„Kada pagaliau tai baigsis?" - neretai piktinamės vasarą, kai užmigti trukdo nepaliaujamas įkyrus zyzimas prie ausies. O kas gi bus, jei „tai" vis dėlto baigsis?
Tarkime, pasaulyje rytoj neliks nė vieno uodo. Jei išnyktų visos musės, tai tikrai būtų ekologinė katastrofa, bet dėl uodų vienareikšmiško atsakymo nėra. Juk uodų rūšių yra labai daug ir jie yra labai nepanašūs vieni į kitus. O atsikratyti galima norėti tik tikrųjų kraujasiurbių uodų (Culicidae šeima, 3540 rūšių, tarp jų per 460 maliarinių uodų), nes kiti - mums ne priešai. Jie yra mitybos grandinės žemesnioji grandis, ir jų išnykimas neatrodo kritinis. Ir vis dėlto pasekmės būtų netikėtos.
Sveiki, vampyrai!
Kasmet apie 20 mln. žmonių visame pasaulyje suserga maliarija, per pusė milijono miršta (daugiausiai vaikai). Be maliarijos, uodai platina geltonąją karštligę, Dengės karštligę ir dar įvairią kitokią „egzotiką".
Tarkime, uodai dingo. Veltui tikėjotės, kad dabar niekas žmogaus kraujo negers. Tai toliau darys sparviniai, briedmusės, mašalai, iksodinės erkės, labai reti kraujasiurbiai drugeliai Calyptra ir sausumos dėlės. Jų visų padaugės. Norint, pavyzdžiui, nueiti pro mašalų pulkus prie tvenkinio, reikės rengtis specialius drabužius ir dėtis kaukę.
Gamtai sudie
Pagausės Afrikos ir Azijos gyventojų, kurie galės prasiskverbti į miškų tankmę ir pelkes, į kurias anksčiau jų neleisdavo uodai. Pasaulis taps mažiau žalias, tankiau gyvenamas ir labiau civilizuotas, o kartu nykesnis. Beje, anksčiau ar vėliau planeta ir taip gali virsti technologiniu monstru kaip filme „Penktasis elementas".
Ežeruose ir upėse išnyks tų rūšių žuvys, kurios maitinosi tik uodų lervutėmis. Kitos žuvys prisitaikys prie kitokio maisto. Kurios nesugebės, tos išmirs. Varlės išmoks gyventi be uodų, pereis prie drugelių ir musių. Šikšnosparniai pradės gaudyti daugiau naktinių drugelių (jų sumažės).
Kai kuriuose vandens telkiniuose dings augalai, kurie gaudavo trąšų dėl uodų lervų gyvybinės veiklos. Augalai, kuriuos apdulkina uodų patinėliai, išnyks, ypač nukentės Šiaurė, bet daugumai žemės ūkio kultūrų tai įtakos nepadarys. Kai kurių augalų ir gyvūnų rūšių dingimo žmonija, kaip įprasta, nepastebės.
Atsisveikinimas su ligomis
Kraujasiurbiai uodai kažkur dingo, ir šimtai tūkstančių planetos žmonių nustos sirgti ir mirti. Pavyzdžiui, sumažės filiarijų - nematodų, kurių lervas perneša uodai, sparviniai ir mašalai, užkrėsdami žmones, šunis ir kates. Nebereikės didžiulių finansinių išteklių kai kurioms ligoms gydyti bei jų profilaktikai. Mokslininkai galės pastangas nukreipti kita linkme, pavyzdžiui, baigti kurti vakcinas ir vaistus nuo Ebolos viruso.
Nukentės paukščiai, elniai ir žmonės
Trūkstant uodų, čiurliai ir kregždės gali dingti iš miestų. Arkties tundroje sumažės paukščių, kurie maitinasi uodais, o kai kurie visai išnyks. O šiaurės elniai, priešingai, galės migruoti ten, kur anksčiau ramybės jiems nedavė uodai. Elniai sunaikins visus augalus ir kerpes. Jeigu žmonės nepradės šerti šiaurės elnių, jie išmirs, o nuo jų priklausomoms tautoms teks kraustytis piečiau.
Kaip jų atsikratyti?
Culicidae šeimos lervos gyvena vandenyje, ir tai šiek tiek palengvina užduotį - priešas lokalizuojamas. Bet išnuodyti visų uodų lervų tvenkiniuose nepavyks, nes bus išnaikinti ir kiti gyviai. Bet kovos su uodais būdų yra nemažai - jie užkrečiami bakterinėmis ir grybelinėmis ligomis, išvedami sterilūs patinėliai. Tiesa, visa tai yra pusiau veiksminga. Jeigu būtų įmanoma rasti virusą, naikinantį tik tikrųjų uodų lervas, būtų puiku. Deja, sukurti tokį tikslinį ginklą mums yra ne pagal jėgas. O ginklas, žudantis apskritai visus uodus, gali išžudyti ir jų giminaites muses, o tai baigtųsi katastrofa, nes musės ir apdulkina augalus, ir perdirba atliekas.