respublika.lt

Kilti leidžiama! Originaliausi pasaulio oro uostai

Publikuota: 2023 rugsėjo 14 17:15:00, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Trumpas pakilimo takas kalnuose arba nedidelės valstybės dydžio ultrašiuolaikinis terminalų kompleksas... Pasiekus kelionės tikslą, oro uostas visada tampa pirmąja įžymybe, kurią pamato turistai.

 

Tenzing-Hillary oro uostas; Nepalas, Lukla


Vienas pavojingiausių pasaulio oro uostų yra populiarus tarp alpinistų, neatsitiktinai 2008 m. jis buvo pavadintas pirmųjų Everesto nugalėtojų šerpo Tenzingo ir E.Hilario (E.Hillary) vardu. Vadovaujant serui E.Hilariui, 1964 m. vietos šerpų jėgomis ir buvo nutiestas kilimo ir nusileidimo takas - tiesiog suplūkus dirvą, jis atsiėjo vos 2650 dolerių. Asfaltuotas jis buvo tik 2001 m. 527 m ilgio takas yra 2845 m aukštyje virš jūros lygio, jo nuolydis siekia 11,7 proc., todėl kilimas ir tūpimas čia tampa ekstremaliu nuotykiu.

Princesės Julianos tarptautinis oro uostas; Šv.Martyno sala


Princesės Julianos oro uostas priklauso Nyderlandams, kurie šią Karibų jūros salą dalinasi su Prancūzija. Kilimo takas tiesiog atsiremia į Maho paplūdimį: lėktuvai, atvykstantys į šį oro uostą, kyla ir leidžiasi vos 20-30 metrų virš žmonių galvų. Kai milžiniški boingai ar „Airbus" ruošiasi kilti ir didina variklių trauką, Maho paplūdimyje kyla tikra smėlio audra. Besideginantieji turi galimybę stambiu planu įamžinti virš jų skrendančius lėktuvus - lėktuvų stebėjimas saloje yra didžiausia pramoga, o Maho paplūdimys - didžiausia įžymybė.

Saint Exupery oro uostas; Prancūzija, Lionas


TGV geležinkelio stotis yra faktinė Antuano de Sent Egziuperi vardo oro uosto dalis. Ji ir suteikia išskirtinumo šiaip niekuo ypatingu nepasižyminčiam oro uostui. Architektūros šedevras su vėduoklės formos stogu 1994 m. buvo pastatytas pagal ispano Santjago Kalatravos (Santiago Calatrava), Menų ir mokslų miesto Valensijoje autoriaus, projektą.

Shenhzen Bao'an tarptautinis oro uostas; Kinija, Gvandunas


„Baltas kaip sniegas" - taip galima pasakyti apie dienos šviesos užlietą, nesvarumo pojūtį sukuriantį naują Šendženo Baoanio oro uosto terminalą, 2013 m,. pakeitusį tris senus. Terminalas yra lėktuvo formos, 1050 m ilgio ir 650 m pločio. Bet daug kas jį lygina su milžiniška raja, didinga ir grakščia būtybe. Pastatą projektavo italas architektas Masimilijanas Fuksasas (Massimililano Fuksas).

O'Haro oro uostas; JAV, Čikaga

Oro uostas garsėja neoniniu koridoriumi tarp 1-ojo terminalo salių. Iš pradžių čia kartu su Disneilendu buvo planuojamas atrakcionas. Sumanymo įgyvendinti nepavyko, tačiau pastangų rezultatu tapo instaliacija „Sky‘s the limit" („Riba - dangus" - liet. k.) iš 466 neoninių vamzdelių, kurios autorius yra Maiklas Haidenas (Michael Hayden). Keleiviai juda mylios ilgio tuneliu skambant sulėtintiems Dž.Geršvino „Žydrosios rapsodijos" garsams.

Changi oro uostas; Singapūras


Didele prekybine zona ir gerais restoranais, judančiais takeliais ir greitaeigiais liftais šiandien mažai ką nustebinsi. Kino teatrai ir baseinas - jau šis tas. Čangio oro uosto teritorijoje be viso to plyti ir keletas sodų: kaktusų, saulėgrąžų, orchidėjų, drugelių bei 300 m ilgio „žalioji siena" ir tvenkinys su auksinėmis žuvelėmis.

Gibraltaro oro uostas; Gibraltaras

Pusė 1680 m ilgio kilimo tako nusidriekia į įlanką, bet Gibraltaro oro uostas į ekstremaliausių pasaulyje penketą patenka net ne dėl to. Trasą kerta Vinstono Čerčilio prospektas - pagrindinė magistralė, vedanti prie sienos su Ispanija. Kiekvieną kartą, kai lėktuvai kyla arba leidžiasi, kelias yra uždaromas. Kai kada 10 minučių, kartais - 2 val.

Dubajaus tarptautinis oro uostas, JAR, Dubajus


Apie Dubajaus oro uostą priimta kalbėti tik aukščiausiojo laipsnio būdvardžiais. Iki 2013 m. 3-asis terminalas buvo didžiausias pagal vidaus plotą pastatas pasaulyje, kol jį aplenkė „New Century Global Center" Kinijoje, Čengdu mieste. 1 713 000 kv.m. ploto terminale, aptarnaujančiame skrydžių bendrovę „Emirates", yra 82 judantys takeliai, 97 eskalatoriai, 8 traukiniai, 157 keleiviniai ir 27 krovininiai liftai. Vienas geriausių pasaulyje pagal funkcionalumą ir patogumą oro uostas taip pat garsėja didžiausios apyvartos „Duty Free".

Karaliaus Fahdo tarptautinis oro uostas; Saudo Arabija

Oro uostas buvo įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip didžiausias pasaulyje pagal užimamą plotą (780 kv.km ). Tradicinės islamo architektūros bruožai čia dera su aukštosiomis technologijomis. Erdvė organizuota taip, kad keliautojas gali iš tolo matyti visus teritorijoje esančius objektus.

Kvala Lumpūro tarptautinis oro uostas; Malaizija


Oro uosto pastatą projektavo japonas architektas K.Kurokava, vienas iš pagrindinių architektūrinio metabolizmo ideologų. Šiai architektūros krypčiai yra būdinga galimybė transformuoti statinį, derinant jį prie besikeičiančios aplinkos. Šis oro uostas yra vienas ekologiškiausių pasaulyje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
6
F

Dienos klausimas

Ar reikia atsisakyti popierinių bilietų viešajame transporte bei juos pakeisti elektroniniais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kam labiausiai reikia kelti atlyginimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +17 C

+16 +22 C

 

+12 +18 C

+22 +27 C

+17 +22 C

 

+15 +19 C

0-7 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s