respublika.lt

Į vienus vartus: kodėl kai kurie sporto aistruoliai tampa chuliganais

(25)
Publikuota: 2023 sausio 09 13:04:45, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Dauguma futbolo sirgalių yra taikūs ir išsiskiria nebent spalvinga išvaizda, tačiau kaikurie pridaro nemalonumų aplinkiniams ir policijai. EPA-Eltos nuotr.

Per rungtynes aistruoliams „važiuoja stogas", nors šiaip gyvenime jie elgiasi visiškai taikiai. Kodėl taip nutinka? Mokslininkai atsakymą į šį klausimą rado... lifte.

 

Panašus į futbolą žaidimas atsirado XIII a. Anglijoje, o jau XIV a. Londono lordas meras uždraudė gainioti kamuolį mieste, nes, jo manymu, po žaidimo reguliariai kylantys neramumai gali būti pavojingi.

XX a. sociologai manė, kad futbolo chuliganais tampa vien iš socialinės rizikos šeimų kilę asmenys, visuomenės apatinių sluoksnių atstovai ir kitokie marginalai. Tačiau kruopštesni tyrimai rodo - tai netiesa.

Kaip rodo apklausos, futbolo rungtynėse dažniau lankosi žmonės, kurių pajamos - aukštesnės už vidutines. O kelias valandas rėkauti skanduotes, kai kada ir grasinti susidoroti su „priešų" komandos aistruoliais geba net ramiausi futbolo rungtynių žiūrovai. Gera materialinė padėtis, sąsajų su kriminaline aplinka nebuvimas ir palyginti neaukštas agresyvumo lygis negarantuoja, kad tam tikromis aplinkybėmis žmogus nepasielgs neadekvačiai. Todėl, kad tokio „poslinkio" pamatas yra giluminė žmogaus savybė - socialinis konformizmas. Už sudėtingo termino slypi visiškai suprantamas reiškinys: būdamas žmonių būryje, individas yra linkęs elgtis kaip jie, net jei paprastai toks elgesys jam yra nebūdingas.

Šią savybę puikiai pademonstravo eksperimentas lifte, atliktas 1962 m. JAV. Jo esmė yra paprasta: į verslo centro liftą įlipo keletas žmonių ir jų elgesys buvo filmuojamas paslėpta kamera. Visi keleiviai, išskyrus vieną, buvo žmonės, sutikę dalyvauti eksperimente: įėję į liftą, jie pradėdavo elgtis keistai. Pavyzdžiui, „centro lankytojai" iškart pasisukdavo nugara į atidarytas lifto duris, kitu atveju, įlipę į liftą nusiimdavo skrybėles, o paskui vėl užsidėdavo, arba pasisukdavo tik į kairę ir panašiai. Pastebėję keistą lifto bendrakeleivių elgesį, atsitiktiniai keleiviai iš pradžių nustebę dairydavosi, bet paskui, šiek tiek padvejoję, kartodavo nesuprantamą veiksmą. Kai kas apsimesdavo, kad nusiima skrybėlę, nes pats užsinorėjo taip padaryti, arba pasisukdavo ne iki galo, dar kiti tiesiog mėgdžiojo likusiųjų elgesį. Nekreipti į kitus dėmesio ir elgtis įprastai nesugebėjo beveik niekas.

Eksperimentas lifte buvo sumanytas kaip pramoga - jis buvo parodytas viename amerikietiško realybės šou „Paslėpta kamera" epizode. Bet pokšto rezultatas buvo toks akivaizdus, kad vaizdo įrašas, kuriame buvo įamžintos keleivių dvejonės ir neryžtingumas, buvo įtraukti į daugelio universitetų psichologijos studijų mokymo programas.

2011 m. Betanijos liuteronų koledžo Minesotoje studentai nutarė pakartoti eksperimentą ir išanalizuoti, kas ir kaip reaguoja į keistą kaimynų elgesį. Buvo nustatyta, kad labiausiai netiesioginiam minios spaudimui pasiduoda jauni žmonės: jie eksperimento dalyvių veiksmus kopijavo 40 proc. atvejų. Vyresnio amžiaus „aukų" rodiklis svyravo nuo 14 iki 24 proc. Moterys dažniau stengdavosi nesuprantamus veiksmus mėgdžioti tik iš dalies, o vyrai buvo linkę šalimais esančių žmonių elgesį kopijuoti tiksliai. Ir visais atvejais tikimybė, kad žmogus pamėgdžios nesuprantamą elgesį išaugdavo didėjant lifto keleivių skaičiui.

Eksperimentai lifte patvirtino ankstesnių bandymų rezultatus ir dar kartą parodė: poreikis elgtis taip pat, kaip aplinkiniai - stipriausias žmogaus elgesio motyvas. Bet stebint suglumusius keleivius išryškėjo ir dar viena svarbi detalė: vienai socialinei grupei konformistiškas elgesys yra labiausiai būdingas. Ta grupė - tai jauni vyrai, esantys tarp daugybės kitų žmonių. Tai yra, beveik visi futbolo rungtynių žiūrovai.

Todėl nereikia stebėtis, kad po varžybų tvarkingi, padorūs vaikinukai negali paaiškinti, kas jiems užėjo. Jie tiesiog pakluso vienam iš esminių Homo sapiens poreikių, kuris mūsų protėviams padėdavo išgyventi sąlygomis, kai priešintis žiauriam pasauliui buvo įmanoma tik bendromis pastangomis.

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (25)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s