Itono koledžas garsėja tuo, kad daug amžių yra prestižiškiausia Anglijos mokykla. Apie jį visada kalbama prisimenant garsius auklėtinius, nes tarp jo sienų žinių sėmėsi ne viena Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos karta, pora dešimčių šalies ministrų pirmininkų ir daugybė įžymybių. Šis koledžas kelis šimtmečius buvo tarsi elitinė draugija, į kurią pašaliniams patekti buvo draudžiama. Ir nors viskas pasaulyje, taip pat Itone, keičiasi, yra įdomu sužinoti, koks jis - vienas geriausių pasaulio koledžų.
Turtinga istorija
Seniausią Europoje mokyklą tolimais 1440 metais įsteigė Anglijos karalius Henrikas VI. Monarchas išsilavinimui skyrė didelį dėmesį ir šiuo klausimu turėjo savo nuomonę. Jis pageidavo, kad naujos jo įsteigtos aukštosios mokyklos Kembridže studentai mokslams būtų ruošiami iš anksto. Tam tikslui buvo nuspręsta įsteigti atskirą mokyklą, ir karalius išleido atitinkamą potvarkį. Kol Henrikas VI sėdėjo soste, rūmai globojo Itono koledžą.
Mirus karaliui ir į sostą sėdus Edvardui IV, prasidėjo permainos. Didelę dalį relikvijų ir brangenybių monarchas perkėlė į šv.Jurgio koplyčią, esančią kitoje Temzės pusėje, visas dotacijas mokyklai ryžtingai panaikino. Jis nebuvo suinteresuotas, kad mokykla gyvuotų, bet pasakojama, kad jo mylimoji Džeinė Šor (Jane Shor) nesutiko su tokiu sprendimu. Būtent jos užtarimas padėjo išsaugoti didelę mokyklos dalį. Buvo pradėta statyti mokyklos koplyčią, bet nuvertus karalių statybos sustojo. Tolesnis mokymo įstaigos likimas priklausė tik nuo mecenatų ir geradarių.
Dėl lėšų trūkumo įšaldyta statyba buvo atnaujinta tik 1517 m., o didžiausias nuopelnas čia priklauso rektoriui Rodžeriui Liuptonui (Roger Lupton). Šio didžio žmogaus atminimas yra įamžintas Itono vartuose, kurie yra koledžo vizitinė kortelė ir labiausiai atpažįstamas jo simbolis. Mokyklos kompleksą vėliau papildė galerija vakarinėje kiemo pusėje bei didelė biblioteka, kurioje sukaupta daugybė rankraščių ir knygų. Mokyklos padėtis pradėjo gerėti tik nuo 1861 m.
Itono koplyčioje įrengtas memorialas per Pirmąjį pasaulinį karą žuvusiems auklėtiniams atminti. Antrojo pasaulinio karo metais į Aukštutinę mokyklą pataikė bomba, buvo suniokoti koplyčios vitražai. Itono teritorijoje 1959 m. buvo įrengtas bunkeris branduolinio karo atvejui. Jame gali slėptis ir rektorius, ir studentai. Šiuo metu bunkeris naudojamas kaip sandėlis.
O šalies monarchai iki 1760 m. ne itin rūpinosi Itono reikalais, kol buvo karūnuotas Jurgis III. Karalius domėjosi mokyklos gyvenimu, o kadangi iš Vindzoro ją galima pasiekti pėsčiomis, jis ten tapo dažnas svečias. Jurgis III mėgo pavaikštinėti po mokyklą, pasišnekėti su mokytojais ir mokiniais. Ir net dabar, po visų reformų, Itonas vis dar yra glaudžiai susijęs su karališkaisiais rūmais.
Kaip įstoti į geriausią Anglijos mokyklą
Mokytis Itone - daugelio svajonė, ir ne tik D.Britanijoje, juk neperdedant galima teigti, kad šios britų mokyklos auklėtiniai jau penkis šimtus metų sudaro šalies politikos ir kultūros elito pagrindą. Nuo 1945 iki 1960 m. į mokyklą būdavo priimami tik išrinktieji - berniukai, kurių tėvai nuo gimimo buvo D.Britanijos piliečiai. Bet įsikišus ministrui pirmininkui Haroldui Makmilanui (Harold Macmillan), tokia taisyklė buvo panaikinta. Atsirado galimybė prestižinėje mokykloje įgyti išsilavinimą vaikams iš įvairių pasaulio šalių.
Tėvai iš anksto ruošia vaikus stoti į Itoną, nes vien kilmės ir sąskaitos banke vis dėlto neužtenka, reikia dar ir gerai išlaikyti stojamuosius egzaminus. Į koledžą priimami berniukai, kuriems jau sukako 13 metų, bet pirmasis pokalbis įvyksta jau 11-os. Prašymas užpildomas, kai vaikui sukanka 10 metų ir 6 mėnesiai: norintysis tapti Itono moksleiviu pateikia savo 2 metų pažangumo duomenis, motyvacinį laišką ir pedagogų charakteristiką. Taip pat svarbu pridėti kopijas dokumentų, kuriuose nurodomi kandidato laimėjimai - pergalės varžybose ir olimpiadose, dalyvavimas projektuose ir konkursuose. Būtina parodyti, kad berniukas yra protingas, plačios erudicijos, aktyvus ir visapusiškai išsilavinęs.
Sėkmingai įveikus pirmąją atrankos dalį, būsimasis itonietis vyksta į mokyklą ir dalyvauja pokalbyje su mokytojais. Kandidatas ir komisija pasikalba, o paskui berniukas laiko svarbiausių dalykų egzaminus, tarp kurių - anglų kalba ir matematika. Čia slypi tam tikras sunkumas užsieniečiams, nes tenka įrodyti, kad kalbą jie moka idealiai. Konkursas yra didelis - 3-4 žmonės į vieną vietą.
Vaikai, nepatekę tarp priimtųjų, atsiduria laukimo sąrašuose, ir jiems lieka tik tikėtis, kad kas nors iš mokyklos bus pašalintas.
Kaip gyvena elitiniai mokiniai
Itono koledžas - uždaro tipo internatas. Esama archyvinių XVI a. dokumentų, kurie liudija, kad Itono auklėtiniai gyveno toli gražu ne prabangiai. Iki XIX a. berniukai gyvendavo ilgose palatose, keldavosi 5 val. ryto ir melsdavosi, į auditorijas susirinkdavo 6 val. ryto, o visi dalykai buvo dėstomi vien lotynų kalba. Į savo kambarius moksleiviai privalėdavo grįžti jau 8 val. vakaro, ten skaitydavo vakarinę maldą ir eidavo miegoti. Viduramžiais privilegijuoti mokiniai valgydavo vos du kartus per dieną, o penktadieniais išvis apsieidavo be maisto - pasninkaudavo. Atostogos per mokslo metus būdavo tik kartą, trys savaitės per Kalėdas, bet jas vaikai praleisdavo mokykloje. Pasibaigus mokslo metams itoniečiams prasidėdavo vasaros atostogos, kai jie jau galėdavo parvažiuoti namo, bet trukdavo jos taip pat vos tris savaites. Gyvenimo sąlygos čia pagerėjo tik XIX a.
Dabar sąlygos, suprantama, yra geresnės, nors griežtumas niekur nedingo. Šiuolaikiniai itoniečiai turi atskirus kambarius, kuriuose yra visko, ko reikia: patogi lova, rašomasis stalas ir spinta bei mokslui būtini reikmenys.
Uniforma - Itono tradicija
Seniausioje D.Britanijos mokyloje tradicijos yra gerbiamos. Be visa kita, Itono koledžas garsėja ir savo uniforma. Tradicinę uniformą sudaro juodas frakas, liemenė, kelnės ir marškiniai. Didžioji mokyklos auklėtinių dalis renkasi baltą kaklaraištį, bet daliai vyresniųjų klasių mokinių yra leidžiama dėvėti „itališką" apykaklę ir baltą peteliškę.
Mokslai Itone
Koledže mokinių yra 8 kartus daugiau negu mokytojų. Klasės yra nemažos - vidutiniškai po 20-25 žmones. Itono programa yra gana sudėtinga: be standartinių visos Anglijos mokykloms dalykų čia mokoma Europos kalbų, per šimtą mokinių mokosi kinų, truputį mažiau - japonų ir arabų kalbų. Nereikia įsivaizduoti, kad Itonas - nuobodus ir akademiškas. Kūrybiškos asmenybės po pamokų taip pat randa kuo užsiimti. Ypač mėgstamas yra teatro meno būrelis, kuris reguliariai stato spektaklius. Itono teatras yra populiarus, bilietai į jį visada išperkami. Jaunųjų muzikantų paslaugoms - tikra garso įrašų studija. Mašinų mėgėjai turi galimybę padirbėti dizaino ir technologijų centre, kur gali sukonstruoti naują automobilio modelį. Ir, aišku, kaip be tyrimo laboratorijų būsimiesiems mokslininkams.
Didelis dėmesys yra skiriamas sportui. Visi mokiniai yra fiziškai aktyvūs, dalyvauja regbio, irklavimo, fechtavimo ir plaukimo varžybose.
Fizinės bausmės
Itonas kadaise garsėjo fizinių bausmių sistema, aktyviai taikoma mokykloje. Jos buvo vadinamos paprastai - „mušimu". XVI a. tam buvo skirtas penktadienis, pramintas „pėrimo diena". Nusikaltę mokiniai būdavo plakami rykštėmis per užpakalį, ir tai vykdavo viešai, kad kitiems mokiniams tai būtų pamoka. Kūno bausmių sistema pasikeitė 1964 m., kai direktoriumi tapo Entonis Čeneviksas Trenčas (Anthony Chenevix-Trench): rykštės buvo pakeistos lazdele, o ja buvo plakama ne matant kitiems Itono auklėtiniams, o direktoriaus kabinete. 8-ojo deš. viduryje mokinius bausti fiziškai galėjo tik rektorius ir jo pavaduotojas, kiti mokytojai tokios teisės nebeturėjo. Fizinių bausmių buvo atsisakyta 9-ą deš., paskutinė bausmė mušant lazdele užfiksuota 1984 m.
Kiek kainuoja mokslas
Kiek tėvams teks pakloti už savo atžalos mokslus Itone, tiesiogiai priklauso nuo aplinkybių. Talentingiausi vaikai iš neturtingų šeimų gauna stipendiją ir mokosi nemokamai. Bet tokių laimingųjų yra nedaug - iš 1300 mokinių stipendija skiriama vos 90-čiai. Tačiau koledžas planuoja padidinti stipendijų skaičių iki 140. Metai Itone atsieina apie 40 tūkst. svarų.
Monarchai, politikai, aktoriai
Prestižinė mokykla, pasižyminti turtinga istorija ir senomis tradicijomis, vilioja daugelį tėvų, kuriems yra svarbu, kad jų atžala įgytų gerą išsilavinimą. Itonas gali visa tai suteikti, nes čia mokoma pagal labai protingai sudarytą programą, o mokytojai - puikūs. Be to, nereikia pamiršti, kad tokios mokyklos auklėtinis ją baigia „apaugęs" daugybe naudingų pažinčių ir ryšių. Juk Itone mokosi ir princai, ir būsimieji karaliai, premjerai, ir kino žvaigždės. O turėti tinkamų draugų gyvenime yra labai svarbu!
Itone mokėsi ir daugybė Anglijos aristokratų, tarp kurių - princai broliai Viljamas ir Haris. Itonas - mokykla, išugdžiusi net 20 Anglijos premjerų, Borisas Džonsonas (Boris Johnson) taip pat baigė Itoną.
Taip pat šią mokyklą baigė dviejų kultinių antiutopijų autoriai Džordžas Orvelas (George Orwell) ir Oldas Hakslis (Aldous Huxley), kūrinių apie Džeimsą Bondą autorius Janas Flemingas (Ian Fleming), fizikas Robertas Boilis (Robert Boyle), atradęs dujų slėgio dėsnį, aktoriai Hju Loris (Hugh Laurie) ir Tomas Hidlstonas (Thomas Hiddleston). Ir tai tik maža dalelė garsių absolventų.