba dingus prieigai prie interneto: pasirodžius atitinkamam specialistui, problemos savaime dingsta. Tarp fizikų yra žinomas panašus reiškinys - „Pauli efektas". Jo esmė yra ta, kad garsiam fizikui Volfgangui Pauli (Wolfgang Pauli) prisiartinus prie bet kokios technikos, j sugesdavo, net jei jam nebūdavo svarbu, ar ji veiks.
Tačiau yra kai kas, kas vienija visus šiuos daugybę Merfio dėsnių - jie puikiai paaiškina priežastis, dėl kurių jūsų gyvenime ar darbe kas nors vyksta ne taip, kaip reikia. Gyvenimo esmė - ne gauti kozirius į rankas, o sėkmingai sulošti su bet kokiomis kortomis...
Naudingos Merfio gyvenimo taisyklės, kurias galima taikyti tikintis sėkmės:
Rytoj - tai tik kitas šiandienos pavadinimas.
Viskas yra ne taip lengva, kaip atrodo.
Bet kuriam darbui prireikia daugiau laiko negu manote.
Jeigu norite likti prie savo nuomonės, pasilikite ją sau.
Vos tik imatės kokio nors darbo, atsiranda kitas, kurį reikia padaryti dar anksčiau.
Bet kuris sprendimas sukuria naujų problemų.
Žmonės yra pasirengę ploti fejerverkui, bet ne saulėtekiui.
Būkite originalūs - nekartokite svetimų klaidų.
Kuo daugiau žinai, tuo daugiau žinai nereikalingų dalykų.
Tikrovėje viskas ne taip, kaip iš tiesų.
Protingai kritikuok priešą, kitaip jis atsikratys savo trūkumų.
Jeigu jūsų dabartis yra nuostabi, bus nuostabi ir praeitis.
Paskutinis juokiasi tas, kas juokiasi savo noru.
Jeigu visuomenei nereikia to, ką darai, įsižiūrėk, kas tai per visuomenė.
Didžiausias apetitas kyla be maisto.
Jeigu sugauta žuvis tyli, tai nereiškia, kad ji neturi ko pasakyti.
Jeigu žmogus turi sąžinę, tai nereiškia, kad jam nieko nereikia.
Kuo daugiau naujo, tuo originaliau atrodo sena.
Jeigu klausime nėra jokios prasmės, neverta jos ieškoti ir atsakyme.
Nesiskųsk gyvenimu, galėjo ir to nebūti.
Kiekvienas klysta pagal savo galimybes.
Reikia būti pesimistu, kai tau sekasi, ir optimistu, kai nesiseka.
Abejonės - privilegija tų, kas turi savo nuomonę.
Kuo tau striukiau su pinigais, tuo daugiau šansų, kad atsiras nenumatytų išlaidų.
Tai, ką noriu nusipirkti, man ne pagal kišenę, o tai, kas pagal kišenę - vis tiek per brangu.
Tai, kad operuoti galima, nereiškia, kad operuoti yra būtina.
Kuo didesnė kantrybė, tuo ilgiau prisieina laukti.
Žmogui būdinga klysti, o dar labiau - versti savo kaltę kitam.
Jeigu koks nors nemalonumas gali įvykti, jis būtinai įvyks.