Austrijos plotas - daugiau kaip 83 tūkst. kvadratinių kilometrų. Tai yra palyginti didelė šalis, tačiau pervažiuoti ją visą iš vakarų į rytus užtenka mažiau kaip pusdienio.
Austrijoje kalbama vokiškai, tačiau kalba skiriasi nuo tos, kuria šnekama Vokietijoje. Kai kada, vartodami tarmiškus žodžius, austras ir vokietis gali vienas kitą neteisingai suprasti.
Austrija - kalnų šalis. Vaikai nuo mažumės mokosi slidinėti. Todėl poilsis slidinėjant austrams yra vienas mėgstamiausių.
Austrai nelabai mėgsta vokiečių. Pasak jų, jie nevisiškai supranta vieni kitus. Austrijos studentai taip pat visai pagrįstai nepuoselėja šiltų jausmų savo kaimynams, nes vokiečiai studentai neretai atvyksta studijuoti Austrijoje, kai nesurenka užtektinai balų įstoti į aukštąją mokyklą savo šalyje.
Austrijoje visi visur valgo duoną. Ant kiekvieno kampo - kepyklėlės ir konditerijos parduotuvėlės. Duonos ir kitokių kepinių rūšių labai daug, o iš tų kepyklų sklindantis kvapas juntamas už kvartalo.
Austrai labai vertina šventes, ypač bažnytines. Per Kalėdas net tris dienas nedirba niekas. Net vaistinės. Ir gatvėse žmonių nelabai sutiksi, nes Kalėdos laikomos šeimos švente. Naujieji metai švenčiami triukšmingoje draugiškoje kompanijoje, o parduotuvės dirba beveik visą laiką.
Vakarais gatvės visiškai ištuštėja. Po 8 val. vakaro žmonės sėdi arba namuose, arba kavinėse ir aludėse. Leisti laiką viešose vietose, gatvėje nėra populiaru. Bet vykstant dideliems renginiams, pavyzdžiui, Kalėdų mugėms, žmonės gatvėje gurkšnoja karštą vyną, susitinka su draugais, valgo saldumynus ir t.t.
Moterys ir merginos Austrijoje nelabai kreipia dėmesį į tai, kaip atrodo. Populiariausia apranga - džinsai, marškinėliai ir sportbačiai. Užtat vyrai, priešingai, aprangai skiria didelį dėmesį.
Austrai mėgsta vaikščioti į teatrus ir parodas, metro ir kitose viešose vietose daugiausia būtent šių renginių reklamos. Dar Austrijoje labai populiaru pirkti abonementus į muziejus.
Mocartas - neatskiriama Austrijos dalis. Prie muziejų vyrai, apsirengę Mocarto kostiumais, kviečia į koncertus, saldainiai „Mocartas“ pardavinėjami visur, kiekviename muziejuje ar pilyje yra bent vienas eksponatas arba kambarys, susijęs su Mocartu. Be Mocarto, Austrijoje dar labai gerbiama princesė Sisi ir imperatorė Marija Teresė.
Miestų gatvėse labai švaru, jos nuolatos šluojamos, o kai kada net siurbiamos. Vos šiek tiek pasninga, iškart išvažiuoja sniego valymo mašinos.
Štrudelis (obuolių vyniotinis) ir šnicelis (pjausnys) yra beveik kiekvienos maitinimo įstaigos valgiaraštyje. Jie visada patiekiami pagal taisykles: štrudelis su vanilės padažu, o šnicelis - su citrinos griežinėliu ir bulvių salotomis.
Atvykusiems į Austriją tenka priprasti prie nepatogaus parduotuvių ir bankų darbo laiko. 8 valandą vakaro viskas užsidaro, o bankai išvis dirba tik iki 15 val. Užtat užeiti ir mokėti per terminalą galima visą parą.
Austrijoje gaminamas įvairių rūšių vynas, bet, kaip mano patys austrai, baltasis yra kur kas geresnis. Vienas iš populiariausių vynų Austrijoje - saldus „Ledinis vynas“ (Eiswein), gaminamas iš šaltyje surinktų vynuogių. Tas vynas išties saldus tarsi sirupas. Net pačioje Vienoje esama vynuogynų ir sava vyno kultūra.
Austrams galima tik pavydėti: nusigauti iki slidinėjimo kurortų arba jūros jie gali per porą valandų.
Svarovskio kristalai yra gaminami Austrijoje, Insbruke, taigi daugelyje miestų yra dirbinių su šiais kristalais parduotuvių.
Didžiausias Austrijos miestas - Viena, kurioje gyvena 1,7 mln. žmonių. Antrasis pagal dydį - Gracas (apie 300 tūkst. gyventojų), o ne Zalcburgas.
Studijuoti Austrijoje yra labai patogu. Studentas pats susidaro tvarkaraštį ir iš tiesų gali mokytis tiek, kiek nori.
Austrai, kitaip negu vokiečiai, yra ne tokie punktualūs ir ne taip griežtai laikosi taisyklių.
Visuose Austrijos keliuose įrengtos specialios vietos vaikščioti neregiams.
Daugybė žmonių Austrijoje važinėja riedžiais, net suaugusieji. Gana įdomu stebėti kostiumuotą vyrą su „diplomatu“, važiuojantį riedžiu.
Austrai uoliai rūšiuoja šiukšles. Visur gatvėse stovi konteineriai stiklui, popieriui ir buitinėms šiukšlėms, o daug kur, daugiausia įmonėse, ir metalui.
Stambių banknotų austrai nemėgsta. Parduotuvėje vargu ar gausite grąžos iš 200 eurų banknoto, o 500 eurų kupiūros visiškai nepopuliarios. Banke paprašius išmokėti sumą būtent tokiais banknotais, kasininkas kelis sykius atsiklaus, ar tikrai.
Prie šviesoforo pastovėti 5 minutes - jau grūstis.
Vertinimo sistema mokymo įstaigose - penkiabalė. Aukščiausias įvertinimas - 1, o 5 - nepatenkinamas pažymys.
Austrijoje labai patogi transporto sistema, taip pat naktinių autobusų, o nuo penktadienio iki sekmadienio metro veikia kiaurą parą. O štai automobilininkams yra nelengva: aikštelės mokamos, o miesto centre kainuoja labai brangiai. Be to, būtina atidžiai žiūrėti, kur ir kada galima statyti mašiną.
Austrijoje arbata - nepigus malonumas, tarp vietos gyventojų ne itin populiarus. Austrai dažniau geria kavą, o valgydami paprastai geria vandenį arba „Spritzer“ (vyną, skiestą sodos vandeniu arba mineraliniu).
Apsilankyti Vienos operoje galima kone už dyką. Bilietai stovėti kainuoja apie 5 eurus. Bet jei užsimanysite įsitaisyti patogiau, teks paploninti piniginę.
Austrijoje labai populiarūs ekologiški produktai, nors jie ir kainuoja brangiau.
Vienoje yra klastočių, muzikos, degtinės muziejai ir „Mirties namai“. Ir daugybė rūmų.
Vienoje yra viešasis tualetas, kuriame groja klasikinė muzika.
Austrijos užsienio reikalų ministras - jauniausias pasaulyje. Jam - 29-eri, jis iki šiol yra studentas.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“