respublika.lt

Balandžio 1-osios pokštai, įėję į istoriją

(19)
Publikuota: 2024 balandžio 01 08:07:28, Parengė Milda KUNSKAITĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Freepik.com nuotr.

Juoktis mėgsta visi, o apgaudinėti balandžio 1-ąją, Melagių dieną, yra labai sena ir plačiai paplitusi tradicija. Melagių dienos istorijoje būta išties neįtikėtino masto pokštų ir apgaulių, kuriomis patikėjo visas pasaulis. Prisimename garsiausius istorijoje balandžio 1-osios juokus.

 

Policija saugo ir gina save

Kokomo miesto (Indianos valstija) policijos spaudos tarnyba 1959 m. balandžio 1-ąją paskelbė, kad taupant municipalinio iždo lėšas policininkai nedirbs nuo šešių valandų vakaro iki šešių ryto. Vietoj to nuovadoje veiks autoatsakiklis, įrašinėjantis piliečių skambučius.

„Dauguma iškvietimų iki ryto taps nebeaktualūs, todėl policija galės į juos nevykti ir tai padės sutaupyti nemažai pinigų", - buvo teigiama pranešime. Pripažindama, kad tam tikrų nepatogumų patirs tie, kas skambina dėl gresiančio pavojaus gyvybei, spaudos tarnyba patikino, kad budintieji nuo ryto būtinai apskambins ligonines ir morgus.

„Jeigu jose nebus nusikaltimų aukų, bus aišku, kad nieko baisaus per naktį neįvyko".

Per savaitę po šio pokšto policija teisės pažeidimų įregistravo beveik 10 procentų daugiau negu įprastai.

Spalvoto vaizdo televizorius


O tai - dar vienas iš pasaulinio masto pokštų lyderių! Švedijoje 1962 m. veikė tik vienas televizijos kanalas, o vaizdas televizoriuje buvo nespalvotas. Televizijos stotis pranešė, kad jų „technikos ekspertas" ketina žmonėms papasakoti, kaip jų televizoriuose nespalvotą vaizdą pakeisti spalvotu. Mat mokslininkai neseniai nustatę, kad televizoriaus ekraną uždengus paprastų pėdkelnių nailonu, šviesos spinduliai bus laužiami taip, kad žiūrovui atrodys, jog vaizdas yra spalvotas. Eksperto patarimas žiūrovams - perkirpti kojines arba pėdkelnes ir jas užtempti ant televizoriaus ekrano.

Ant kabliuko užkibo tūkstančiai žiūrovų. Daug kas pasakoja, kad net šiandien prisimena savo tėvus, bėgiojančius po namus ir ieškančius kojinių televizoriui. Įdomu, kad iš tikro laidas transliuoti spalvotai Švedijoje buvo pradėta 1970 metų balandžio 1 d. Ir tai buvo jau ne pokštas.

Koja kojon su laiku


1980 metų balandžio 1-ąją BBC kanalas pranešė: norint neatsilikti nuo technikos pažangos, mechaninis Big Beno laikrodis bus pakeistas elektroniniu.

Kol kanalo Londono biuras atsakinėjo į pasipiktinusių žiūrovų skambučius, BBC Japonijos skyrius, pakartojęs naujieną apie Big Beno laikrodžio likimą, pridūrė, kad moraliai pasenusios rodyklės bus parduotos pirmiesiems keturiems į studiją paskambinusiems klausytojams. Pirmajam prasiveržti iki studijos pavyko japonui jūreiviui, Morzės abėcėle nusiuntusiam paraišką į bendrovės teletaipą.

Padangų vulkanizacija

1974 m. Sitko miestuko (Aliaska) gyventojai pradėjo paniškai blaškytis po savo namus, grūsdami į kišenes dokumentus ir pinigus. Iš seniai užgesusio ugnikalnio, esančio šalia miestelio, pradėjo kilti tiršti dūmai. Miestiečiai užvertę galvas keletą valandų stoviniavo lauke ir meldėsi, kad tik jis neišsiveržtų. Galiausiai iš Didžiosios žemės iškviesti gelbėtojai nuramino gyventojus, nes paaiškėjo, kad vulkano krateryje dega šimtai automobilių padangų. Gaisrą sukėlė vietos pokštininkas, keletą mėnesių specialiai rinkęs senas padangas.

Pi-pi

1998 m. balandžio numeryje žurnalas „New Mexicans for Science and Reason" skaitytojams pranešė, kad Alabamos universitetas nubalsavo už tai, kad skaičiaus Pi reikšmė 3,14159... būtų pakeista į patogesnę - 3,0. Netrukus naujiena pateko į internetą ir pasklido po visą pasaulį.

Kad pokštas tapo nebekontroliuojamas, paaiškėjo tada, kai skambučių į universitetą (reikalaujant atšaukti tokį potvarkį) skaičius pasiekė tris šimtus per dieną. Skelbimas tinklalapyje, kad medžiaga apie skaičių Pi buvo įstatymų, draudžiančių mokyklose dėstyti evoliucijos teoriją, priėmimo parodija, taip ir nepaplito taip plačiai kaip pats straipsnis.

Makaronų derlius


Bene garsiausias visų laikų balandžio 1-osios pokštas - BBC reportažas apie makaronų auginimą. 1957 metų balandį britų televizijos kanalas BBC transliavo reportažą iš Šveicarijos, kuriame buvo parodyta, kaip ūkininkų šeima nuo specialių krūmų renka spagečių derlių. Labai garsus to meto apžvalgininkas rimtai aiškino, kad spagečių sruogas iš pradžių reikia atsargiai nuimti nuo krūmo, o paskui patiesti džiūti saulėje. Reportažo pabaigoje jis pridūrė, kad sudėtingiausias metas spagečiams auginti - kovo pabaiga, nes šalnos gali sugadinti jų skonį. Siužetas baigėsi žodžiais: „Tiems, kas mėgsta šį patiekalą, nėra nieko skaniau už tikrus, namuose augintus spagečius".

Daugybė žmonių, kuriems televizija buvo praktiškai vienintelis informacijos šaltinis, neįjungė kritinio mąstymo ir reportažą priėmė už gryną pinigą. Į BBC redakciją dar ilgai plaukė tonos žiūrovų laiškų, kuriuose jie klausė, kur gauti krūmų spagečiams auginti. Į tokius klausimus BBC atsakė: „Įdėkite spagečių šakelę į stiklainį su pomidorų padažu ir tikėkitės, kad prigis".

Eismo tvarka

1991 m. laikraštis „London Times" pranešė, kad siekdamas mažinti spūstis, Transporto politikos departamentas nutarė dvigubai praplatinti Londono žiedinį kelią, paverčiant jį vienpusio eismo gatve. Pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais eismas turėtų vykti laikrodžio rodyklės kryptimi, o antradieniais ir ketvirtadieniais - prieš laikrodžio rodyklę. Savaitgalį eismą ketinama palikti be pakeitimų. Kitą rytą parlamento spaudos tarnybos pašto dėžutę užkimšo protesto laiškai.

Apie bėgimą

1981 m. balandžio 1-ąją Londono „Daily Mail" paprašė skaitytojų padėti ieškoti dingusio bėgiko Kimo Nakaimio. Japonas sportininkas, dalyvavęs tradiciniame Londono maratone, dėl vertimo klaidos suprato, kad reikia bėgti ne 26 mylias, o 26 dienas.

Laikraštis rašė, kad japonas pasiklydo kažkur Anglijoje ir vis dar bėga, nenorėdamas pasiduoti. Keletas žmonių, tą dieną paskambinusių į redakciją, pranešė matę panašų į japoną bėgiką, bet jo pasivyti neįstengė.

Ausys - sielos veidrodis

1994 m. Melagių dieną „National Public Radio" (JAV) pranešė, kad keletas didžiųjų kompanijų (konkrečiai buvo paminėta „Pepsi") skelbia akciją, kurios tikslas - pritraukti jaunuosius vartotojus. Buvo žadama, kad kiekvienas, ant ausų išsitatuiravęs korporacijos simboliką, gaus viso gyvenimo 10 proc. nuolaidą pasirinktos firmos produkcijai.

Še tau, valkata, granatą


1999 m. laikraštis „Phoenix New Times" straipsnyje „Suteikime pasauliui šansą" papasakojo apie naują labdaros organizaciją. Užuot banaliai pamaitinusi benamius ir suteikusi jiems stogą virš galvos, ji ketino valkatoms dalinti ginklus. Organizacija taip ir vadinosi - „Arm the Homeless" (Apginkluokime benamius). Kad būtų įtikimiau, buvo sukurtas tinklalapis ir karštoji telefono linija.

Po savaitės redakcija susumavo rezultatus: tarp apgautųjų atsidūrė keli televizijos ir radijo kanalai, pakartoję naujieną, policija, pabandžiusi surasti organizacijos steigėjus, ir vienas benamis, atvykęs į redakciją nemokamo pistoleto.

Bauda už naršymą internete neblaiviam

Žurnalo „PC Computing" 1994 metų balandžio numerio polemikos skyrelyje redakcija iškėlė klausimą, ar teisėtas naujasis įstatymo projektas „Dėl draudimo naudotis internetu esant neblaiviam". Straipsnyje buvo akcentuojami piktybiški FTB planai naudojantis įstatymu klausytis piliečių, pažeidusių šį įstatymą, pokalbių telefonu. Įstatymo projektas, pavadintas „Lirpa Sloof („April Fools" atvirkščiai), buvo įregistruotas numeriu 010494. ty. 1994 m. balandžio 1 d. Po publikacijos Kongresas sulaukė tiek įniršusių internautų skambučių, kad senatorius Edvardas Kenedis buvo priverstas oficialiai paneigti tokio įstatymo projekto egzistavimą.

Purvina užuomina

Labai seniai, kai internetas buvo dar naujovė, negausūs jo naudotojai elektroniniu paštu gavo pranešimą, kurį autoriai prašė persiųsti visiems pažįstamiems. Laiške buvo pranešama, kad nuo 1997 m. kovo 31-ios iki balandžio 2-ios internetas bus uždarytas valymui. Bus naikinami nereikalingi tinklalapiai, tušti vietiniai tinklai ir elektroninis šlamštas, stabdantis interneto veikimą. Visa tai turėjo atlikti „penki galingiausi robotai poliglotai „Toshiba ML - 2274", sukurti japonų inžinierių. Naudotojams buvo rekomenduota atjungti nuo interneto visus prietaisus.

Pasaulinio žiniatinklio istorikai įtaria, kad įspėjamasis laiškas gimė Masačūsetso technologijų instituto kompiuterinių tinklų gelmėse.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
72
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (19)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip reaguotumėte, jei pandemijas būtų leista valdyti Pasaulinei sveikatos organizacijai (PSO)?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo ekonominę padėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+8 +16 C

+7 +16 C

+9 +16 C

+18 +21 C

+20 +23 C

+19 +22 C

0-3 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s