Pasirodo, malonumas, patiriamas ką nors nusipirkus, gali prilygti transui. Todėl kai kurie žmonės, dažniausiai moterys, nepajėgia atsispirti nenumaldomam poreikiui ką nors įsigyti ir perka iš esmės nereikalingus daiktus, nors kiekvieną sykį pasižada - daugiau jokių neapgalvotų pirkinių. Psichologų nuomone, priklausomybę nuo pirkimo reikia gydyti.
Gyvename pagundų pasaulyje
Mūsų amžius - pagundų amžius, kurioms pasidavęs žmogus pajunta laikiną pasitenkinimą. Kai kada ši charakterio silpnybė kelia riziką, kad atsiras priklausomybė. Prie tokių rizikų galima priskirti ir apsipirkinėjimą - vaikščiojimą po parduotuves, nes pamatę gausybę prekių žmonės nebesivaldo ir išleidžia didžiules sumas pinigų daiktams, kurie jiems neretai būna nereikalingi.
Nesaikingas apsipirkinėjimas moksliškai - oniomanija. Bet kuo jis gali būti pavojingas? Kartais tai yra labai naudinga veikla, juk, tarkime, gražiais drabužiais galima išreikšti savo individualumą, užsitikrinti komfortą ir jaukumą. Bet, kaip ir visur, čia yra svarbus saikas, būtent jis padeda atskirti paprastą apsipirkimą nuo tokios priklausomybės kaip „šopingas" (angl. shop - parduotuvė, pirkti). Jei žmogus eina į parduotuves, kai neturi ką veikti, o namo grįžta su krūva nereikalingų daiktų, tokios situacijos normalia nepavadinsi.
Savidiagnozė
Esama 4 tipų šopoholikų, t.y. žmonių, kurie yra psichiškai priklausomi nuo pirkimo:
Emocinis. Moteris užeina į parduotuvę ieškodama batų, o išeina su krūva megztukų, kelnių, rankine ir „prie visko derančiu akcentu" - skarele. Visus šiuos daiktus ji nusiperka impulsyviai, pagal nuotaiką. Beje, daugybė žmonių eina apsipirkti, norėdami atsikratyti streso arba pasididinti savivertę. Apsipirkinėjimo terapija emocinio tipo šopoholikui faktiškai visada pakelia nuotaiką.
Fanatiškas. Toks „fanatas" nuo ryto iki vakaro vaikštinėja po parduotuves. Jis turi visas madingas sezono naujoves. Šie žmonės tiesiog kliedi „firminiais" daiktais. Pagrindinė jų gyvenimo sritis - mada. Jie yra informuoti apie naujausias mados tendencijas ir pasirengę daug kam, kad tik gautų dar vieną dizainerio drabužį. Susidaro įspūdis, kad brangiais daiktais žmogus bando pasauliui įrodyti savo reikšmingumą, o jeigu jų neturi, ir pats ima abejoti savo verte.
Taupus. Šis tipas gaudo visus naudingus pasiūlymus. „Du už vieno kainą" - tai jam. Palaipsniui tokiam pirkėjui tampa svarbus tik prekių kiekis, o ne kokybė.
Abejingas. Gali be tikslo valandų valandas slampinėti po parduotuves. Šiuo atveju svarbus ne pats pirkimas, o procesas. Šio tipo šopoholikus traukia ryškios vitrinos, jiems patinka būti tarp panašių žmonių, kurie taip pat kažką apžiūrinėja, ieško, matuojasi ir perka. Abejingieji šopoholikai taip pasikrauna energijos. Paplitus internetui, tokie pirkimo mėgėjai įgijo naują pramogą: užėję į matavimosi kabiną, jie apsirengia patikusį drabužį, nusifotografuoja ir įkelia nuotrauką į socialinius tinklus.
Nerimą keliantys ženklai
Šopoholizmo požymių galima įžvelgti kiekviename žmoguje. Tačiau požymis, dėl kurio reikia suklusti - pirkimas daiktų, kuriais moteris arba vyras lieka nepatenkinti. Jie kaupiasi namuose, yra dovanojami draugėms ir draugams, o blogiausiu atveju - išmetami. Iš tiesų jie buvo reikalingi tik pirkimo aistrai patenkinti.
Kai žmogus junta malonumą ką nors pirkdamas, ši būsena yra artima transui - tą akimirką visa kita tampa nesvarbu. Būtent todėl dažniausiai moterys lengvai išsiskiria su pinigais, kai kada dideliais, nors ne kartą yra sau žadėjusios, kad daugiau nepirks neapgalvotai. Bet vos peržengusios parduotuvės slenkstį, viską pamiršta.
Daugeliui moterų apsipirkinėjimas - būdas nusiraminti, pirkiniai daro atpalaiduojamąjį, psichoterapinį poveikį. Malonumas ką nors nusipirkti padeda sumažinti neigiamą kasdien patiriamų stresų poveikį. Tokio efekto pamatas - pozityvus jausmas, kurį žmogus kadaise pajuto įsigijęs kokį nors daiktą. Tačiau paprastai naujai įsigyti daiktai tokio poveikio nebesukelia. Siekdamas pasitenkinimo žmogus ir vėl ką nors perka. Ir taip viskas gali baigtis nevaldomu nereikalingų prekių pirkimu.
Ar savyje pastebite šopoholizmo požymių?
Einate į parduotuvę be aiškaus noro įsigyti ką nors konkretaus.
Visada apžiūrite daugumą prekių.
Jus žavi madų žurnalai, norite gaminį nusipirkti be objektyvios priežasties.
Nuolatos aptarinėjate įsigytą prekę.
Reguliariai nesilankydami prekybos įstaigose tampate apatiški.
Jeigu visa tai būdinga jums, galima kalbėti apie šopoholizmą.
Manoma, kad šopoholizmas ypač paplito tais laikais, kai įvairiausios parduotuvės ir prekybos centrai pradėjo dygti kaip grybai po lietaus. Juk parduotuvių, viliojančių išradinga reklama ir specialiais pasiūlymais vis daugėja. Bet pagrindinės šopoholizmo priežastys slypi žmogaus psichikoje, jo fobijose ir baimėse.
Kas gali tapti šopoholiku?
Yra trys rizikos grupės:
Žmonės, kurie vaikystėje neturėjo būtinų daiktų, paprastai iš neturtingų šeimų. O suaugę jie stengiasi kompensuoti viską, ko negavo vaikystėje.
Žmonės, kurie vaikystėje visada gaudavo, ko panorėję. Augdami jie ir toliau perka viską, ko užsimano tą minutę. Tai nereiškia, kad paskui jie tais daiktais naudosis.
O trečioji grupė - baikštūs, nepasitikintys savimi, uždaro būdo žmonės. Dažnai ką nors pirkdami jie bando atsiriboti nuo išorinio pasaulio, nes tą akimirką negalvoja apie nieką, išskyrus pirkinius.
Kaip kovoti su manija pirkti neapgalvotai?
Iš pradžių būtina pripažinti problemą. Kol save įtikinėsite, kad perkate tik tai, kas būtina (ypač jei taip nėra), kovoti su šopoholizmu nepradėsite.
Prieš traukdami į parduotuvę, susidarykite būtinų pirkinių sąrašą. Jo ir reikia laikytis, stengtis neužeiti į tuos skyrius, kuriuose sąraše įrašytų daiktų tiesiog nėra.
Stenkitės pirkti už grynuosius, o pinigų sumą piniginėje riboti. Arba imkite kortelę su nedidele suma pinigų. Kai kortelėje yra daug pinigų, juos lengviau leisti.
Kai kyla stiprus noras nusipirkti vieną ar kitą daiktą, būtinai p agalvokite, kaip jį pritaikysite. Jeigu jums sunku įsivaizduoti, kam konkrečiai jo gali prireikti, pasistenkite save atkalbėti nuo pirkimo arba atidėkite kitai dienai.
Jums kilo nenumaldomas noras skubiai ką nors nusipirkti, tiesiog negalite sau to atsakyti? Prisiminkite, ką būtent nupirkti jūsų prašė vyras ar vaikai. Užeikite į parduotuvę ir nupirkite, ko jiems reikia. Taip ir save palepinsite, ir artimuosius.
Apsipirkinėjimas - ne vienintelis antidepresantas. Pasistenkite paįvairinti gyvenimą, susiraskite naujų pomėgių, nueikite į teatrą, kiną, pasivaikščioti parke. Taip sustiprinsite savo psichinę sveikatą, kilstelėsite savivertę ir kartu gerokai sutrumpinsite laiką, skiriamą betiksliam vaikštinėjimui po parduotuves.