Į domų sapną susapnavęs lietuvis dažniausiai griebiasi sapnininką ir bando išsiaiškinti, ką jam pranašauja žvaigždės. Tuo tarpu seminarus vedanti sapnų specialistė Rita Banienė teigia, kad sapnams negalioja jokios taisyklės, nėra universalių simbolių, todėl sapnininkai, kuriuose pateikiami dažnai vienas kitam prieštaraujantys atsakymai, nėra labai efektyvūs.
R.Banienė mokėsi Niujorke rašytojo ir istoriko Roberto Moso aktyvaus sapnavimo mokykloje. Sapnais Rita susidomėjo labai anksti, nes nuo vaikystės sapnuodavo labai spalvotus, ryškius ir gražius sapnus. Juos užsirašydavo ir pradėjo studijuoti.
- Ar į sapnus vertėtų atkreipti dėmesį kaip į pranašingus?
- Pasaulyje apie sapnus yra daug įvairiausių teorijų. Pas mus sapnus dažniausiai interpretuoja psichoanalitikai, kurie remiasi Froidu arba Jungu. Aš vadovaujuosi šamanistiniu sapnų aiškinimu, kuris paremtas senųjų kultūrų palikimu - australų aborigenų arba Šiaurės Amerikos indėnų. Jie sapną interpretuoja įvairiai: kaip sielos keliones, jausmų pasireiškimą ar pasąmonės žaidimą. Į sapnus, aišku, reikia atkreipti dėmesį, nes siela per sapnus pasako, ko jai reikia.
Ar jie pranašingi? Pagal naujausias teorijas visata yra holograminė. Tarsi yra daug laiko galimybių ir mes patenkame į vieną iš galimybių, kuri manifestuojasi, ir tada sapnas tampa pranašingas. O kartais jis tiesiog atspindi mūsų tam tikrus kompleksus.
- Ar todėl sapnuojame košmarus?
- Nelygu, su kuo tie košmarai susiję. Ar su mūsų ekonominėmis problemomis, ar su socialiniais, psichologiniais rūpesčiais, ar su kolektyvine pasąmone. Košmarai gali būti įvairūs. Žmones dažniausiai kamuoja jo demonai. Psichoanalitikai ir sapnų tyrinėtojai yra suskirstę košmarus. Dažniausiai pasitaikančios košmarų rūšys: kad dantis iškrenta, kad mes atsiduriame nuogi prieš minią, kad mus užcementuoja ir negalime pajudėti arba nuo kažko bėgame. Kai nuo kažko bėgame, tai signalizuoja, kad bėgame nuo savęs ir savo problemų, kad esame įkalinti savo fobijų ar tam tikro požiūrio. Šitie dalykai ir atsispinti sapne. Košmaras gali būti kaip įspėjimas, kad turime keisti savo gyvenimą. Jis rodo, nuo ko mes bėgame ir ko mes bijome. O baimė visada yra susijusi su meilės trūkumu. Arba mes savęs nemylime, arba mūsų kažkas nemyli.
- Kodėl kai kurie žmonės neprisimena savo sapnų?
- Tie, kurie neprisimena sapnų, yra arba labai užsiėmę, arba užsiblokavę. Neatsimenantys sapnų arba niekada nekreipė į juos dėmesio, arba tiesiog yra labai pavargę ir kaip akmuo krinta miegoti - gyvenimas tiek juos nuvarginęs, kad sapnai neįdomūs.
- Į kokius simbolius vertėtų atkreipti dėmesį ir netgi sunerimti?
- Dar Artemidoras - graikų mąstytojas, kuris aprašė sapnus ir jų reikšmes, - pasakė genialią frazę: kiekvienas turime sapnų simboliką. Aiškindamas sapnus jis žiūrėjo į žmogaus lytį, kokioje jis šeimoje gimęs - turtingoje ar ne, kokia jo ekonominė, socialinė padėtis. Tai iš tikrųjų turi įtakos. Nėra taip, kad tas pats simbolis visiems būtų vienodas. Jeigu batsiuvys ir karalius susapnavo batus, karaliui tai gali reikšti valdžios simbolį, keliones ar užkariavimus, o batsiuviui, nes jis yra kilęs iš žemo socialinio sluoksnio, tai simbolizuos jo amatą. Sapnas yra labai individualus ir labai intymus dalykas, negalima visų mauti ant vieno kurpalio.
Bet yra ir universalių reikšmių. Pavyzdžiui, visose kultūrose yra blogai, kai įkrenti į duobę ar patenki į tamsą. Blogai, kai sapnuoji saulės ar mėnulio užtemimą. Jeigu kas nors tau įkanda, tai irgi nėra gerai.
Labai įdomus mirties simbolis Senovės Egipte: savo atspindį vandenyje egiptiečiai interpretuodavo kaip mirtį. Mūsų folklore dantis, kaip ir daugelyje kultūrų, simbolizuoja netektį. Jeigu dantis iškrenta be kraujo, tai sakoma, kad numirs tolimas žmogus, o jeigu su krauju - tai giminaitis. Mūsų laikais mirties simbolika daugiau yra tiesioginė: gali save pasapnuoti gulintį karste, būti užpiltas žemėmis ar įkritęs į duobę. Bet vėlgi mirties reikšmė yra labai sudėtinga. Kai kurie specialistai aiškina taip: jeigu sapnuoji savo mirtį, tai tik kažkuri tavo sena dalis apmiršta, transformuojasi.
- Ką susapnavus reikia bėgti pirkti loterijos bilietą?
- Pinigus visose kultūrose simbolizuoja mėšlas, kitaip sakant, tai yra kaip trąša. Jeigu jūs tai susapnuojate, žinokite, kad šis simbolis daugeliui pranašauja pinigus. Tik pasąmonė kažkodėl tai išreiškia nelabai gražiu simboliu...
- O kokie susapnuoti simboliai mums galėtų išpranašauti meilę?
- Įvairūs. Gali žmogus susapnuoti žiedą, gali išvysti mylimą žmogų, netgi gali susapnuoti, kur jį sutiks. Mūsų pasąmonė turi savus įvaizdžius ir tingi juos keisti, jie nuolat kartojasi kiekviename sapne. Mes galime rašyti savo sapnų dienoraštį. Daug kūrybingų žmonių, rašytojų, kompozitorių aprašė savo sapnus ir iš ten sėmėsi kūrybinių idėjų. Kad ir Džonas Lenonas ar Salvadoras Dali. Jeigu rašytumėte sapnų dienoraštį, sužinotumėte savo sapnų simboliką.
Svarbiausia, kokia yra tavo emocinė nuotaika pabudus ir kokios yra spalvos. Jeigu tavo nuotaika yra gera, vadinasi, viskas gerai ir tas simbolis yra antraeilis. Sapne viskas taip pat kaip gyvenime.Psichoterapeutės nuomonė
Psichologė psichoterapeutė Daiva BALČIŪNIENĖ sako, kad ištikus krizei žmonės dažniau eina pas būrėjus, astrologus ar griebiasi vartyti sapnininkus.
„Kai mums kas nors neaišku, kai esame sutrikę ir turime priimti sprendimus, ieškome pagalbos iš šalies. Viena iš pagalbų gali būti sapnininkas, - sako D.Balčiūnienė. - Bet sapnininkų simboliai ne visiems yra vienodi. Sutinku, yra archetipinių simbolių, kurie gali tikti visiems žmonėms. Pavyzdžiui, jeigu sapnuojate namą, didelė tikimybė, kad sapnuojate patys save. Iš savo praktikos žinau, kad viena pas mane besilankanti moteris sapnuodavo namą, o kartą jis buvo apgriuvęs, ir po kurio laiko gydytojai moteriai aptiko auglį. Taigi per sapnus mūsų psichika gali siųsti signalus. Bet patarčiau pernelyg tuo nesižavėti, nes gali iškilti priklausomybės pavojus: kažkas mums pasako, kaip bus ateityje, ir mums yra lengviau gyventi“.
Psichologė psichoterapeutė pataria atkreipti dėmesį į pasikartojančius sapnus, nes jie iš tikrųjų yra prasmingi.Sapnai
Aktorė Vaiva Mainelytė namie neturi sapnininko. Jį turi artima kolegė, todėl ką nors įdomaus susapnavusi, iškart jai skambina ir teiraujasi apie vieno ar kito simbolio reikšmę. Visai neseniai V.Mainelytė sapnavo savo mirusį vyrą: „Jį sapnavau labai jauną ir labai gražų. Net nesuvokiau, kad tai sapnas, viskas atrodė taip tikroviška, tarsi studijų metais. Buvo apėmęs lygiai toks pats jausmas kaip kadaise, todėl atsibudau labai nustebusi. Sapne mačiau ir save, atrodė, taip realiai prie jo prisiglaudžiau. Nors turėjau atsisėsti šalia, bet kažkaip atsisėdau jam ant kelių. Jis dar taip pasakė: „Ne, ne, sėskis šalia“. Atsibudusi pagalvojau: „Dieve mano, po šitiekos metų sapnavau tokį sapną“. Išvis, ko gero, aš vyrą pirmą kartą sapnavau. Kažkodėl viskas vyko balkone. Tai buvo viena iš priežasčių paskambinti draugei. Nusprendėme, kad keisis oras. Ir oras tikrai kažkiek pasikeitė. (Juokiasi.) Kartkartėmis mėgstu sapnais pasidomėti“.
O štai aktorius ir režisierius Sigitas Račkys sapnų nesureikšmina. Ir visai neišsigando, kai neseniai susapnavo tikrų tikriausią košmarą. Veiksmas, kaip prisimena, vyko spektaklio metu: „Tai buvo toks košmariškas spektaklis, kuriame daug riksmų ir lakstymo. Tokių superšiuolaikinių spektaklių aš nemėgstu nei žiūrėti, nei vaidinti. Taigi vaidinu panašiame spektaklyje ir staiga pamirštu tekstą... Kaip viskas baigėsi, neprisimenu...“ S.Račkys nesistengė iššifruoti, ką galėtų reikšti toks sapnas.
Parengta pagal dienraščio "Respublika" priedą "Julius/Brigita"